تاریخ ارسال : ۰۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۸:۴۶ ب.ظ ۲ نظر
Print Friendly
خسارات جانی و مالی احتمالی یک پروژه نیمه کاره را چه کسی تقبل میکند

رودخانه حیدر کجاست؟

کاشان نیوز-سعید علی مدد: حدود دو ماه قبل شهرداری منطقه ۵ کاشان اقدام به تکمیل پروژه دیوارکشی و بهسازی رودخانه حیدر جنب کوچه خندان در بلوار راوند کرد. این رودخانه که پروژه ایجاد کنارگذر و دیوارکشی قسمت جنوبی آن، حدفاصل بلوار دانش و بلوار راوند در سال گذشته اجرا شده است یکی از ۴ مسیل اصلی شهر کاشان است که سیلاب ورودی از طرف کوهستان- چم رود، مهمترین حوزه آبریز کاشان که- را از شهر عبور داده و به دشت کاشان می‌رساند و ازاین‌جهت امری درخور ستایش، هرچند دیرهنگام است زیرا از شروع پروژه حدود ۱۵ سال می‌گذرد.
اما نکته‌ای که در این میان وجود دارد این است که در این پروژه از زمان شروع، در حدود ۴۵ روز است که اقدامات اولیه ازجمله گودبرداری و آواربرداری کنار رودخانه انجام شده است و ایجاد پرتگاهی در کنارگذر رودخانه کرده است و تا بحال هیچ پیشرفت فیزیکی نداشته و علاوه بر مشکلات رفت آمد ساکنین خطراتی را متوجه عابرین نیز کرده است که با پیگیری اهل محل، در چند روز اخیر حفاظ برای قسمت‌های خطرناک آن نصب شده است.
اما نکته‌ای که جالب‌تر می‌نماید این است که در مراجعه اهل محل به شهرداری منطقه ۵ -که دقیقاً روبروی رودخانه حیدر قرار دارد- با این سوال از سوی یکی از مسئولین رده‌بالای شهرداری این ناحیه (نام محفوظ) روبرو شده‌اند که رودخانه حیدر کجاست؟!!
فهم این نکته ضروری می‌نماید که چنین تأخیری در نصب حفاظ و ادامه پروژه آیا براثر هرج‌ومرج داخل شهرداری این ناحیه و عدم احاطه کامل بر منطقه تحت نظر صورت گرفته یا به قول خود مسئولین ناشی از رفتن پیمانکار به زیارت عتبات عالیات؟
و آیا هرکدام از این موضوعات می‌تواند دلیل خوبی برای تأخیر طولانی‌مدت پروژه باشد یا خیر؟
و یا اساساً ضعف خدمات‌رسانی به چنین محله پرجمعیتی که محل عبور چندین مهدکودک و پیش‌ دبستانی و مدرسه و دبیرستان و هنرستان قرار دارد و تأخیر (حدود) ۱۵ ساله از مرحله آغازین طرح تا امروز ناشی از چه نوع دیدگاهی است؟
اینکه ساکنین محل برای گذشتن از عرض رودخانه باید یا از تنها پل موجود روی رودخانه استفاده کنند و یا از شیب‌های کنار آن پایین و بالا بروند. اینکه چهره محل سکونت افراد این محل باید قدری زشت باشد که نتوان آن را جزئی از شهر به‌حساب آورد، اینکه بعد از مدت‌ها که پل‌های عابر پیاده زیادی در محور بلوار قطب راوندی ایجادشده است باوجود درخواست‌های مکرر اهالی هنوز از پل عابر محروم‌اند و درنهایت اینکه وقتی به شهرداری‌شان مراجعه می‌کنند با این سؤال روبرو می‌شوند که رودخانه حیدر کجاست مردم منطقه را به چه نتیجه‌ای می‌رساند؟

اگر یک موتورسوار یا عابر پیاده، پیرمرد و پیرزنی کهن‌سال، طفلی دبستانی… اینجا دچار سانحه شود چه کسی پاسخگو خواهد بود؟
برای جواب دادن به این سؤالات و متعاقب آن ارائه راه‌حل برای چنین مشکلاتی لازم است شهرداری به‌گونه‌ای تخصصی وارد حوزه‌های شهری شود تا ریشه مشکل پیدا و عمق دیدگاه مسئولین کاویده و تصحیح گردد؛ و اکنون‌که سکان شهرداری به دست ناخدای تازه‌ای افتاده است ضرورت دارد که به موضوعات به شکل بنیادین نگاه شود تا ادامه‌دهنده اشتباهات گذشتگانمان نباشیم.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=69343
مطالب مرتبط

 • ساجد آذر ۸, ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۶ ق.ظ - پاسخ دادن

  ضمن تشکر فراوان بابت گزارش عالی و جامعتون باید خدمتتان عرض کنم که به نظر میرسد فعلا شهرداری کاشان در حال طرح اتهام و کی بود کی بود من نبودم به پیمانکاران طلب کار شهرداری قبل هست و از این نکته غافل که زمان در حال گذر است

  (0)(0)
 • شهروند آذر ۴, ۱۳۹۶ - ۴:۴۶ ب.ظ - پاسخ دادن

  باسلام خوشبختانه رودخانه های مسیر سیل کاشان دربلوار امام رضا ع ودانش تا بلوار قطب دیوارچینی ومسطح شدند ورکدخانه حیدر هم پروژه شروع به کار شد ولی رودخانه زیدی مسیر بلوار بوستان تا بلوار دانش متاسفانه محل تخلیه زباله و ناخاله های ساختمانی است و مملو از سگ و گربه وموش و متاسفانه منطقه زیدی یکی از مناطق سالک خیز کاشان است که هیچ کاری از سوی دانشگاه علوم پزشکی و شهرداری کاشان تا کنون برای ان انجام نشده است شایان ذکر است دلیل اصلی سالک ناخاله های ساختمانی و زباله خانگی وسگ وگربه میباشد ضمنا در مسیر رودخانه ودر منطقه مسکونی چند دامداری مزید بر علت شده است.

  (0)(1)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: