تاریخ ارسال : ۰۷ دی ۱۳۹۷ ساعت : ۱۰:۵۶ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly
انتشار اثری دیگر از غیاث الدین جمشید کاشانی

رونمایی از ترجمه و تصحیح مفتاح الحساب در نمایشگاه کتاب کاشان

کاشان نیوز: در سومین روز از نمایشگاه سراسری کتاب کاشان ترجمه، تصحیح و شرح کتاب مفتاح الحساب نوشته غیاث‌الدین جمشید کاشانی رونمایی شد. این اثر توسط  محقق و پژوهشگر کاشانی، محمدرضا عرشی، ترچمه شده است.

انتشار مقالۀ پنجم از کتاب «مفتاح الحساب» اثر غیاث الدین جمشید کاشانی از بزرگترین ریاضیدانان و منجمان قرن نهم هجری توسط انتشارات ارمغان ادب در ۵۸۲ صفحه در قطع وزیری به قیمت ۶۰ هزارتومان به چاپ رسیده است.

 

محمدرضا عرشی، مصحح و مترجم مقاله پنجم مفتاح الحساب در مراسم رونمایی این کتاب گفت: کتاب مفتاح الحساب با وجود دو بار انتشار در قاهره و دمشق تاکنون به فارسی ترجمه نشده بود که برای نخستین بار ترجمه، تصحیح و شرح مقالۀ پنجم آن همراه با زندگی، اوضاع و احوال شخصی و آثار مکتوب غیاث الدین جمشید کاشانی در ایران به چاپ می‌رسد.

وی با بیان اینکه غیاث‌الدین جمشید کاشانی با القاب بطلمیوس ثانی یا مولانای اعظم معرفی می‌شود، افزود: وی یکی از بزرگترین ریاضیدانان، منجمان و زیج نویسان دوره اسلامی است که آثارش به مغرب زمین نرسید و تا همین اواخر از کتاب‌هایش کسی اطلاعی نداشت، تا اینکه در سال ۱۳۱۹ خورشیدی «سیدمحمد محیط طباطبایی» برای نخستین بار در کشور وی را به جامعه علمی ایران و جهان شناساند.

به گفته وی، مفتاح الحساب نوشته غیاث الدین جمشید کاشانی یکی از مهم‌ترین کتاب‌های ریاضی در دورۀ اسلامی است که نگارش آن از سال ۸۲۴٫ق تا ۸۳۰٫ق به طول انجامیده و نویسنده، اثر خود را به الغ بیگ فرزند و جانشین تیمور که به عنوان پادشاهی ستاره‌شناس، ریاضی‌دان و اهل علم و ادب معروف بوده، تقدیم می‌کند.

عرشی مقاله پنجم مفتاح الحساب را نیمی از این کتاب دانست و در ادامه تصریح کرد: ترجمه و تصحیح این کتاب را که به زبان عربی نوشته شده از ۱۰ سال قبل آغاز و با استفاده از روش بینابینی نسخه موجود در کتابخانۀ ملک در کنار نسخه‌های دیگری در کتابخانه‌های مرعشی، فیضیه و مدرسۀ سپهسالار برای ترجمه و تصحیح مورد بررسی و تحقیق قرار داده‌ام. این دانش آموخته رشته «تاریخ علم» افزود: در ترجمه و شرح مقاله پنجم کتاب مفتاح الحساب ۵۵ نسخه خطی این اثر منحصربه فرد در علم ریاضیات معرفی شده که در کتابخانه‌های مختلف ایران از جمله کتابخانۀ ملی ملک، مدرسۀ سپهسالار، کتابخانۀ ملی و آستان قدس رضوی و در خارج از ایران در کتابخانه‌های ظاهریۀ دمشق، جامع‌الکبیر صنعا یمن، اسکندریۀ مصر، برلین و پاریس موجود است.

سومین نمایشگاه سراسری کتاب کاشان، به عنوان چهاردهمین نمایشگاه کتاب اصفهان و سیصد و هفتاد و هفتمین نمایشگاه کتاب استانی کشور، با عرضه بیش از ۶۳ هزار عنوان کتاب از ۲۷۶ ناشر و نمایندگی از ساعت ۱۵ تا ۲۱ روزهای ۵ تا ۱۱ دیماه در مصلی بقیه الله الاعظم این شهرستان واقع در بلوار امام رضا (ع) در حال برگزاری است.

 

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=72964
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: