تاریخ ارسال : ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت : ۹:۲۹ ق.ظ ۲ نظر
Print Friendly
نامه یک استاد دانشگاه به شورای شهر کاشان

ساخت اثر تاریخی جدید فاجعه‌ای است در مدیریت شهر

کاشان نیوزمحمد مشهدی نوش آبادی*: «اعضای محترم شورای شهر و شهردار محترم کاشان
با سلام و احترام
لطیفه معروفی است؛ به یکی گفتند: «شهر شما بنای تاریخی ندارد؟» گفت: «خیر، اما تازه دارند می‌سازند.» از لطیفه گذشته بعید نیست شهرهایی که برگ هویتی برای رو کردن ندارند، حتی به ساخت بنای تاریخی یا جعل سند هویت ساز اقدام کنند. حقیقتاً من به شهرهایی رفته‌ام که بنای تاریخی بسیار کمی دارند؛ کمتر از انگشتان یکدست، اما کاشان هزاران اثر تاریخی دارد و بدون شک در این زمینه از نوادر جهان است. با این اوصاف نسبت به شناسایی و حفظ بناهای موجود اهمیت چندانی داده نمی‌شود.
اما عجیب است در شهری که هرروز آثار تاریخی آن نه‌تنها بر اثر بی‌توجهی مسئولین بلکه به دست خودشان نابود می‌شود، میلیاردها تومان صرف هزینه ساخت اثری جدید می‌شود. این اقدامات بی‌سابقه که ناشی از عدم شناخت نیازهای شهر و برای ارضای حس جاه‌طلبی صورت می‌گیرد توسط هر مقامی که انجام شود فاجعه‌ای است در مدیریت شهر.
دقیقاً معلوم نیست به غیر از ارضای حس جاه‌طلبی چه انگیزه‌ای باعث آغاز چنین پروژه کودکانه‌ای شده است، اما مسلماً در این امر بی‌اطلاعی مسئولین و دست‌اندرکاران شهر از ارزش‌های فرهنگی و تاریخی؛ بی‌تحرکی علاقه‌مندان به فرهنگ و تاریخ این شهر در مطالبه گری و نابلدی شهروندان در احقاق حقوق خود عاملی اساسی است. چراکه اگر مردمی مطالبه گر بودیم کسی جرئت صرف هزینه‌های شهر را در راهی بیهوده نداشت.
واقعاً اگر شهرداری در مقام حفظ میراث فرهنگی است چرا سراغ آثاری نمی‌رود که هنوز روی پا هستند و با هزینه‌هایی کمتر می‌توان آن‌ها را حفظ کرد؟ چرا ده‌ها اثر باشکوه تاریخی در شهر همچون «کاروان‌سرای گمرک» در بازار شهر که بخش زیادی از آن نیز در تملک شهرداری است، متروکه رهاشده است؟
اگر شهرداری قرار است برای دوره بعد طلب چند صدمیلیاردی بگذارد خوب است خیابان‌های پر چاله‌وچوله شهر همانند بلوار قطب راوندی را آسفالت کند که دائماً ایجاد خطر کرده و مایه شرم ساری است.
اگر قرار باشد که هر اثری را مدیران شهر ویران کنند بعد از سال‌ها جانشینان آن‌ها هزینه ساخت بنایی به جای آن را از جیب مردم بدهند و خیال خام در سر بپرورانند که آن ظلم قبلی جبران شد، پس دست همه بازخواهد بود برای تخریب آثار بی‌نظیر این شهر.
چرا نباید فهمید وقتی اثری تاریخی ویران شد دیگر با هیچ‌چیز حتی صرف هزینه‌های مادی سنگین امکان جبران آن عزیز از دست رفته نیست. آخر این چه تدبیری است؟ کدام اثر تاریخی را اول ویران و با خاک یکسان کرده و دوباره ساخته‌اند؟ بگذارید تخریب بنای تلگراف‌خانه مانند داغی بر دل ما باقی بماند تا جرئت تخریب آثار تاریخی را نداشته باشیم.
به عنوان یک علاقه‌مند به میراث تاریخی منطقه، اقدام شهرداری در ساخت بنای جدیدی به نام تلگراف‌خانه را غیر کارشناسی، غیرضروری و در شرایط کنونی عوام فریبانه و ظلمی به آثار تاریخی موجود در حال تخریب می‌دانم و از مسئولین و دست‌اندرکاران خواهش دارم تا دیر نشده از این اقدام جلوگیری کنند.
شرف و آبروی شهر تاریخی و جهانی کاشان بیش از آن است که برایش اثر تاریخی تقلبی بالا بیاورند.»
*رئیس مرکز پژوهشی کاشان‌شناسی دانشگاه کاشان

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=66320
مطالب مرتبط

 • محمود امیدی اردیبهشت ۴, ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۶ ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام . از مجموع کل کارهای عمرانی شهرداری کاشان باید گفت هنوز نتوانستن یک معبر یا یک کوچه که از لحاظ فنی و شهر سازی اصولی داشته باشند که ما مردم شاهد بسیاری از معابرها ی بسیار ناراحت کننده هستیم که این امر باعث اذیت مردم و هدر رفتن اموال ریالی مردم میشود و بعضی از عملکردهای مسولان شهرسازی و عمران باید گفت به روستای کاشان خوش امدبد

  (0)(2)
 • ل اردیبهشت ۲, ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۵ ق.ظ - پاسخ دادن

  در خانه تاریخی طباطبایی ها قسمتی را ساختند که از اول وجود نداشته بود و خدا رحمت کنه هما روستا را اعتراضی کرد که در این مجال نمیشه گفت

  (2)(0)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: