تاریخ ارسال : ۱۱ دی ۱۳۹۷ (4 هفته پیش) ساعت : ۱۰:۲۶ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly
happy new year 2019

سال نو میلادی متعلق به فرهنگ و سنتی خاص نیست

کاشان نیوز: کم نیستند کسانی که جشن کریسمس را با جشن سال نو میلادی اشتباه بگیرند!
برخی می‌پندارند کریسمس همان سال نوی میلادی است و انگار مقدمه آن است؛ اما واقعیت این است این دو ربطی به هم ندارند.
کریسمس برای اکثر مسیحیان دنیا در ۲۵ دسامبر است؛ یعنی پنج روز پیش از اول ژانویه و آغاز سال نو. این فاصله چندروزه بین این دو مناسبت مهم برای بعضی این تصور را ایجاد کرده است که شاید این دو به هم مربوط هستند.
نکته جالب برای ما ایرانیان آن است که هم‌وطنان ارمنی ما روز دیگری برای کریسمس دارند. آن‌ها ششم ژانویه یعنی حدود یک هفته دیگر کریسمس را جشن می‌گیرند.
اما اگرچه کریسمس مناسبتی مربوط به مسیحیان است بسیاری سعی می‌کنند در جشن‌های مربوط به آن مشارکت داشته باشند. اگرچه ایرادی ندارد. باید هر بهانه‌ای برای جشن و شادی را پاس داشت، فارغ از اینکه برآمده از این سنت است یا برخاسته از آن فرهنگ! ولی سال نو را نمی‌توان تنها متعلق به غربی‌ها و مسیحیان دانست!
اکنون بسیاری از کشورها از تقویم میلادی استفاده می‌کنند و آن را تقویم رسمی خود قرار داده‌اند. در دنیای به‌هم‌پیوسته امروز این مسئله یک ضرورت به نظر می‌رسد.
اگرچه در کشور ما بسیاری سعی می‌کنند ساز ناکوک دنیا باشند و حتی تعطیلی‌های هفتگی‌اش هم با دنیا تفاوت دارد که از این رهگذر خسارتهای اقتصادی فراوانی نصیب کشور شده، اما فراموش نکنیم چندین میلیون ایرانی در خارج از مرزهای ایران زندگی می‌کنند و تقویم میلادی برایشان هم‌اندازه تقویم شمسی در زندگی‌شان اهمیت پیداکرده است.
و اگرچه هیچ‌چیز برای ما ایرانیان جای نوروز را نمی‌گیرد اما چه جای ایراد اگر سال جدید میلادی را به همه جهانیان خصوصاً به هم‌وطنانمان در خارج از کشور شادباش بگوییم! و چه ایرادی دارد که هم‌زمان با سالی نو در جهان ما نیز سعی کنیم درون و بیرون خود را نو کنیم و در مورد گذشته خود تدبر کنیم و از اشتباهات آن پند گیریم و از موفقیت‌های آن شادمان باشیم؟
همراه با آرزوی سالی بدون جنگ و خونریزی، همرا با صلح و دوستی برای همه جهانیان سال نو میلادی را تبریگ میگوییم.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=73016
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: