تاریخ ارسال : ۲۲ تیر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۱:۳۳ ق.ظ ۴ نظر
Print Friendly
از نشست کمیته علمی شورای حفاظت از منابع آب در کاشان خبری نست

سرانجام بحران آب را مجلسیان باور کردند، اگرچه دیر!

کاشان نیوز-علی خالوئی*: ۱۳ تیرماه سال جاری، «رئیس کمیته امنیت آب کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی» در مجلس شورای اسلامی گفته؛ با توجه به مشکلاتی که در حوزه آب در کشور وجود دارد و تا چند سال آینده حداقل ۱۸ استان کشور با بحران جدی آب مواجه خواهند شد، کمیسیون با «نگاه امنیتی، مسئله آب» را دنبال می‌کند.

واما چند سوال:
آیا مجلس پیرامون چالش مدیریت آب «میان‌رودان» و سدسازی‌های غیراصولی کشور ترکیه بر رودهای «دجله» و «فرات» و «خشکی هورالعظیم» و یا سدسازهای غیراصولی افغانستان بر «رودخانه هیرمند» و «خشکی هامون» اقداماتی داشته و به دغدغه بیش از ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ «فعال زیست‌محیطی» امضاء کننده «پتیشن میان‌رودان» توجه نموده؟

آیا اگر تا چند سال آینده حداقل ۱۸ استان کشور با بحران جدی آب مواجه نمی‌شدند؛ ورود جدی و نگاه امنیتی به مسئله آب از سوی مجلس و کمیته مذکور، رخ نمی‌داده؟

رئیس کمیته نفرموده‌اند مجلس دقیقاً قرار است با این نگاه چه دستگاه‌های دولتی را مجبور به انجام چه اقداماتی کند؟ که این اقدامات هرچه عاجل، حداقل ده سال دیر ست!

آیا چه برخورد قانونی با به گفته علیمراد اکبری، معاون محترم وزیر جهاد، با حدود ۳۵۰ هزار چاه غیرمجاز صورت خواهد پذیرفت؟ و اینکه مدیریت کلان کشاورزی کشور بالاخره با «کشاورزی پرمصرف ایران» قرار است چه کند؟

آقای برومندی، نماینده محترم مرودشت، چرا این‌قدر دیر؟ زمانی که حداقل ۶۰۰ دشت ایران دچار بحران آب هستند؟ و حالا سر فرصت شما ابراز می‌دارید که نگران تداخل مصوبات مجلس با تصمیمات شورای عالی امنیت درزمینهٔ مدیریت بحران امنیت آب نیستید؟

جناب برومندی، آیا خبر تهدید خطر فرونشست ۲۰ دشت استان فارس را توسط معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان فارس، در فروردین‌ماه که ۵۰ تا ۶۰ روستا را درگیر می‌کند، ساده و مسئله پیش‌پاافتاده انگاشتید؟

آیا مابین کمیته مذکور و شورای عالی امنیت که به قول آقای برومندی، حتی هیچ‌گونه اطلاعاتی از بررسی‌ها و مصوباتی شورای عالی امنیت پیرامون مطالعات آب ندارند، هماهنگی‌های لازم وجود دارد؟

جناب آقای برومندی دشت کاشان نیز حال‌وروزی بهتر از دشت‌های استان شما ندارد! سؤال من و هزاران شهروند این دشت‌ها این است که واقعاً من شهروند دشت کاشان، نتایج این اقدامات و مصوبات شمارا چه زمان و کی شاهد خواهم بود؟

خاطرم هست، خبری کاشان نیوز منتشر کرده بود از برگزاری نشست کمیته علمی شورای حفاظت از منابع آب در کاشان، غریب یک سال است که از آن اتفاق می‌گذرد، ۲۶ مردادماه ۹۵، در آن جلسه فرماندار محترم دکتر مومنیان از مدیریت شهری و دانشگاهیان خواسته بود که «راه‌کارهای مناسب مصرف و استحصال آب اندیشیده شود»

آیا دانشگاه کاشان و مدیریت منابع آب شهرستان در یک سال گشته چه اقداماتی پیرامون دستور فرماندار انجام داده‌اند؟ بهتر نیست گزارش یک‌ساله خود را با یک کنفرانس خبری در مردادماه به عموم شهروندان اعلام کنند؟

و در آخر خطابم به مدیریت شهرستانی و دشت کاشان است، آیا مدیریت برنامه‌ای جامع، کامل، اجرائی برای کنترل چاه‌های غیرمجاز و برداشت‌های غیرمجاز دارند؟ آیا هماهنگی‌های بین مدیریت خرد و کلان در مدیریت آب دشت کاشان بین شهرهای کاشان، آران و بیدگل وجود دارد؟

آیا وقت آن نرسیده شهروندان از برنامه‌های مدیریت شهری پیرامون بحران آب در شهرستان مطلع شوند؟

کارشناسان حوزه آب معتقدند، بحران آب ماحصل بحران مدیریتی منابع آب است، نه خود آب، آیا مدیریت دشت کاشان برنامه‌ای برای پلمپ حدود ۲۴۰-۲۳۰ چاه غیرمجاز این دشت دارند یا خیر؟

به قول سهراب شهرمان،

چه «گوارا این آب»

چه «زلال این رود»

«مردمان سر رود»، «آب» را می‌فهمند.

خدا کند «همه اهالی دشت کاشانمان» و ایرانمان، مردمان «سر رود» باشند.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=67655
مطالب مرتبط

 • منتقد تیر ۲۴, ۱۳۹۶ - ۷:۴۷ ب.ظ - پاسخ دادن

  چقدر شما زود در مورد پیدا و پنهان افراد مطلع میشوید و نظر دهندگان خبر هاتون رو قضاوت میکنید روزنامه ها و مجلات و سایت های خبری امروز در کنار نقد صحیح یک عملکرد نادرست از پژوهش و مصاحبه و مقالات افراد صاحب نام در آن زمینه وام میگیرند و در رساندن هرچه صحیح آن مطلب به جامعه تمام سعی و همت خود را در نوشته به کار میگیرند .به نظر کمی نگاهتان به مخاطبین سایت تان از بالا به پایین است که به نظر شخصی من غیرمنصفانه و ناعادلانه است .بالاخره بنده به عنوان یک شهروند ضمن تشکر بسیار از سایت شما برای نشر مطالب عالی در مورد کاشان انتظارم را بیان کردم و فرد بیسواد و جدا از نقد و سایت های خبری دنیا نیستم ممنون

  (0)(0)
 • منتقد تیر ۲۴, ۱۳۹۶ - ۱:۴۰ ق.ظ - پاسخ دادن

  این روزها سایت های خبری پر از انتقاد است و خالی از هرگونه پیشنهاد و راهکار علمی و پژوهشی و تحقیقاتی اینگونه نوشته ها احتیاج به هنر و علم خاصی ندارد لطفا مقالات پرملات تر و علمی تر در زمینه ی محیط زیست کاشان از افراد پخته تر و کاربلد قرار دهید که شهر ما کم ندارد چنین دانشمندانی .ممنون

  (0)(0)
  • مدیر سایت تیر ۲۴, ۱۳۹۶ - ۲:۰۱ ب.ظ - پاسخ دادن

   در این وانفسای تملق گویی و چاپلوسی کارمندان بعض ادارات و نهادها و به تاخت رفتن بعض مدیران بدون تخصص و خودشیفته و رسانه‌ای که نای انتشار را به دلیل عدم حمایت از دست داده رسانه را به باد انتقاد گرفته‌اید، انتقاد احتیاج به هنر و علم خاصی ندارد؟!!
   پیداست که شما نه نقد را میشناسید و نه تاثیر انتقاداتی که بعض رسانه‌ها منتشر کرده‌اند را ندیده‌اید!؟
   کدام رسانه خبری در دنیا کار علمی و پژوهشی کرده که رسانه‌های کاشان چنین کنند؟
   شما جایگاه رسانه را با دانشگاه و مجامع علمی که در سکوت و پیله خویش سر در سایه سار خنک دانشگاه فر برده‌اند اشتباه گرفته‌اید.
   این انتقاد شما به محافل علمی کاشان وارد است اما به رسانه خیر!

   (0)(0)
 • 123 تیر ۲۲, ۱۳۹۶ - ۹:۵۹ ب.ظ - پاسخ دادن

  دو مثقال مواد مخدر را پیدا می کنند اونوقت چاه های غیر مجاز را ناتوانند
  کاری نداره
  هر جایی در دشت کاشان و روستاهای بالا دست سبزی غیر متعارف دیدید در این خشک سالی چند ساله باید بدانید که یک چاه غیر مجاز وسط آن خودش را پنهان کرده

  (0)(0)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: