تاریخ ارسال : ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۵:۳۰ ب.ظ ۱ نظر
Print Friendly
یکصد چهارمین دیسکاشن هواشناسی کشاورزی و منابع طبیعی شهرستانهای کاشان و آران و بیدگل

سرما و برف بهاری میهمان ناخوانده مناطق جنوب کاشان

کاشان نیوز: یکصد چهارمین (هفته بیست و نهم سال زراعی ۹۷-۹۶) دیسکاشن هواشناسی کشاورزی و منابع طبیعی شهرستانهای کاشان و آران و بیدگل دیروز ۲۶ فروردین سال جاری با مشارکت اداره هواشناسی کاشان و آران و بیدگل، ادارات کشاورزی، منابع طبیعی، میراث فرهنگی کاشان و آران و بیدگل و کاشان تشکیل و با بررسی شرایط آب و هوایی موارد ذیل جهت آگاهی شهروندان اعلام گردید.
تفسیر نقشه: تحلیل نقشه های هواشناسی بیانگر جوی ناپایدار طی روزهای آینده می باشد. بر این اساس وضعیت هوا به شرح زیر پیش بینی می شود:

 

 

دمای حداقل در مناطق کوهستانی بین ۴ تا ۱۰ درجه نسبت به مناطق دشت پائین تر پیش بینی می گردد.

الف؛ توصیه های کارشناسان جهاد کشاورزی:
۱-باغداران داران محترم در مناطق کوهستانی با توجه پیش بینی کاهش دما و احتمال بارش برف در روزهای آتی آمادگی لازم جهت اعمال راهکارهای لازم به منظور از پیشگیری از سرمازدگی از قبیل ایجاد دود همزمان با آبیاری غرقابی باغات اقدام نمایند،
۲- گلستانداران محترم با توجه به پیش بینی بارش و افزایش رطوبت و احتمال شیوع بیماری سفیدک پودری گل محمدی آمادگی لازم جهت کانون کوبی بیماری در مراحل اولیه را داشته باشند.برای کسب اطلاعات بیشتر به مراکز جهاد کشاورزی مراجعه گردد.
۳-با توجه به پیش بینی کاهش محسوس دما ، وزش شدید باد، و احتمال بارش تگرگ؛ گلخانه داران محترم نسبت به استحکام سازه و پوشش گلخانه و تنظیم دما تمهیدات لازم را به عمل آورند.
۴- غله کاران محترم با توجه به پیش بینی بارش ،افزایش رطوبت و احتمال خسارت ناشی از بیماری زنگ غلات، آمادگی لازم جهت مبارزه با روش کانون کوبی را داشته باشند.
۵-با توجه به شرایط ناپایداری جوی در هفته پیشرو، بهره برداران محترم ۲۴ ساعت قبل از اقدام به سمپاشی علیه آفات(سن غلات، کرمانیا و …) وضعیت جوی را از اداره هواشناسی استعلام بگیرند.
۶- دامداران محترم با توجه به پیش بینی سرمایی دما در روزهای آتی، نسبت به مراقبت از بره های تازه متولد شده با ایجاد محافظ در آغلها و عدم نقل و انتقال دام اقدام نمایند.
۷- زنبورداران محترم نسبت به تنظیم دریچه کندوی زنبور عسل و محافظت از کندوها اقدامات لازم را انجام دهند.

ب) توصیه های کارشناس منابع طبیعی شهرستان:
۱- طبیعت‏گردها، کوهنوردان، و علاقمندان به طبیعت که در عرصه های مرتعی و جنگلی شهرستان کاشان حضور بهم میرسانید: لطفاً در زمان حضور در مراتع، حتی المقدور از روشن نمودن آتش خودداری نمایند،
۲- طبیعت‏گردها، کوهنوردان، و علاقمندان به طبیعت که در عرصه های مرتعی و جنگلی شهرستان کاشان حضور بهم میرسانید: لطفاً از حضور در آبراهه‏ها بعلت وجود رگبارهای بهاره، به جد پرهیز نمایند، به محض رویت «ابرهای جوششی» به ارتفاعات و پناهگاه‏های امن مراجعه نمایند. و مهم‏تر از همه از ریختن زباله و مواد آتش‏زا که کمک به آتش‏سوزی مرتع می‏شود مانند: ظرف نوشابه، ظروف شیشه‏ای پرهیز نمایند. ظروف شیشه‏ای مهمترین عامل آتش سوزی مراتع است.
۳- طبیعت‏گردها، کوهنوردان، و علاقمندان به طبیعت که در عرصه‏های مرتعی و جنگلی شهرستان کاشان حضور بهم می‏رسانید: حضور طبیعت گرد و سافاری‏ها و کوهنوران می‏تواند صدمات قابل توجهی به عرصه‏های منابع زیست محیطی در صورت عدم رعایت اصول حرفه‏ای حضور در طبیعت بزند،
طبیعت‏گردها، کوهنوردان، و علاقمندان به طبیعت که در عرصه‏های مرتعی و جنگلی شهرستان کاشان حضور بهم می‏رسانید: لطفاً در فصل بهار که رعد و برق در ارتفاعات شایع است زمان حضور در قله‏ها و پرتگاه‏ها مواظب سقوط باشید.
۴-با توجه به شرایط همرفتی (مشاهده ابر جوششی) و احتمال وقوع پدیده رعد و برق در زمان چرای دام در مرتع از حضور در ارتفاعات و لبه‏های پرتگاهها و نزدیک درختان خشک پرهیز گردد.
۵- مرتعداران محترم با توجه به شرایط جوی و ناپایداری‏های پیش‏بینی شده نسبت به تامین مایحتاج اولیه خود و دام خود در شرایط سخت اقدام مقتضی صورت پذیرد.
۶-وزش بادهای شدید، عاملی بسیار مهم و مطلوبی است برای گسترش «آتش‏سوزی در مراتع»، توصیه می‏شود از خاموش‏شدن آتش قبل از ترک مرتع مطمئن شوید.
۷- با توجه به بارندگی های اخیر(باران و برف) و نم دار بودن خاک مرتع از حضور دام و تردد آن در مراتع به جد پرهیز نمایند.
۸- درصورت مشاهده هرگونه آتش و تخریب درعرصه‏های طبیعی مراتب را به تلفن رایگان ۱۵۰۴ اطلاع‏رسانی نمایید.
حضور حرفه‏ای گردشگران در عرصه‏های طبیعی رعایت دقیق این اصول است:
بوته‏‌های مراتع را آتش نزنیم، درختان و بوته‏ها را نکنیم.
زباله نریزم چون زباله علاوه بر آلودگی و مسمومیت جانوران، باعث آتش‎سوزی می‏شود.

ج) توصیه های کارشناس فضای سبز اداره میراث فرهنگی شهرستان:
۱- با توجه به شرایط آب و هوایی و وزش باد آبیاری کلیه گونه های گیاهی در در موعد مناسب صورت پذیرد.
-۲با توجه به پیش بینی افزایش دما در اواخر هفته جاری؛ نسبت به نصب توری شید و همچنین تهویه مناسب گلخانه اقدام گردد
۳-با توجه به فراهم بودن شرایط جهت فعالیت سفیدک سطحی شمشاد؛ در صورت مشاهده علائم این بیماری، نسبت به سمپاشی با قارچ کش مناسب اقدام گردد.

وضعیت بارش و دما طی هفته گذشته:
بارش کاشان:
مجموع بارندگی سال زراعی جاری(از ۱/۷/۹۶تا ۲۶/۱/۹۷) به میزان ۶/۳۵ میلیمتر می باشد.
دما کاشان :
حداکثر و حداقل دما در طول هفته گذشته به ترتیب؛ ۲۶و ۱۲ سانتی گراد گزارش شده است.

بارش آران و بیدگل :
مجموع بارندگی سال زراعی جاری(از ۱/۷/۹۶تا ۲۶/۱/۹۷) به میزان ۴/۴۷میلیمتر می باشد.
دما آران و بیدگل :
حداکثر و حداقل دما در طول هفته گذشته به ترتیب؛ ۲۹ و۱۲سانتی گراد گزارش شده است.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=70697
مطالب مرتبط

  • ایرانی فروردین ۲۷, ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۸ ب.ظ - پاسخ دادن

    عدد بارش غلط است

    (0)(0)
  • دیدگاه شما

    لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: