تاریخ ارسال : ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت : ۹:۳۵ ب.ظ ۴ نظر
Print Friendly

سعدی، خیام  و روز جهانی ارتباطات

کاشان نیوز- اعظم السادات مسعودی*: هفدهم ماه می برابر با ۲۷ اردیبهشت‌ماه روز جهانی ارتباطات نام‌گرفته است.
در توضیح پیشینه این روز باید گفت؛ در ۱۷ مه ۱۸۶۵ میلادی «اتحادیه تلگرافی بین‌المللی» در پاریس تشکیل شد. از آن تاریخ به بعد نام این اتحادیه دستخوش تحول شد و سرانجام در ۳۰ اکتبر ۱۹۰۶ میلادی در کنفرانس «اتحادیه تلگرافی بین‌الملل» تصمیم گرفته شد که «اتحادیه رادیو و تلگرافی بین‌الملل» نیز تشکیل شود. در ۹ دسامبر سال ۱۹۳۲ میلادی به‌موجب «عهدنامه مادرید» با وحدت دو اتحادیه یادشده فوق، «اتحادیه بین‌المللی ارتباطات دور» شروع به کارکرد. درواقع روز جهانی ارتباطات یادآور تأسیس این اتحادیه‌ها برای پیشرفت ارتباطات است.
در تقویم کشور روزهای ارزشمندی ثبت شده است.
نخستین روز اردیبهشت، روز بزرگداشت شاعر خردمند و شیرین‌گفتار، حضرت سعدی شیرازی است. شاعر پرآوازه‌ای که مضامین شعری‌اش بر محور اصلاح جامعه است؛ و درباره همه اقشار جامعه و موضوعات مهم و موردنیاز یک زندگی اجتماعی در قالب شعر و حکایت با مخاطبانش سخن گفته است.
دو کتاب بوستان و گلستان الگوی ذی‌قیمتی است که می‌تواند برای همگان مفید باشد.
اردیبهشت را اگر در قاب تقویم بنگریم بزرگداشت سرمایه‌های انسانی گران‌سنگی را می‌بینیم که هریک در زمان خود آثار ارزشمندی برای آیندگان به یادگار گذاشته‌اند که خود نسخه‌ای کاربردی برای روزگار کنونی است.
از گرامی داشت سعدی که بگذریم، چشممان به شخصیت عالی‌مقام، شیخ بهایی روشن می‌شود.
بزرگانی چون شیخ صدوق و سپس شیخ کلینی که زیب و زینت این ماه‌اند برمی‌خوریم. حکیم نامدار کشورمان، عمر خیام نیز رونق‌بخش و پایان خوش این ماه در تقویم شمسی است.
سخنان نغز و کلیدی عمر خیام برای هر انسانی می‌تواند الگویی ارزشمند در زندگی شخصی و اجتماعی او باشد.
قرار گرفتن روز جهانی ارتباطات در فاصله بزرگداشت این دو شخصیت مهم علمی و اثرگذار تاریخ ایران یعنی سعدی و خیام، تلنگری برای اهل معنا است.

روز جهانی ارتباطات که در کشور با کلمه «روابط عمومی» نیز آمده است، فرصتی برای بازکاوی نقش و جایگاه این بخش از سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی است.
از روابط عمومی به‌عنوان قلب تپنده یک سازمان، حلقه وصل بین مردم و مسئولان و یا مرکز پاسخگویی به مردم یاد می‌شود.
هر برداشت و تفسیر و تعبیری که از این عبارت شود این مهم را باید به یاد داشت که روزگار کنونی، عصر ارتباط و گفت‌وگو است.
پاسخ‌گو بودن و گفت‌وگو با مردم هنری است که روابط عمومی سازمان‌ها باید به آن آراسته باشند.
مدیران و کارکنان روابط عمومی باید بدانند که مردم و به عبارتی مخاطبان سازمان‌ها، پاسخ‌های راست و درست را از بین جواب‌های نادرست و به خطا به‌خوبی می‌فهمند.
سخنان گهربار دو شخصیت علمی و ادبی سعدی و خیام الگوی معتبری است که می‌تواند فراروی روابط عمومی‌ها باشد.
وقتی ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در ویدیوی تبلیغاتی – انتخاباتی‌اش بانام «پوتین» به ترجمه روسی از یک رباعی از عمر خیام (اگر می‌خواهی حکیم‌باشی با مردم با ملاطفت رفتار کن، حکمت خود را برای هیچ‌کس ناگوار نکن) می‌پردازد و از علاقه‌مندی‌اش به اشعار حکیمانه عمر خیام یادکرده و اعلام می‌کند که آن بیت شعر را سرلوحه مسئولیت خویش قرار داده است، آیا وقت آن نرسیده که از داشته‌های غنی و قوی علمی و ادبی کشور خود بهره ببریم و سخنان نغز آنان فراروی مدیران و کارکنان به‌ویژه روابط عمومی‌ها که مرجع پاسخ‌گویی به مردم هستند قرار گیرد؟!

*-روزنامه‌نگار و کارشناس روابط عمومی

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=71159
مطالب مرتبط

 • با سلام و آرزوی قبولی طاعات عجیب است آقای مدیر محترم سایت خوب کاشان نیوز نظر اینجانب را در ذیل این نوشتار که ثبت نفرمودند! در پیامی مجدددر همین صفحه دلیل را جویا شدیم که دلیل عدم ثبت را هم که چند تا بودو بدانها اشاره شد آنرا هم نفرمودند!که حد اقل اینجانب علت مردودیم را دریابم!حالیه به ذهنم آمد چون ایشان دارای اخلاق ستار العیوبی می باشند نخواستند آشکارمشکل رابیان بفرمایندتلفنی گوشزد می فرمودند به نظرم خوب بود واین بنده عاصی به درگاه خدا دیگر کمتر و یا اصلا مزاحم اوقات گرانبهایشان نمی شدم التماس دعا اوقات به خیر آرزومند موفقیت همگان:

  (1)(0)
  • مدیر سایت خرداد ۶, ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۴ ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   ضمن پوزش از کاربران عزیز، به دلیل مشکلاتی که در اینترنت حادث شده است مشکلاتی مانند کم و زیاد شدن سرعت و کند شدن سرورها و گاهاً ضرورت استفاده از نرم افزارهایی که سرعت اینرنت را کاهش میدهند بعضاً باعث میشود تایید دیدگاهها با وجود آزاد کردن آنها منتشر نشوند.
   مجدداً از بروز اختلالی که ما مسبب آن نیستیم عذرخواهی می‌کنیم.

   (1)(0)
 • علی اکبر شاهمیری جانباز70در صد/ خرداد ۵, ۱۳۹۷ - ۴:۱۸ ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام بر مدیریت محترم سایت کاشان نیوزضمن تشکر دیروز ذیل نوشتار فوق متنی خدمتون ارسال نمودم نمی دونم چرا مثل همیشه که خیلی خوب ثبت ونشان داده می شداین مرتبه نشد!؟شاید درست عمل نکردم یا متنی نسبتا زیادی بودیا روش شماجوری دیگر شده یا مثال صلاح در ثبت را ندانسته اید؟

  (1)(0)
 • با سلام و قبولی طاعات وعبادات و آرزومند سعادت و سلامت جهت بندگان خداوند باریتعالی در کل جهان از هر دین و آئین نژادو هر مملکت!بله نویسنده محترمه به نظریه بسیار صحیحی اشاره فرمودند.لیکن جای بسی تاسف که در دنیای کنونی ودر کشور ماهم کمی تا قسمتی به خاطر پیروی از نفس سر کش وجاذبه های فریبنده دنیای فانی و عدم رعایت اخلاق اسلامی وانسانی و به نسیان سپردن محبت. در عوض پاسخگوئی صحیح ودقیق و قانونی و شفاف در امور دنیوی واخروی و به ویژه امور جاری کشور بعضادنباله مغالطه واشکالات را به دوش دیگران انداختن وخود و نهادوسازمان و حزب و گروه خود را خوب و به دون عیب و نقص دانستن و به وظیفه شرعی و قانونی خود عمل کردن ودیگران را مقصر دانستنیم!در اینجاست که اهمیت بسیار زیاد و والای آن رهبر فرزانه(ره)را متوجه می شویم که در آزادی خرمشهر از چنگال بعثیان ودر برابردیدگان بهت زده همه جهان از گوشه جماران فرموده متینی و با لحن ظریف و دل نوازی می فرمایند خر مشهر را خدا آزاد کرد!بنا براین متوجه می شویم که منیت ومائیت وخدا فراموشی گام نهادن در طریق عدم وحدت است .التماس دعا خدوند منان نگه دارتان:

  (1)(0)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: