تاریخ ارسال : ۱۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۱۲:۳۲ ب.ظ ۱ نظر
Print Friendly

سلامی دوباره به رسانه و مطالبه‌گری

کاشان نیوز-سخن مدیر مسئول: پایگاه خبری کاشان نیوز بیش از یک ماه متوقف بود! شرایط سخت و ناهموار، کار رسانه‌ای را جز برای رسانه‌های وابسته به گروه‌ها و اشخاص صاحب نفوذ بسیار دشوار کرده است.

عدم همراهی مسئولان و ناامیدی از شرایط کار خبری، خودسانسوریِ منتشر در تمام ارکان رسانه که ناشی از نگاه آمرانه قوای رسمی به رسانه است و نداشتن ممر درآمدی برای پرداخت حق‌التحریر – درحالی‌که اعضای تحریریه بزرگ‌منشانه تاکنون از هرگونه درخواستی اجتناب کرده و بارها متذکر شده‌اند که با عشق و برای جامعه‌شان بدون چشمداشت قلم می‌زنند- و غیره و غیره… باعث شد که تصمیم بگیریم از وادی رسانه خداحافظی کنیم!

علاوه بر شرایطی که عدم امکان پرداخت حق‌التحریر را رقم‌زده و درنتیجه از پیشرفت حرفه‌ای رسانه جلوگیری می‌کند، فشار ناشی از توقع روزافزون جامعه که خواستار خبررسانی درست و واقعی از وقایع، بدون خطوط قرمز متعدد عرفی! که به اشکال مختلف و بر خبررسانی حکومت کرده و آن را محدود می‌کنند و نارضایتی از پنهان‌کاری و دست‌چین کردن خبر و اطلاع‌رسانی را که در شأن تاریخ سترگ و دیرپای کاشان و فرهنگ تکثرگرا و متنوع این شهر نمی‌دانند و مایل نیستند بنام خبر، فقط سخنان تکراری و وعده‌های بی‌سرانجام مدیران را بشنوند نیز خواسته‌ای بحق است.

از طرفی تمنای جامعه رسانه‌ای که می‌خواهد به‌سوی حرفه‌ای شدن حرکت کند اما در شرایط بد اقتصادی و رقابت ناسالم کانون‌های تبلیغاتی -که برخلاف قانون اقدام به انتشار پرتعداد آگهی می‌کنند- بهمراه بهره‌گیری از رانت وابستگان اصحاب قدرت، نای تحرک را از رسانه گرفته‌ است.

تعطیلی موقت یک‌ماهه سپری شد، عدم توجه مدیران به این نکته نیز دلیل اثباتی همان تأکیدی است که بارها در کاشان نیوز تکرار شده که مدیران در کاشان اعتقادی به وجود رسانه مستقل ندارند! این عمیق‌ترین تأسفی است که باید برای منطقه فرهنگی کاشان خورد! و تعجب‌آور اینکه تعدادی از اهل رسانه نیز شادی‌ها کردند! آن‌هایی که نبود رقابت رسانه‌ای را غنیمت شمرده و عدم رقابت را به فرصتی برای خودی نمایاندن و خوش‌رقصی بدل کرده‌اند!

اما خوشبختانه کسانی هم بودند که تماس گرفتند و افسوس خوردند و نهی کردند! دعوت کردند و خیلی جدی این تصمیم را مدلل و مستند زیر سؤال بردند، دوستانی که آمدند و ما را برای این تصمیم به تجدیدنظر خواندند، بزرگانی که با پیام‌های دلگرم‌کننده آینده‌ای روشن ترسیم کردند، به حرمت اینهمه لطف پذیرفتیم و از همه سپاسگزاریم.

نکته قابل‌اعتنای دیگر اینکه دو روز پس از توقف کاشان نیوز، کاشان نیز همچون تعدادی از دیگر شهرهای ایران شاهد اتفاقاتی نادر پس از انقلاب بود که عده‌ای آن‌ را به‌واسطه تخریب اموال عمومی اغتشاش نامیده و عده‌ای هم آن را اعتراضاتی دانستند که حق مردم بوده است اما به دلایلی از بستر اصلی خود منحرف‌شده است.

مواردی که هر یک از گروه‌های فعال سیاسی بسته به دیدگاه خود بر روی آن مانور دادند، اما حق آن بود که وقتی مسئولان جمهوری اسلامی هم بر مطالبات مردم و حق اعتراض آن‌ها صحه گذاردند در این خصوص هم اقدامی و تغییری مشاهده شود و صرفاً به محکوم کردن یکدست و یک جانبه یک حرکت اجتماعی نپردازند.

دو مقوله فوق اگرچه در بستری جداگانه و متفاوت قابل‌بررسی و کنکاش است اما در یک قالب مطالبه گری و تقاضای شفافیت از سوی شهروندان و خطاب به مسئولان قابل توجیه و توجه است.
فعالیتی که کاشان نیوز در قالبی مسالمت‌آمیز و قانونی مدت‌هاست به آن پرداخته، زیرا ما معتقدیم قوت بخشی به رسانه بعنوان چشم بینای جامعه حقی است که باید اعاده شود، چنانچه «یکی از راهکارهای مبارزه با فساد اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی عمومی است.»

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=69851
مطالب مرتبط

  • ناشناس بهمن ۱۴, ۱۳۹۶ - ۹:۲۵ ق.ظ - پاسخ دادن

    شروع دوباره مبارک و میمون باد. ثابت قدم و استوار

    (0)(1)
  • دیدگاه شما

    لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: