تاریخ ارسال : ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۶:۰۵ ب.ظ ۱ نظر
Print Friendly
دیدار مردمی شهردار در مسجد خیابان کارگر

سهم ناچیز زنان

کاشان نیوز- مطهره حاجی‌زاده: شب گذشته شهردار کاشان در مسجد ولیعصر(عج) خیابان کارگر کاشان به سخنرانی پرداخت و پای درددل شهروندان نشست. این دیدار که پس از نماز مغرب و عشا در این مسجد برگزار شد، حدود دو ساعت به طول انجامید.

سعید ابریشمی راد، پس از صحبت‌های امام جماعت مسجد ولیعصر(عج) درباره مشکلات شهری خیابان کارگر و خواسته‌های مردم شروع به صحبت کرد. صدای بسیار ضعیف بلندگوهای مسجد، همهمه زنان و فاصله زیاد جایگاه سخنران تا بخش زنانه، اجازه نمی‌داد صحبت‌های شهردار به درستی شنیده شود. مقرر شد برگه‌هایی از طرف روابط عمومی شهرداری بین مردم توزیع شود تا سوالات خود را یادداشت کرده و به مسئول جلسه برسانند، اما این برگه‌ها در زنانه توزیع نشد و عدم تمایل برای درگیر کردن زنان از سوی مسئولان جلسه به چشم می‌خورد. زنان که بی‌خبر از سخنرانی و موضوع جلسه، به گپ و گفت خود مشغول بودند، خود را مخاطب چنین برنامه‌هایی نمی‌دانستند و از سوی سخنران و مسئول جلسه هم دلیلی برای درخواست سکوت از آن‌ها وجود نداشت. همان زنانی که در ابتدای صحبت‌های امام جماعت مسجد از قالیبافی و زحمت آن‌ها برای تامین معاش خانواده سخن گفته شد. گویی تنها در این موارد زنان دیده می‌شوند!

در میان صحبت‌های شهردار پررنگ‌ترین قسمت عدم پرداخت عوارض نوسازی اهالی خیابان کارگر بود. به گفته شهردار در صورت پرداخت این عوارض می‌توان به جای ۷ معبر، ۱۴ معبر را آسفالت کرد و خدمات مطلوب‌تری برای منطقه داشت. همچنین شهردار ساخت فرهنگسرای اردیبهشت را در خیابان کارگر نوید داد که در صورت تامین بودجه در محل پارکینگ موتوری میسر خواهد شد. ابریشمی راد درباره بودجه سال ۹۷ شهرداری گفت در بودجه جدید هر ناحیه شهری بودجه اختصاصی داشته و بر اساس درآمدهای آن منطقه از عوارض و… این بودجه افزایش می‌یابد. معوقات عوارض نوسازی این خیابان ۱۵ میلیارد ریال بوده که برای یاری و تشویق مردم منطقه برای پرداخت، این بدهی قسط بندی شده و عوارض سال ۹۷ نیز افزایش نمی‌یابد.

از مشکلات دیگر خیابان کارگر که پاسخی دریافت نکرد، عرض کم خیابان، ترافیک و عدم وجود دوربرگردان بود. همچنین به گفته اهالی برای احداث فاضلاب شهری در این منطقه هیچ فعالیتی صورت نگرفته است.

 

به سودمندی این جلسات و دیدارهای مردمی فکر می‌کردم. اهالی خیابان کارگر که از قشر کم‌درآمد شهروندان کاشانی هستند، بارها در شهر نادیده گرفته شده‌اند، این را می‌شود از ظاهر منطقه به وضوح دید. معابر خاکی، آسفالت نامطلوب، زیباسازی ضعیف شهری در یکی از پرترددترین محورهای ورود به آران و بیدگل و مرنجاب، و عدم وجود مکان‌های فرهنگی و تفریحی مناسب که متناسب با جمعیت بالای منطقه باشد. اما دیدار دو ساعته شهردار در مسجد منطقه کافی خواهد بود؟ این دیدارها که یادآور سفرهای استانی رئیس جمهور پیشین است، تنها به ظاهر ماجرا می‌پردازد و شاید برای مردم منطقه دلگرمی باشد. اما چقدر سودمند خواهد بود؟ در دیدار شهردار نیمی از جمعیت ساکن منطقه، زنان، نادیده گرفته می‌شوند و تنها جمعیت ۴۰ ،۵۰ نفره مردان مسجدی حضور دارند. نمی‌توان استمرار این دیدارها را راهی برای حل مشکلات مردم عنوان کرد، چون هزینه و اتلاف وقت و انرژی این دیدارها اگر بخواهد برای کل شهر کاشان برنامه‌ریزی شود، بسیار بالا خواهد بود و شهرداری را از مسئولیت اصلی خود بازمی‌دارد. کاشان چند محله دارد؟ شهردار در کدام مساجد محلات حضور یافته است؟ چند مسجد باقی مانده؟ چقدر زمان برای حضور در مساجد محلات کل شهر لازم است؟ دیدارهای مردمی در تمام مساجد محلات شهر ممکن است؟ تا چند سال طول خواهد کشید؟

بهترین راه برای تعامل با مردم گفتگو و تعامل با رسانه‌ها است. شهرداری می‌تواند دیدارهای مردمی هفتگی با مدیران و شهرداران مناطق برگزار و برای آن بیشتر تبلیغ کند، تا مردم برای تعامل رودرو در آنجا حضور یابند و شهردار کاشان برنامه‌های خود را در گفتگو با رسانه‌ها به مردم اطلاع دهد. این راه دیدارهای مسجدی را پیش‌تر یکی از سیاستمداران کشور رفته و جز اتلاف هزینه و وقت نتیجه‌ای نداشته است.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=70622
مطالب مرتبط

  • سعید فروردین ۲۶, ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۲ ق.ظ - پاسخ دادن

    سلام حیف ازاین سایت خبری که نویسندگانش درهرزمینه ای قلم فرسایی میکنند به دولت قبل میرسانند.درضمن گفتگو بامردم وآشناشدن بامشکلات آنها از نزدیک خوب است به شرط آنکه عوام فریبی نباشدوگامی درجهت رفع مشکلات باشد.

    (0)(0)
  • دیدگاه شما

    لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: