تاریخ ارسال : ۱۹ آبان ۱۳۹۱ ساعت : ۵:۳۰ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly
کشف واحیا یک اثر باستانی با قدمت هزار سال

شبستان زیرین مسجد جامع کاشات از زیر خاک بیرون آمد

روزنامه کاشان: شبستان زیرین مسجد جامع کاشان کشف و با اعتباری بالغ بر۱۰۰ میلیون تومان احیاء می‌شود. این شبستان با قدمت حدود هزار سال، دومین بنای تاریخی کاشان بعد از تپه‌های سیلک خواهد بود
 «حسین یزدانمهر» سرپرست اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کاشان، در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با اعلام این خبر گفت: با اعتباری بالغ بر ۱ میلیارد ریال شبستان زیرین مسجد جامع کاشان با قدمت بیش از یک هزار سال مرمت و بازسازی می‌شود.
وی افزود: عملیات خاک‌برداری شبستان زیرین مسجد جامع در مساحتی حدود ۹۰۰ متر مکعب از تیرماه امسال آغاز شد.
به گفته وی، درسال ۱۳۷۹ حفاری باستان‌شناسی در شبستان زیرزمینی این مسجد به سرپرستی «میرفتاح» انجام شد که منجر به کشف کوره سفالگری متعلق به قرن ۷ هجری شد و از آن زمان تاکنون متاسفانه هیچ عملیاتی انجام نشد و به حالت اولیه‌‌ رها و در ‌‌نهایت پرونده این شبستان بسته شده بود.
سرپرست اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کاشان در ادامه اظهار داشت: خوشبختانه در خردادماه سال‌جاری عملیات خاک‌برداری داخل فضاهای شبستان زیرزمینی در پروژه مرمتی، استحکام بخشی و باززنده سازی مسجد جامع کاشان آغاز شد.
«یزدانمهر» گفت: شبستان زیرین مسجد جامع کاشان دومین اثر باستانی بعد از محوطه باستانی «سیلک» می‌باشد که به عنوان یکی از پروژه‌های ویژه کاشان بوده و در ردیف پروژه‌های ملی قرار گرفته است.
وی، ضمن اشاره به اهمیت مسجد جامع کاشان در سطح کشور تاکید کرد: به حق می‌توان کاشان را جزء اولین شهرهای تاریخی دنیا از لحاظ معماری نام برد.
«زهرا ساروخانی» کار‌شناس مسئول باستان‌شناسی اداره میراث فرهنگی کاشان نیز در ادامه گفت: با توجه به زلزله سال ۱۱۹۲ ه.ق در کاشان، بسیاری از بناهای مهم از جمله مسجد جامع تخریب و مجددا مورد بازسازی یا نوسازی قرار گرفتند.
«ساروخانی» افزود: پس از زلزله آن سال جهت صرفه‌جویی در وقت با ایجاد شکاف در کف شبستان فوقانی مسجد جامع، آوار حاصل از زلزله تماما به داخل فضاهای شبستان زیرزمینی ریخته و آن را پرکرده است.
وی تصریح کرد: با توجه به اهمیت تاریخی مسجد جامع و پشتکار و همدلی سرپرست اداره میراث کاشان، از خردادماه امسال عملیات خاک‌برداری از این پروژه مهم آغاز شد.
به گفته وی، بعد از خاک‌برداری مطالعات مقدماتی بر روی قطعات سفال‌های بدست آمده از قرون ۵ و ۷ ه.ق انجام شد که تکمیل این مطالعات علاوه بر سفال، مطالعات تکمیلی قطعات گچبری و کاشی‌های بدست آمده در طی خاک‌برداری راهگشای دوره‌بندی و همچنین بازسازی شبستان اصلی مسجد جامع خواهد بود که بانک اطلاعاتی مفیدی از سفال منطقه کاشان ارائه می‌دهد.
کار‌شناس مسئول باستان‌شناسی اداره میراث فرهنگی کاشان، عملیات خاک‌برداری، مرمتی، حفاظتی واستحکام‌بخشی را از مهم‌ترین اقدامات پروژه مرمتی مسجد جامع ذکر کرد.
مسجد جامع کاشان یک اثر معماری مذهبی مربوط به دوره سلجوقیان است و در کاشان، خیابان باباافصل، محلهٔ میدان کهنه واقع شده‌است.
 این اثر در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۱۵ با شمارهٔ ثبت ۲۵۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=10986
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: