تاریخ ارسال : ۱۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۵:۰۴ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly
بازگشایی خانه موزه عروسک و اسباب بازی کاشان

شب‌مانی در کاشان با نوای لالایی عروسک‌ها

کاشان نیوز: موزه عروسک و اسباب بازی کاشان پس از مرمت طولانی دوباره بازگشایی شد.
این موزه که یکی از منحصربفردترین موزه‌های منطقه است، بخش اقامتی را به مجموعه خود اضافه کرد و به گفته مدیران موزه می‌توانید تجربه اقامت شبانه در بین عروسک‌ها و اسباب‌بازی‌ها را داشته باشید.

قدیمی‌ترین عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی ایران با قدمت ۱۵۰ سال، عروسک‌های محلی ایران، نمونه‌هایی از عروسک‌های ملل دیگر، و اسباب‌بازی‌ها از حدود ۱۰۰ سال پیش در خانه‌ای تاریخی منسوب به «جعفر علامه فیضی»، شاعر و روحانی اواخر قاجار، در این موزه گرد آمده‌اند. به گزارش کانال تلگرامی میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کاشان، مرمت قدیمی‌ترین عروسک خیمه شب بازی ایران متعلق به دوران قاجار نیز امروز، همزمان با بازگشایی، در موزه عروسک و اسباب بازی کاشان آغاز شد.

اجرای خیمه شب بازی سنتی، کارگاه آشنایی و ساخت اسباب‌بازی و عروسک، فروشگاه اسباب‌بازی و عروسک‌های دست‌ساز،شربتخانه و بخش اقامتی توانسته این موزه را به یک مجموعه منحصربفرد گردشگری در کاشان تبدیل کند.

امیر سهرابی، پژوهشگر و مدیر موزه اسباب بازی کاشان در گفتگو با میزان هدف از افزودن بخش اقامتی را تبدیل مجموعه به خانه موزه دانست و افزود: این اتفاق دو وجه دارد. بخش اقامتی می‌تواند در موضوع اقتصادی به موزه کمک کند و در تامین هزینه‌های موضوع کمک کند. با این کمک اقتصادی، ضمن حفظ حیات موزه، پروژه‌های مرمتی، فزهنگی و پژوهشی موزه نیز پیش می‌روند. وجه دیگر این است که در فضای گردشگری فرهنگی و اقامتگاه‌های بوم‌گردی، یک فضای جدید اضافه خواهد شد و گردشگران می‌توانند شب را در موزه بمانند.

به گفته سهرابی شب ماندن در موزه می‌تواند گردشگر را در حال و هوای موزه نگه دارد و موزه برنامه‌های بیشتری را داشته باشد. وقتی در اینجا اقامت دارید روز از موزه بازدید می‌کنید، عصر در کارگاه عروسک‌سازی شرکت کرده و شب هم خیمه‌شب‌بازی تماشا می‌کنید. این اتفاق گردشگر را بیشتر با موضوع موزه درگیر می‌کند.

سهرابی درباره نحوه مرمت و اقامتی شدن این موزه نیز گفت: بنای موزه یک طبقه زیرین داشت که در حوالی سال‌های ۶۰ صاحبخانه قبلی، حوضخانه را تخریب و روی حیاط سقف زده بود. در نتیجه این بنا مانند دیگر بناهای تاریخی کاشان الگوی گودال باغچه داشت که در این پروژه بخشی از فضای سقف الحاقی بر روی حیاط، باز شد و در طبقه پایین نیز با مرمت فضای جدیدی برای آثار موزه ایجاد شد. همچنین تماشاخانه‌ای هم برای اجرای نمایش‌های سنتی ایجاد شده است.

صفحه اینستاگرام موزه عروسک و اسباب بازی کاشان، خبر از بازگشایی مجدد این موزه را داد. این موزه همه روزه به جز روزهای شنبه، از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۴ و ۱۶ تا ۱۹ دایر است. همچنین خانه موزه عروسک و اسباب بازی کاشان در خیابان علوی، کوی سلطان میراحمد،روبروی خانه طباطبایی، کوی علامه واقع است.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=69555
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: