تاریخ ارسال : ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت : ۱:۵۴ ق.ظ ۲ نظر
Print Friendly
در آستانه 17 مرداد روز خبرنگار؛

شب خبرنگار، به همت جمعی از اهالی رسانه و فرهنگ برای تکریم مقام خبرنگار برگزار شد

کاشان نیوز: گزارشی که در پی می‌خوانید گزارش جامعی از برنامه «شب خبرنگار» به همت یک انجمن مردم‌نهاد به نام موزه منوچهر شیبانی در خانه کاج است که برنامه‌ریزی آن را محمود ساطع و اعضای این مجموعه به عهده داشتند و در کنار آن‌ها چندین رسانه محلی به نام آرمان کاشان، کاشان نیوز، کاشان امروز، کاشان آنلاین، مشکات آنلاین، مردم کویر، مردم سیلک، کانال کیوسک و اهل کاشانم نیز همراهی و همکاری داشتند، گزارش «شب خبرنگار» اولین اقدام اهل رسانه در نوع خود است که این برنامه را برگزار کردند، این گزارش حاصل قلم مهدی سلطانی راد در سایت خبری کاشان آنلاین است که با ویرایش و اندکی به‌آوری منتشر می‌شود.

خانه تاریخیِ کاجِ کاشان یا همان موزه دکتر منوچهر شیبانی در شبی به‌یادماندنی میزبان «یادمان شب خبرنگار» بود. شبی که به روایت تقویم فردایش روز خبرنگار است اما با تدبیر خوب و قابل ارج داشت مدیریت موزه دکتر شیبانی یعنی محمود ساطع از همراهان وفادارِ فرایندهای مردمی و مستقلِ فرهنگی هنری شهر کاشان و استقبال و مشارکت شماری از مدیران رسانه‌های محلی شهرستان، برای نخستین بار شبی خاطره‌انگیز به یاد خبرنگار در شامگاه ۱۶ مرداد ۹۷ کاشان رقم خورد.
این برنامه در حالی برگزار شد که با دعوت قبلی، فرماندار، شهردار، سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد و اسلامی و نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر «به نیابت از رئیس شورا» نیز در آن حضور پیدا کردند تا برای نخستین مرتبه و به شکل رودررو همدلانه و صمیمی اهالی رسانه از شماری مشکلات، موانع و دغدغه‌هایشان در راه ایفای وظیفه اجتماعی و رسانه‌ای‌شان بگویند و صاحب‌منصبان شهر نیز بشنوند و اگر پاسخی و راه‌کاری دارند ارائه کنند.

امینی: رسانه‌ها به‌عنوان نیرو ابزار فرهنگی، کجای هزینه کردهای فرهنگی شهر هستند؟
این آیین در گام نخست خود با بیان دیدگاه‌های سه تن از مدیران رسانه‌های محلی شهرستان رقم خورد. دکتر محمدامینی «مدیرمسئول نشریه آرمان کاشان» پیرامون خطیر و سخت بودن کار فرهنگی در کشورمان به‌ویژه در بخش رسانه‌ها و به ترتیب در بخش‌های ملی و کلان، استانی، شهری و مشکلات مبتلابه خود مطبوعات شهرستان سخن گفت. به بیان وی کار مطبوعاتی در کشورمان از سطح کلان و از بالا به پایین به‌ویژه در چهار دهه اخیر همواره با مشکلات، چالش‌ها، سؤتفاهمات و فرازوفرودهایی همراه بوده و مشکلات کالبدی، تجهیزاتی و سخت‌افزاری، کمبودهای اقتصادی را هر مطبوعه‌ای در کشورمان با آن‌ها دست‌به‌گریبان است.

برخی نگاه‌های ایدئولوژیک و تقسیم خودی و غیرخودی و استفاده از شانه مطبوعات و رسانه به‌عنوان ابزار بالا رفتن و رسیدن به پست و مقام توسط عده‌ای، باعث سرخوردگی و ضعف مفرط رسانه‌ای در کاشان شده است

امینی در بخش مشکلات استانی به ساختار بوروکراتیک و متمرکز بودن تصمیم سازی فرهنگی در استان و تنها و تنها اجرای آن‌ها در شهرستان‌ها توسط مدیران باقدرت محدود و فاقد مانور لازم به‌عنوان زایل کننده‌ی بسیاری از فرصت‌ها و خلاقیت‌ها اشاره و در بخش شهرستان نیز کمبود شدید و از یک‌سو فقدان نگاه‌های همدلانه از سوی مسئولان به رسانه‌ها و از سوی دیگر نگرش سراسر با تردید و تشکیک به رسانه‌های مستقل و فاقد نگاه انتفاعی از طرف همین مسئولین را عواملی در جهت تحدید رسانه‌های محلی برشمرد.
این فعال باسابقه رسانه در ادامه یکی از صدها وظیفه شهرداری‌ها به‌عنوان واحد ارائه‌کننده خدمات عمومی در همه جای دنیا را حمایت از جریان‌های مستقل و پویای فرهنگی اجتماعی مانند رسانه‌ها دانست و افزود: متأسفانه نه‌تنها این فرایند در سال‌های اخیر رخ نداده بلکه برخی نگاه‌های ایدئولوژیک و تقسیم خودی و غیرخودی و استفاده از شانه مطبوعات و رسانه به‌عنوان ابزار بالا رفتن و رسیدن به پست و مقام توسط عده‌ای، باعث سرخوردگی و ضعف مفرط رسانه‌ای در کاشان شده است.
مدیرمسئول نشریه آرمان کاشان با بیان این‌که این دو معضل معلول انتصاب مدیران منصوب مقامات بالادستی استانی است و بالطبع باید اجراکننده دستورات آن‌ها باشند افزود: مدیر شهرستانی نمی‌تواند با مقام بالادستی خود چالش ایجاد کند و لاجرم از بین ارتباط دوسویه، مستمر و گرم با رسانه‌ها و کسب رضایت مدیر فرادستی باید گزینه دوم را برگزیند.
وی ادامه داد: وضعیت اداره فرهنگ و ارشاد هم با توجه به تغییرات مستمر مدیران آن، توان نیروی انسانی و مشکلات مالی و فقدان زبان مشترک بین این نهاد با رسانه‌ها مشخص است. امینی همچنین در حضور نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر به هزینه کردهای کلان و مختلف فرهنگی در شهر اشاره کرد و افزود: کسی با هزینه کردهای مذهبی و قرآنی در شهر به‌شرط وجود تفکر و نگاه عالمانه و هدفمند در این تخصیص منابع مخالف نیست اما باکمال تأسف باید پرسید جای مطبوعات و رسانه‌های مستقل محلی که بی‌شک کار فرهنگی می‌کنند در این تخصیص اعتبارات کجاست؟
مدیرمسئول نشریه آرمان همچنین در بخش پایانی سخنان خود با بیان این‌که ما نیز معذوریت‌ها و تنگناهایی داریم به‌نقد بخشی از عملکرد مطبوعات محلی پرداخت و یادآور شد: کمبود شدید نیروی حرفه‌ای، تمام‌وقت و تحصیل‌کرده و بادانش مطبوعاتی، مشکلات اقتصادی و غیرمتخصص بودن مدیران رسانه‌ها بدین معنی که اغلب شغل اصلی گردانندگان رسانه‌های محلی چیز دیگری است اما به خاطر علایق و عشق و علاقه‌ای که به کار رسانه دارند و احساس مسئولیت اجتماعی وارد این کارزار شده‌اند از عوامل ضعف رسانه‌های محلی است.

خرمی: برای رسانه‌ها و مطبوعات کاشان، نیازمند امیرکبیر دیگری هستیم
پس از امینی، مدیرمسئول پایگاه خبری مشکات آنلاین و نشریه مردم کویر به بیان دیدگاه‌های خود درزمینهٔ اقتصاد رسانه‌های محلی پرداخت. محمدعلی خرمی با بیان این‌که ما در کاشان نیازمند یک امیرکبیر برای یاری رسانه‌ها هستیم افزود: این مرد بزرگ بعد از راه‌اندازی روزنامه وقایع اتفاقیه گفته بود تا من باشم این‌ها هم باید باشند چون این‌ها ضرورت درمان دردهای جامعه و رشد ملک و ملت هستند.
وی از ضعف تأسف‌آور مطالعه در کل جامعه و مشکلات اقتصادی مردم که نان و شیر و سفره غذایی خود را بر وجود روزنامه و مطالعه در سبد خود ترجیح می‌دهند به‌عنوان دو عامل ضعف شدید رسانه‌ها در کاشان نام برد و یادآور شد: ایران، همشهری و جام جم سه روزنامه پرمخاطب در شهر کاشان هستند که دراین‌بین دوسوم از ۸۰۰ نسخه ارسالی همشهری در روز توسط یک مؤسسه خدماتی رفاهی در کاشان به‌رایگان بین مردم توزیع می‌شود!

اگر می‌خواهید هیچ رسانه‌ای در کار نباشد به همین روند سکوت خود ادامه دهید

خرمی با تأکید بر این‌که نهادهای خدماتی مانند شهرداری باید به کمک رسانه‌های مستقل و دارای تولید محتوا بیایند افزود: یک رسانه به سه طریق داشتن یک: اسپانسر اقتصادی که در ایران به‌صرفه نیست، دو: اسپانسر سیاسی و جریانی که یکی دو مورد در میان رسانه‌های کاشان موجود است و سه: استقلال شخصی گردانندگان وابسته به تولید محتوا می‌تواند سرپا بماند که رسانه مورد سوم در کاشان با مشکلات و سختی‌های عدیده‌ای دست‌به‌گریبان است.
وی خطاب به مسئولین کاشان ادامه داد: اگر می‌خواهید هیچ رسانه‌ای در کار نباشد به همین روند سکوت خود ادامه دهید اما اگر قائل به وجود رسانه و نیاز جامعه به آن‌ها هستید مانند دادن کارت هدیه به آن‌ها کمک نکنید بلکه حق آن‌ها را بدهید چون رسانه‌ها همواره در حال ایفای بخشی از وظایف ادارات برق و آب و گاز و شهرداری هستند.

غلامیان: رسانه‌ها به‌شرط داشتن امنیت حلال چالش انقطاع فرهنگی و معضل ناآرامی‌های اجتماعی هستند
مدیرمسئول پایگاه خبری کاشان نیوز و نشریه کاشان امروز سومین فعال رسانه‌ای پس از خرمی بود که پیرامون مخاطرات و دغدغه‌های رسانه‌های محلی در حوزه مصونیت و امنیت انتشار اخبار سخن گفت و در ابتدا از نشریه آرمان کاشان و از این‌که از فعالیت در این نشریه به دنیای رسانه ورود کرد سخن گفت. سعید غلامیان با بیان این‌که ابتدا فرهنگ و در وهله دوم رسانه مستقل زیربنای توسعه جامعه هستند به ناآشنایی اغلب مدیران شهری و اجرایی از رسانه اشاره کرد و افزود: کارکرد رسانه و رسالت و ذات وجودی این نهاد در سال‌های گذشته و اخیر باعث یک سلسله سؤتفاهمات بین رسانه و ارکان دولتی شده است بدین شکل که سوگمندانه باید گفت میزان شکایت نهادهای دولتی و شهری کاشان به ترتیب توسط نیروی انتظامی، شهرداری و فرمانداری از رسانه‌های محلی در بالاترین سطح خود بوده است.

همدلی و همراهی عموم مسئولان با رسانه‌ها نسخه شفابخش گسست بین حاکمان و رسانه‌ها و البته مردم است

وی با اشاره به این‌که احترام به حقوق شهروندی باید در کشور به شکل عملی رعایت شود، رسانه را به‌شرط داشتن امنیت، حلال مشکل انقطاع فرهنگی و چالش‌های اجتماعی سال‌های اخیر به‌ویژه رخدادهای دی‌ماه سال گذشته دانست و یادآور شد: جالب است که دادستان کاشان بعد از رخدادهای دی سال گذشته در دیداری با خبرنگار کاشان نیوز، از دلایل ناآرامی‌ها می‌گویند اما متذکر می‌شوند که حق انتشار آن را ندارید! چرا من باید آن دلایل را بدانم اما شهروندی که از رسانه‌های مستقل خبررسانی صحیح و شفاف می‌خواهد نباید از داستان مطلع شود؟
غلامیان در ادامه با تأکید بر این‌که همدلی و همراهی عموم مسئولان با رسانه‌ها نسخه شفابخش گسست بین حاکمان و رسانه‌ها و البته مردم است افزود: در قسمتی از بیمارستان بهشتی کاشان نوشته‌شده عکس‌برداری ممنوع! سؤال من این است که طبق چه قانونی و چه منطقی؟ آنجا مگر مکان عمومی نیست؟ پس احترام به حقوق شهروندی و گردش آزاد اطلاعات در کجا باید محترم شمرده شود؟

مؤمنیان: ادارات دولتی و نهادهای عمومی که به نحوی از بودجه دولتی استفاده می کنند بدون هماهنگی با فرماندار حق شکایت از رسانه ها را ندارند.
در بخش دیگری از «یادمان شب خبرنگار» نوبت سخن گفتن به مدیران اجرایی و شهری رسید. حمیدرضا مؤمنیان در ابتدا به تمجید از انتخاب عنوان «شب خبرنگار» و طراحی پوستر آن برای این گردهم‌آیی پرداخت و با بیان این‌که بسیاری از مشکلات و نکات گفته‌شده توسط سه فعال رسانه‌ای شهر کاشان را قبول دارد افزود: من انتخاب نام «شب خبرنگار» و نماد فانوس که در پوستر گنجانده شده را بخوبی درک کردم! باید این نقیصه را جبران کنیم و به‌شخصه قصد توجیه ندارم اما در طول دو سه سال اخیر فعالیت خود در فرمانداری تلاش کرده‌ام تا ارتباط نزدیکی با رسانه‌ها برقرار کنم.
وی در ادامه کار خبرنگار و رسانه و تحکیم ارتباط مخاطب با رسانه در وانفسای کنونی را سخت و دشوار دانست و افزود: برخی از مشکلات رسانه‌ها که می‌پذیرم باید حل شود اختلاف و چالش بین آن‌ها با مسئولان است که باید با گفتگو، رایزنی و رفع موانع حل شود اما بخشی دیگر موانع، محدودیت قانونی است که شاید نتوان برای آن چاره‌ای اندیشید ولی بخش دیگری نیز بر عهده خود رسانه‌هاست.

ادارات دولتی و نهادهای عمومی که به نحوی از بودجه دولتی استفاده می کنند بدون هماهنگی با فرماندار حق شکایت از رسانه ها را ندارند

 

فرماندار کاشان در ادامه با ابراز تعجب از شنیدن رتبه دوم شکایت از رسانه‌های بومی توسط دستگاه‌های اجرایی کاشان افزود: این مورد را حتماً پیگیری خواهم کرد چون شکایت از رسانه پذیرفته نیست ولی در بین صدها خبر منتشره توسط یک رسانه ممکن است یک مورد خاص هم یافت شود که دستگاهی خواسته فلان عکس و مطلب حذف شود و این را نمی‌توان به چالشی بزرگ بین رسانه و فلان دستگاه تعبیر کرد.
مؤمنیان در خلال این قسمت از جانب سه فعال رسانه‌ای محلی کاشان در مورد صدور دستور از طرف وی به ادارات و الزام آن‌ها به ارسال جوابیه به رسانه‌ها در قبال انتشار یک مطلب و خودداری از شکایت شتاب‌زده قبل از انتشار جوابیه و همچنین خودداری ادارات از شکایت علیه رسانه‌ها مورد خطاب قرار گرفت که وی این موضوع را پذیرفت و گفت: ادارات دولتی و نهادهای عمومی که به نحوی از بودجه دولتی استفاده می کنند بدون هماهنگی با فرماندار حق شکایت از رسانه ها را ندارند.

ابریشمی راد: رسانه یکی از چهار ابزار توسعه در جامعه است
شهردار کاشان نیز در ادامه و در ابتدای سخنان خود با تمجید از طراحی پوستر برنامه گفت: حقیقت ماجرا این است که خبرنگار و رسانه مانند فانوس می‌توانند به شب تاریک روشنایی ببخشند. سعید ابریشمی راد با بیان این‌که در شبانه‌روز بی‌نهایت خبر و رخداد اتفاق می‌افتد یادآور شد: دراین‌بین فقط یک عده معدود به‌عنوان خبرنگار بر پایه تلاش، هنر و مسئولیت اجتماعی خود این رخدادها را ثبت و به مانایی خبر کمک می‌کنند.
وی از خانواده، مدرسه، گروه همسالان و رسانه به‌عنوان چهار ابزار ایجاد و بسط توسعه در جامعه گفت و افزود: واقعیت این است که فرهنگ زیربنای رشد جامعه است و هیچ تغییر مثبتی در جامعه بدون ارتقای فرهنگ صورت نخواهد گرفت و رسانه‌ها به‌عنوان بخش لاینفک حوزه فرهنگی می‌توانند بازوی مؤثری در جهت رشد فرهنگی شهر باشند.

شهردار کاشان در ادامه با تأکید بر عزم خود برای فراهم کردن شرایط سهل و بی‌دغدغه برای فعالیت خبرنگاران کاشانی بر اساس بضاعت شهرداری افزود: در آخرین نشست خبری گفتم خبرنگاران شهرستان مجموع نظرات و دیدگاه‌های خود را برای ما ارسال کنند و در مورد مجموع مشکلات خود به تفاهم برسند که چیزی تاکنون برای ما ارسال نشده که در این هنگام خرمی «مدیرمسئول پایگاه خبری مشکات آنلاین و نشریه مردم کویر» و «غلامیان مدیرمسئول سایت کاشان نیوز و نشریه کاشان امروز» از ارسال موارد پیشنهادی خود به شهرداری طی ۱۰ روز گذشته خبر دادند که این نکته با تأیید بذرافشان «مدیر مرکز ارتباطات شهرداری» همراه بود. خرمی البته در ادامه متذکر شد که رسانه‌های کاشان با اهداف مختلف به فعالیت می‌پردازند و طبیعی است که پیرامون حل همه مشکلات خود به تفاهم نخواهند رسید.

وکیل «نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر کاشان» نیز در بخشی از این آیین ضمن ارج داشت روز خبرنگار گفت: متأسفانه نگاه تخصصی به موضوعات مختلف در رسانه‌های کاشان به‌ندرت یافت می‌شود و به‌عنوان نمونه درباره پروژه بزرگ ترافیکی حدفاصل بلوار معمار تا میدان ولی‌عصر شخصاً تاکنون مطلب تخصصی و مستدلِ فنی در رسانه‌های شهر کاشان ندیده‌ام.

حسین معافی «سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان» نیز در بخش دیگری از این آیین ضمن تبریک روز خبرنگار از شماری اقدام در دست انجام در جهت برخی گشایش‌ها درزمینهٔ تسهیل مجوز انتشار برخی آگهی‌های ثبتی در نشریات محلی کاشان به‌شرط انتشار مستمر آن‌ها خبر داد.

تجلیل از دو مدیرمسئول و سه خبرنگار
بخش انتهایی یادمان خبرنگار تجلیل از دکتر محمدامینی، سعید غلامیان «دو تن از مدیران رسانه‌های مستقل شهرستان»، علی مصلحی، مهدی عرشی و مهدی سلطانی راد «از خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای کاشان» در حضور چهره‌هایی همچون خسرو اعتماد «مدیرعامل جمعیت کویر سبز کاشان»، سه مقام اجرایی و شهری و دیگر حضار این آیین با اهدای تندیس ویژه شب خبرنگار بود. اجرای این بخش را محمود ساطع بر عهده داشت و به‌ویژه در هنگام معرفی دکتر محمدامینی به‌عنوان مدیرمسئول دیرپاترین نشریه در کاشان پس از انقلاب و تلاش‌های رسانه‌ای وی در حوزه بسط و گسترش مفاهیم اجتماعی و فرهنگ شهروندی به مدت دو دهه حق مطلب را به‌خوبی ادا کرد.
حضور پررنگ شماری از اهالی رسانه در کاشان خبرنگاران و سرپرستان روزنامه‌های اطلاعات، جوان، جمهوری اسلامی، آرمان کاشان، تسنیم، کاشان نیوز، مشکات آنلاین، سیلک و شماری از فعالان رسانه‌ای از شهر نوش‌آباد ازجمله دیگر جلوه‌های این آیین بود.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=71773
مطالب مرتبط

 • ناشناس مرداد ۱۸, ۱۳۹۷ - ۲:۰۷ ق.ظ - پاسخ دادن

  کاش همه خبرنگارهایی که بی چشمداشت مادی سالهاست کنار کاشان نیوز هستند هم در این جمع دعوت می شدند.
  یا در جمعی جداگانه…

  (1)(1)
  • مدیر سایت مرداد ۲۰, ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۶ ب.ظ - پاسخ دادن

   از ناحیه مدیریت کاشان نیوز گلایه شما کاملاً قابل درک است، اما با توجه به اینکه دعوت از اشخاص عملاً با توجه به زمان کوتاهی که بود امکان پذیر نبود و نیز احتمال اینکه نام عزیزی از قلم بیافتد و باعث دلتنگی شود به انتشار خبر این مراسم بسنده گردیده تا هر کس مایل به شرکت باشد در این جمع حضور یابد.
   امیدواریم در سال آینده برگزار کنندگان با ساز و کار بهتری اقدام نمایند. اما این باعث نمی‌شود ما در این کوتاهی خود را بی تقصیر بدانیم.
   اگر چه مدیر مسئول کاشان نیوز در ابتدای سخنانش به این مهم اشاره کرد که: «حضور اینجانب در این مکان مرهون دوستانی و مدیون کسانی است که نام ایشان حداقل یک بار در وب سایت کاشان نیوز و نشریه کاشان امروز درج شده است و از همین مکان به همه آنها ادای احترام می‌کنم…»

   (1)(1)

  دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: