تاریخ ارسال : ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۶:۱۹ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly
پس از دو سال فعالیت زیان‌ده، شهردار کاشان مطرح کرد

شرکت گردشگری میقات تمدن آریا منحل می‌شود

کاشان نیوز- مطهره حاجی زاده: در نشست خبری روز گذشته شهردار کاشان، خبرنگار کاشان نیوز وضعیت فعلی و تصمیم‌گیری نهایی درباره شرکت گردشگری میقات آریا را مورد پرسش قرارداد.

شرکت گردشگری میقات آریا که با حضور ۱۴ شهرداری منطقه فرهنگی کاشان، در سال ۹۵ تأسیس شد؛ به‌عنوان تنها هلدینگ گردشگری در بین شهرداری‌های کشور که به تصویب سازمان میراث فرهنگی رسیده بود، مطرح می‌شد. همچنین سازمان شهرداری‌های کشور مدل تأسیس این شرکت را به‌عنوان اولین و تنهاترین مدلEDS (استراتژی توسعه تجربی) در شهرداری‌ها معرفی کرده بود. بااین‌وجود نقش این شرکت در توسعه گردشگری منطقه فرهنگی کاشان ناکارآمد به نظر می‌رسید و در نوزدهمین نشست رسمی شورای شهر کاشان، با اعلام ضرر ۲۴۰ میلیون تومانی این شرکت وضعیت آن موردبررسی قرار گرفت.

سعید ابریشمی راد در این رابطه توضیح داد: در دو جلسه که بنده به‌عنوان  رئیس هیئت‌مدیره در خدمت دوستان بودیم و ارزیابی عملکرد شرکت را داشتیم، مشخص شد شرکت از اهداف و مأموریت‌های خود دور شده و به این دلیل که درجاهایی حرکت شرکت موازی بخش خصوصی به نظر می‌رسید و حوزه گردشگری سازمان میراث فرهنگی اجازه این فعالیت را به دلیل مغایرت با اصل خصوصی‌سازی نمی‌داد. در این جلسات با دقت و جزئیات عملکرد شرکت ارزیابی شد و واقعاً پاسخ درستی توسط عوامل اجرایی شرکت داده نشد که دلیل تأسیس شرکت چه بوده؟  باوجود اعتقاد راسخ ما بر اینکه جهت‌گیری توسعه اقتصاد شهری کاشان، باید مبتنی بر صنعت توریسم باشد، چه اقدامی در این راستا باید صورت بگیرد که ما نیازمند تأسیس شرکت هستیم؟  شرکت ابزاری برای رسیدن به هدف مشخصی است که در مجموعه فعلی توان انجام آن نباشد. متأسفانه پاسخگویی درستی برای اینکه برنامه‌های شرکت با چه هدفی به ارتقای صنعت توریسم منجر می‌شود که نیازمند تأسیس شرکت باشد، وجود نداشت.

شهردار کاشان ضمن اشاره به نامه سازمان بازرسی بر عدم عضویت شهرداران در اعضای هیئت‌مدیره و سهامداران شرکت‌ها گفت: باوجوداین ابهامات در اساسنامه و اهداف شرکت، ممنوعیت و محدودیت‌های میراث فرهنگی، دستور سازمان بازرسی مبنی بر ممنوعیت عضویت شهرداران در شرکت‌ها باعث شد، خودبه‌خود اثربخشی شرکت میقات کم شود. افرادی که به‌عنوان نماینده شهرداران در جایگاه هیئت‌مدیره شرکت نشستند هم دارای اقتدار و قدرت لازم نبودند.

ابریشمی راد ضرر شهر کاشان در تأسیس این شرکت را این‌گونه تصریح کرد: در طول این دو سال هیچ‌یک از سهامدارها به تعهدات مالی خود در شرکت عمل نکردند و کلیه هزینه‌ها و اقدامات و منابع از شهرداری کاشان تأمین‌شده که در چارچوب یک شرکت به صلاح نیست. پس از ارائه گزارش در صحن علنی شورا، مقرر شد ادامه این روند تا تعیین تکلیف به صلاح نیست، درنتیجه مکاتبه‌ای به سازمان امور مالیاتی داشتیم  و عدم فعالیت شرکت از ۱ /۱۱ / ۹۶ رسماً اعلام شد. این شرکت الآن فعالیتی ندارد، قرارداد نیروهای آن به پایان رسیده و درواقع تعطیل شده است.

در خصوص تصمیم نهایی بر انحلال شرکت شهردار کاشان اظهار کرد: می‌خواستیم قبل از عید مجمع عمومی شرکت را برگزار کنیم، اما محقق نشد. بر اساس صحبت‌هایی که با اکثر سهامداران داشتم، تصمیم به انحلال شرکت بود. حالا باید مجمع تشکیل داده شود و تصمیم نهایی گرفته شود. در حال حاضر با نظر جمع هیئت‌مدیره، عدم فعالیت شرکت اعلام‌شده است.

پس از پاسخ‌های روشن شهردار این سوال مطرح می‌شود چطور به یک‌باره نظر شورای شهر که ناظر بر تمامی امور شهرداری است در یک دوره موافق تاسیس چنین شرکتی بوده و هیچ بررسی وضعیتی صورت نگرفته و حالا پس از بر باد دادن سرمایه مردم کاشان، به بررسی و انحلال این شرکت اقدام می‌شود. تمامی سخنان و شعارهای یک دوره بر محور تقدیر از خدمات شرکت میقات می‌گردد و در دوره بعد پس از بررسی مشخص می‌شود هیچ عملکرد متناسبی با هزینه‌ها و اساسنامه و اهداف خود نداشته است.

 

 

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=70374
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: