تاریخ ارسال : ۱۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت : ۲:۴۲ ب.ظ ۱ نظر
Print Friendly
به بهانه جلسه معارفه شهردار کاشان

شهرداری که «بیابان‌زدایی» یکی از مهم‌ترین چالش‌های مدیریتی‌ش است

کاشان نیوز-علی خالویی: سالن مملو از جمعیت بود، از مدیران شهری تا بعضی از شهروندان، همه حضور داشتند. عالی‌ترین مقام استانی، شهرستانی و نماینده هم بودند. صحبت‌های زیادی شد. حدود دو ساعت مدیران شهری صحبت کردند.
راستش را بخواهید از تعریف و تمجیدهای مقام عالی استانی پیرامون کاشان به خود بالیدم، آنجا که بارها و بارها کاشان را به داشته‌های ملموس و ناملموس میراث تاریخی‌اش ستود.
نوبت به شهردار رسید، دکتر ابریشمی راد. بخش دوم کلامش معرفی برنامه پیشنهادی‌اش بود «کاشان شهری برای فردا» کاربست «اصطلاحی» در گفتارش جذبم کرد «ما نمی‌توانیم نسبت به بیابان‌زایی دشت کاشان بی‌تفاوت باشیم»، نقل به مضمون.
آیا درست می‌شنیدم؟ جلسه معارفه شهردارُ و یکی از تخصصی‌ترین اصطلاحات روز منابع زیست‌محیطی «بیابان‌زایی «! شاید کمتری مدیری یا شهروندی در جلسه به عمق این دیدگاه واقف بود. در بین جملاتی که آقایان در طول مدت قریب دو ساعت عنوان کردند، یک جمله ۳۰ ثانیه‌ای فوق، قطعاً گُم می‌شد.
انرژی مثبتی سراسر وجودم را فراگرفت. فردی دارد سکان‌دار شهرداریِ کاشان می‌شود که پدیده «بیابان‌زایی» و «تخریب سرزمین» که جزو سه چالش اصلی، مابین ۳۶ چالش جهانی پیش ‌روی بشر است را، از اصولی‌ترین رویکردها و برنامه‌های کاری‌اش برمی‌شمارد.
آری باید هم شاد می‌شدم.
شاید خواننده محترم اطلاعی از دامنه مخرب و نامیمون این پدیده دست‌سازِ بشری نداشته باشند. خاطر شریف را معطوف می‌دارم به مطلب تحت عنوان «حال مراتع دشت کاشان خوب نیست» در دی‌ماه ۱۳۹۲ منتشر شده توسط کاشان‌نیوز. در آنجا یک پاراگراف آورده‌ام، خوب است بارها و بارها خواننده محترم این سطور، آن پاراگراف را مرور و مرور کنند تا متوجه شویم واقعاً شهردار چرا روی مهم‌ترین عامل نابودی حیات در دشت کاشان دست گذاشته‌اند و چه خوب آسیب‌شناسی کرده‌اند.

«بیابان‌زاییِ واقعی، چیزی نیست جز «پسرفت سرزمین» کاهش توان تولید اکولوژیکی، در سرزمین‌هایی بیرون از مرزهای طبیعی بیابان، در سیمای کاهش حاصلخیزی خاک و افزایش حساسیت اراضی به فرسایش، اُفت کیفی و کمی آب آبخوان‌ها، فرونشست زمین، فزونی شمار و حجم سیل، پر شدن مخازن و کاهش عمر مفید سدها، شور و ماندابی شدن اراضی و سرانجام برهنگی خاک، زوال تنوع زیستی و مهاجرت انسان‌ها و نهایتاً محو آبادی‌ها چهره می‌نماید. «

به‌اتفاق دوستم با حالِ خوب جلسه را ترک کردیم. در مسیر برگشت، آرامشم را از اینکه دیگر نگران آگاهی‌بخشی این پدیده مخرب به مدیریت شهری، نیستم؛ با دوستم در میان گذاشتم. متقابلاً ایشان نیز به اجرایی شدن دیدگاه‌های زیست‌محیطی و منابع زیستی‌ام در دشت کاشان از مجرای مدیریت جدید امیدوارم نمود.

به دوستم گزارشی دادم که در چندساله گذشته چه توانی گذاشتم برای فقط معرفی همین یک کلمه و ابعاد خطرناک وقوع آن. از حضور در شورای اسلامی شهر تا شورای شهرستان کاشان از معاونت‌های سیاسی قدیم و جدید فرمانداری تا فرمانداری حاضر، ازائمه جماعات تا مدیران شهری، از ورزشکاران و کوهنوردان تا شهروندان عادی.

حالا می‌توانستم قدری امیدوارتر گام بردارم، چون مطمئن بودم مبحث بیابان‌زایی در چهار سال آینده یکی از مباحث مهم و کلان حداقل شهرداری و شورای شهر کاشان خواهد بود و دیگر اینکه غیرممکن خواهد بود «بیابان‌زایی «و» تخریب سرزمین دشت کاشان «از اولویت دستور کار مدیریت شهری خارج شود»، غیرممکن «

کلام آخر اینکه پیشنهاد می‌شود، مدیریت شهری هیئتی را مکلف نماید تا ضمن رصد رخ داد نشانه‌های «تخریب سرزمین» و«رشد بیابان‌زایی دشت کاشان» به‌صورت گزارش‌های دوره‌ای و پی‌درپی اطلاع‌رسانی عمومی گردد. ارتباط رسانه‌ای با شهروندان کاشانی که در دور قبلِ شهرداری، هیچ‌گاه شاهدش نبودیم. تا شاید مثلاً دیگر نگران «فرونشست زمین» در بیمارستان بهشتی یا مناطق حساس شهری و یا جای‌جای مناطق مسکونی شهر نباشیم.
*کارشناس حوزه منابع طبیعی و محیط‌زیست

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=68700
مطالب مرتبط

  • علی صالحیان مهر ۱۹, ۱۳۹۶ - ۴:۵۷ ق.ظ - پاسخ دادن

    امیدوارم که مسئولان استان اصفهان و شهر کاشان توجه بیشتری به پدیده شوم بیابانزایی داشته باشند

    (1)(0)
  • دیدگاه شما

    لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: