تاریخ ارسال : ۱۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت : ۱:۲۲ ب.ظ ۱ نظر
Print Friendly

شهردار بماند یا نماند

کاشان نیوز -امضا محفوظ: این روزها عده‌ای کمپینی راه انداخته‌اند با این عنوان که «شهردار جهادی تو باید بمانی»، فارغ از داوری نسبت به توفیق یا عدم توفیق جناب شهردار، بنا دارم موضوع را از زاویه‌ای دیگر بکاوم:
در تعریف دموکراسی‌‌ یا مردم‌سالاری «دیوید بیتهام و بویل» معتقدند: «دموکراسی» مفهومی مطلق نیست. کشوری را می‌توان «دموکراتیک» نامید که حکومت آن از طریق رقابت در انتخابات به مسند قدرت رسیده و مسئول پاسخ‌گویی به مردم باشد … و در آن، قانون متضمن حفظ حقوق مدنی و سیاسی باشد. با این منطق، مردم در یک فرایند تعریف‌شده از بین افراد، گروه‌ها و آراء آنها (در نحوه اداره شهر) افرادی را برای شورای اسلامی شهر یا پارلمان شهری، برگزیده‌اند و این انتخاب معنایی روشن دارد که شما اعضای پارلمان با توجه به قوانین و مقررات فرادستی (در چارچوب قوانین و مقررات کشور و مرتبط با شورای شهر) و بر اساس تعهدات اخلاقی خود (برنامه‌هایی که ارائه کرده‌اید) به اداره شهر بپردازید تا بتوانید برای مردم، شهری درخور شأنشان و زندگی‌ای بهتر را فراهم کنید.
انتخاب اکثریت یک لیست برای حاکمیت بر مدیریت شهری سه سخن را با همه دارد:
۱ ـ شما منتخبین با تفکرات، ایده‌ها و تصمیمات خود، مستقیم در زندگی ما شهروندان اثرگذارید و با آن می‌توانید زندگی ما را بهتر یا بدتر و مشارکت سیاسی و اجتما‌عی ما را پررنگ‌تر یا کمرنگ‌تر کنید و …
۲ ـ شما منتخبین مهم‌ترین نقش را در شکل‌گیری مطالبات ما خصوصاً در حوزه توسعه پایدار شهری دارید یعنی می‌توانید مطالبات ما را سطحی نگه‌دارید یا مطالبات را عمیق و مبتنی بر شاخص‌های توسعه و پیشرفت منطقه بیان کنید.
۳- منتخبین موظف و مکلف‌اند تا نیازهای ما و شهرمان را به‌درستی درک و به معماری آن بپردازند.
درواقع هدف غایی مردم‌سالاری، بهبود زندگی و رسیدن فرد و جامعه به نهایت ترقی یعنی فعال شدن کلیه ظرفیت‌های بالقوه است. مردم با توجه به هدف نهایی از ابزار سیاسی استفاده کرده و افرادی را به پارلمان شهری فرستاده‌اند و به‌طور طبیعی عده‌ای از اکثریت برخوردار شده‌اند؛ و این اکثریت به‌اتفاق مابقی اعضای منتخب موظف‌اند در اولین گام شهردار را انتخاب کنند.
مردم‌سالاری و قوانین و مقررات و اصول انسانی، دینی و قواعد حاکم بر توسعه پایدار شهری، الزاماً به گروهی که اکثریت را در شورا به دست آورده است این امکان را می‌دهد تا با توجه به معیارهای مذکور فردی را به‌عنوان شهردار برگزیند که در چارچوب قوانین و مقررات جمهوری اسلامی و برنامه‌ای که به‌عنوان تعهد اخلاقی گروه منتخب است، قادر باشد شهر را اداره و هدف غایی که بهبود زندگی شهروندان است را فراهم سازد.
با این اشاراتی که عرض کردم شعار «شهردار جهادی تو باید بمانی» دارای و جهات عقلی، اخلاقی و متناسب با قوانین فرادستی نیست البته این گروه از مردم عزیز که شعار شهردار جهادی را سر می‌دهند می‌توانند به‌جای «باید» که با قواعد نظام جمهور یا مردم‌سالار سازگاری ندارد، از ویژگی‌های مثبت جناب شهردار محترم کنونی سخن بگویند و این روند اتفاقاً فضای گفتگوی بهتر و سالم‌تر را در شهر رقم میزند.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=67147
مطالب مرتبط

  • ناشناس خرداد ۲۱, ۱۳۹۶ - ۲:۵۴ ب.ظ - پاسخ دادن

    بلی وجود این کمپین مشهود است . پورتال خبری کاشان هم کمر به حمایت مطلق رسانه ایی بسته است.نظرات مخالف را درج نمی کند( از جمله نظر انتقادی بنده را)

    (1)(1)
  • دیدگاه شما

    لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: