تاریخ ارسال : ۱۵ مهر ۱۳۹۴ ساعت : ۷:۳۰ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly
باحضور یک استاد دانشکاه از ایتالیا و طی یک کارگاه دور وزه؛

شهرزیرزمینی نوش آباد مستند نگاری شد

پیترگریمالدی.نوش آبادکاشان نیوز: کارگاه آموزشی تکنولوژی های نوین در مستندنگاری معماری دست کند در روزهای ۱۳ و۱۴ در شهر زیر زمینی نوش آباد برگزار شد.
در آیین افتتاحیه این کارگاه که صبح روز دوشنبه ۱۳ مهرماه در سالن اجتماعات شهید راحمی در نوش آباد و با حضور شهرداران و اعضای شورای اسلامی شهرهای کاشان،آران و بیدگل، نوش آباد و سفید شهر و مسئولین و کارشناسان میراث فرهنگی استان و شهرهاستانهای کاشان و آران و بیدگل برگزار شد، پورفسور پیترو گریمالدی استاد مدعو این کارگاه از کشور ایتالیا توضیحاتی را در خصوص آخرین تکنولوژیهای مستند نگاری فضاهای دستکند زیر زمین برای حاضرین بیان کرد.

عباس شافعی مدیر شهر زیر زمینی نوش آباد در حاشیه آیین افتتاحیه این کارگاه به خبرنگاران گفت: تکنولوژی مستند نگاری و تجهیزاتی که در این کارگاه آموزش داده می شود بر اساس آخرین یافته ها و پیشرفت های این رشته در جهان است که امیدواریم با همکارهای خوب پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور و تعاملات سازنده با مراکز علمی و دانشگاهی خارج از کشور به ویژه کشور ایتالیا امکان شناسایی بخش های ناشناخته شهر زیر زمینی نوش آباد فراهم شود و مسیر ثبت جهانی این اثر شگفت انگیز معماری دست کند هموارتر گردد.

وی با اشاره به اینکه این کارگاه آموزشی در حاشیه دومین همایش معماری دست کند که روزهای ۱۵ و ۱۶ مهرماه در تهران برگزار می شود به میزبانی شهرداری نوش آباد برپاشده است افزود: ۳۰ نفر از کارشناسان میراث فرهنگی از استانهای مختلف کشور در این کارگاه دو روزه با تکنولوژی های استرئو فتوگرامتری، اسکن لیزری سه بعدی،GPS و ژئو رادار به صورت تئوری و عملی آشنا خواهند شد.

IMG_1656گفتنی است در این کارگاه آموزشی دو روزه که برای نخستین بار در این سطح در ایران برگزار شد پورفسور پیترو گریمالدی با حضور در محوطه شهر زیر زمینی نوش آباد به کارشناسان نحوه استفاده از دستگاههای مختلف را آموزش داد. وی با معرفی دستگاه اسکن سه بعدی گفت: این  دستگاه در سه بعد و به صورت دقیق فضاهای خالی زیرزمین را نشان میدهد، این ابعاد هرکدام اطلاعات تخصصی مربوط به خودش را دار است که فضا را از همه جهات میشناسد و کمک زیادی در صرفه جویی هزینه های تحمیلی برای کاووش های بعدی شهر زیرزمینی می کند. پورفسور گریمالدی در روز اول قسمت ژئوفیزیک و روز دوم ژئورادار و اسکن لیزر را در حضور کارشناسان آموزش داد.
وی بعد از اتمام مرحله نمونه برداری به تحلیل نتایج برداشت ها پرداخت و افزود: هر یک ساعت اطلاعات به ثبت رسیده توسط دستگاه ها نیاز به حداقل ۱۰ ساعت آنالیز، تحقیق و مطالعه دارد که پس از بررسی در ایتالیا نتیجه آن را خدمت مسئولین ایرانی  خواهم فرستاد، ایشان ادامه داد این دستگاه ظرافت خاصی دارد برای نمونه تمام تغییرات زیست محیطی که همیشه در بناهابه مرور زمان به وجود می آید را ثبت می کند و پیچیدگی آن را آنالیز می کند هرچه این پیچیدگی ها بیشتر تحلیل بشود درصد خطای ما در نتیجه کمتر و بعضا اصلا خطایی نخواهیم داشت.
همچنین جلسه اختتامیه این کارگاه بعداز ظهر سه شنبه در دانشگاه کاشان برگزار شد، پورفسور گریمالدی شهر زیرزمینی نوش آباد را با شهر سیسیل ایتالیا شبیه دانست و ابراز خوشحالی کرد که توانسته در یک کارگاه آموزشی شهر زیرزمینی نوش آباد را از نزدیک ببیند. وی نتیجه کارگاه و تجربیات حضورش را به مهمانان و دانشجویان دانشگاه کاشان عرضه کرد.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=48453
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: