تاریخ ارسال : ۱۳ دی ۱۳۹۵ ساعت : ۳:۴۷ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly

شهر کاشان، شکننده شده است!

کاشان نیوز: ابوالفضل نوحی*– وقتی صحبت از توسعه شهری به میان می‌آید به‌ناچار شهرها رنگ و بوی توسعه از جنس اقتصاد، فرهنگی، شهری و گاهی اجتماعی به خود می‌گیرند. قریه‌هایی که لحظه‌ای رشد صعودی می‌یابند بی آنکه در بخش توسعه فرهنگی نیم‌نگاهی به جامعه مخاطب خود داشته باشند. حرکت می‌کنند و با گذشت از همه‌ی جامعه پیشین خود آینده‌ای دور با تمام روش‌های پیشرفته را برای خود ترسیم می‌کنند، «حمید مولانا» گذار از این موضوعات را سخت می‌داند و پندار آن این است که جامعه کنونی ما گمشده‌ای دارد و بی آنکه تجربه‌ی صحیحی از جامعه به اصطلاح مدرن داشته باشد در حال پیشتازی است و این سرعت بی‌بدیل که قدرت تفکر را از برخی گرفته در حالی «گذار» را تجربه می‌کند که هرچه در پیش رویش باشد از جا برمی‌کند تا حصول خودش را سریع به دست بی آورد.
کاشان مهدی که پیشینه‌ای دیرینه در دل خود دارد با «گذار» از این محتوا در جستجوی شکل‌گیری و رشد جوامع حال و پیشین خود است. در این راه مهم دو بخش شهروندمداری و فرهنگ سالاری می‌تواند در توسعه ملی و جهانی کاشان به عنوان یک شهر دیرینه در تاریخ کشور و حتی جهان حرفی برای گفتن داشته باشد. موضوعی که ارتباط نزدیکی با مفاهیم سنتی جامعه کاشان با توسعه آن خواهد داشت. هرچند ظهور دیدگاهی مجادله برانگیز خواهد توانست این تغابن را به وجود خواهد آورد، اما هنوز این سؤال در ذهن می‌ماند که پس توسعه در کجای این «گذار» هست؟
موضوع توسعه با عوامل تکنولوژیکی، اقتصادی، سیاسی و به ویژه فرهنگ، موضوعی است پیچیده که در این مقال نمی‌گنجد و نیاز به بررسی کامل و جداگانه در موضوعات خاص و جلسات متعدد دارد؛ اما روند توسعه و تکامل ما را به سویی می‌برد که نهضت‌های رسانه‌ای لحظه به لحظه با مجاری خاص توانایی نفوذ در جامعه شهری را هرلحظه به سرانجام می‌رسانند.
شهروندمداری در بخش توسعه شهری از وظایف بارز شهرداری‌ها، می‌تواند بسیار مفید بوده که خود به علم و تکنولوژی روز نیازمند و این مهم در ارتباطات نهضت‌های توسعه‌های شهری بسیار تأکید شده که مراکز ارتباطاتی شهرداری‌ها بیش از پیش مجهز به این ابزار ارتباطی می‌بایست باشند.
از دیگر مسائل مهم این توسعه ارتباطی رسانه‌های جمعی است که کاشان با وجود ظهور پدیده رسانه مجازی اینک در هرلحظه زایش رسانه دارد اما ابزارهای رسانه‌های سنتی که اساس کارکردهای آیینی ما نیز هست هنوز که هنوز است پدیدار نشده است.
کارکردهای آیینی، ایجاد مشروعیت می‌کند و به همین دلیل رسانه بالاترین کارکرد ارتباطی در جامعه شهری کاشان را بدوش می‌کشد. مدل‌های وحدت، بروز تنش‌های مثبت و ترک خشونت و اختلاف‌های غربی، کنترل افکار عمومی و وارد نمودن اطلاعات سنتی و دینی از ابزارهای رسانه‌ای است این مهم بایستی توسط اداره فرهنگ و ارشاد کاشان طرح و برنامه‌ریزی گردد.
رسانه‌های رادیو و تلویزیون که بسیج کننده و شکل‌دهنده و مشروعیت بخش جامعه‌ی شهری کاشان است پایگاهی عظیم برای انتقال فرهنگ کاشان است که در کنار این «گذار» ارتباطی مؤثر می‌باشد.
کوتاه سخن اینکه، کاشان با همه پتانسیل‌های خاص می‌بایستی همچون دنیای کنونی رشد کند، توسعه یابد، اما تغییر فرهنگ برای ما «گذار»ی خواهد بود بر همه پیشینه ما پس در این راه عوامل ارتباطی شهری هرچند سنتی هنوز که هنوز است مفید، مهم، مؤثر و نشان‌دهنده مسیر است این مسیر، مسیر آیینی ماست. پس همت، تلاش و تفکری نو در پس این حرکت تکنولوژیکی نیاز است تا این همه مسیر طی شده که حال همچون شیشه‌ای شکننده شده تا سرمنزل مقصود به عنوان شهر طلایی برسد و هرچه سریع‌تر در تحقق رسانه‌های شهری اعم از روزنامه، رادیو و تلویزیون تلاش مؤثر واقع گردد. ان شاالله

*-کارشناس ارشد صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=64071
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: