تاریخ ارسال : ۰۹ تیر ۱۳۹۵ ساعت : ۷:۳۴ ب.ظ ۲ نظر
Print Friendly
نهاد تصمیم گیری در امور هنری کاشان مرجع خود را شناخت؛

شورای هم‌اندیشی هنر کاشان تشکیل شد

شورای هنرکاشان نیوز: نخستین نشست هم‌اندیشی شورای هنر کاشان به ریاست فرماندار کاشان و دبیری رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و با دعوت از جمعی از پیشکسوتان و فعالان رشته‌های مختلف هنری شهرستان کاشان در مهین‌سرای راهب برگزار شد.

در ابتدای این نشست دکتر مصطفی جوادی مقدم با سپاس از هنرمندانی که دعوت این شورا را برای حضور در جلسه پاسخ داده‌اند به تشریح فلسفه وجودی این شورا پرداخت و گفت: با توجه به نیازی جامعه هنری شهرستان و بر اساس ساختاری که وزارتخانه و اداره کل ارشاد اسلامی برای سپردن تصمیم‌گیری در امور هنری به خود هنرمندان تعریف کرده است تشکیل می‌شود.

جوادی با اشاره به اینکه این شورا ابتدا در استان اصفهان تشکیل‌شده و کاشان اولین شهرستانی است که در آن این شورا تشکیل می‌شود گفت: بر اساس ساختار تعریف‌شده تمام اعضای این شورا غیردولتی هستند و تنها برای اینکه تصمیمات و پیگیری‌های آن دارای ضمانت اجرایی باشد در این ساختار فرماندار رئیس شورا و ارشاد دبیر آن است و سایر اعضا هنرمندان شاخص یا مسئولین انجمن‌های هنری هستند.

معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان که به‌عنوان مهمان ویژه این نشست به کاشان سفرکرده بود نیز طی سخنانی گفت: یکی از مطالبات رئیس‌جمهور در سفر استانی خود به استان اصفهان توجه به جایگاه هنر و هنرمندان استان اصفهان بود که قرار شد استاندار اصفهان سه موضوع هنرمندان، گردشگری و فن‌آوری را به عنوان یکی از محورهای توسعه استان پیگیری کند.

آقاجان زاده با تأکید بر اینکه همه نگاه‌ها به سمت هنر و تمامی بار هنر نیز بر دوش حوزه‌های فرهنگ و هنر است، گفت: در چنین شرایطی باید زیرساخت‌های آن نیز آماده و فراهم باشد ویکی از موضوعات مهم در این خصوص واگذاری فعالیت‌های حوزه فرهنگ و هنر به هنرمندان و اعتماد به اصحاب هنر است.

وی افزود: با تشکیل شورای هم‌اندیشی هنرمندان، تمامی سیاست‌گذاری و برنامه و طرح‌هایی که در این حوزه ارائه و رصد خواهد شد به خود هنرمندان واگذار می‌شود.

معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان افزود: در شورای فرهنگ عمومی کار خاصی برای توسعه فرهنگ و هنر انجام داده نمی‌شود اما با تأسیس شورای هم‌اندیشی هنرمندان به هر دو مقوله فرهنگ و هنر به‌طورجدی پرداخته خواهد شد.

وی ازجمله اهداف این شورا را تکریم و بزرگداشت هنرمندان، شناسایی و حمایت از هنرمندان، کمک به تدوین قوانین موردنیاز در حوزه فرهنگ و هنر، توجه به اقتصاد هنر، پویا کردن اصحاب هنر، شناسایی و معرفی هنرمندان در رشته‌های مختلف هنری و معرفی آن‌ها به جامعه عنوان کرد و افزود: اگر این شورا باقدرت و به‌خوبی شکل بگیرد منها اثرات خوبی در عرصه هنر خواهد بود.

در ادامه این نشست تعدادی از هنرمندان رشته‌های مختلف نظرات و دیدگاه‌های خود را بیان کردند.

ریس شورای هنرمندتان و فرماندار کاشان سخنران بعدی این نشست بود. دکتر حمیدرضا مؤمنیان سخنان خود را با این جمله آغاز کرد و با شوخی گفت: همه ساختار این شورا خوب است مگر آنکه ریاست آن با فرماندار است و این خود بزرگ‌ترین مشکل است چراکه این شورا باید کاملاً غیردولتی باشد.

فرماندار کاشان از حوزه هنر به‌عنوان حوزه جوشش و جذابیت و خلاقیت یادکرد و گفت: این ویژگی است که می‌تواند برای حوزه هنر موفقیت‌آمیز باشد.

دکتر مؤمنیان با اشاره به این نکته که درگذشته مساجد تمام نیازهای فرهنگی هم‌نسلی‌های ما را تأمین می‌کرد و پایه فکری و مطالعاتی نوجوانان و جوانان در مسجد شکل می‌گرفت افزود: امروزه و در دنیای پیشرفته امکانات و تجهیزات گوناگون و متنوعی در دسترس همه قرارگرفته است که می‌تواند نیازهای فرهنگی هر نوع سلیقه‌ای را برآورده کند. لذا نمی‌توان فنّاوری و ابزار جدید را نادیده گرفت چراکه استفاده از این ابزار جزئی از الزامات زندگی امروز است که باید برای آن برنامه و محتوا تدوین کرد.

وی با اشاره به هنر مرمتگران و معماران کاشانی که توانسته‌اند در عصر حاضر بین فضاهای سنتی معماری گذشته و نیازهای امروز جامعه تناسبی منطقی برقرار کنند گفت: کهنگی ابرار و آثار و روش‌های سنتی به معنای کنار گذاشتن آن‌ها نیست ولی چه بخواهیم چه نخواهیم اکنون در حال گذر از دوره سنت به مدرنیته هستیم ولی هنر ما آن است که تناسب معناداری بین این دو مقوله ایجاد کنیم.

رئیس شورای هنرمندان کاشان، طرح و ایده شورای هم‌اندیشی فرهنگ و هنر کاشان را اقدامی مثبت خواند و با تبریک آغاز فعالیت این شورا گفت: باید تمام گروه‌های هنری و دانشکده‌های هنر و اساتیدی که خود صاحب سبک و برند در رشته‌های مختلف هنری هستند نیز در این شورا عضو شوند.

فرماندار کاشان در پایان ابراز امیدواری کرد تأسیس شورای هم‌اندیشی هنر در شهرستان کاشان در توسعه و پیشرفت فعالیت‌های فرهنگی هنری شهرستان مفید و تأثیرگذار باشد.

ین نشست  که به میزبانی مجموعه اقامتی و سنتی مهینستان راهب برگزار شده بود با ضیافت افطار هنرمندان به پایان رسید.

 

 

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=58264
مطالب مرتبط

 • امیرحسین تیر ۹, ۱۳۹۵ - ۹:۳۳ ب.ظ - پاسخ دادن

  امیدوارم این شورا پاسخ قانع کننده ای برای تعطیلی چند ماهه سینمای هنر و تجربه در کاشان داشته باشد.

  (2)(0)
 • امیر تیر ۹, ۱۳۹۵ - ۸:۵۸ ب.ظ - پاسخ دادن

  هنرمندان رو معرفی میکردید….[حذف توسط مدیر سایت] چی از جون هنر کاشان میخواد؟

  (2)(0)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: