تاریخ ارسال : ۱۰ دی ۱۳۹۷ ساعت : ۱۱:۲۱ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly

شکسپیر با لهجه کاشانی

کاشان نیوز- مرضیه گیلاسی: خوشبختانه تئاتر در شهر ما به قدری رونق گرفته که به طور متوسط هر دوماه یکبار در سالن‌های شهر اجرای نمایش در حال جریان است. این روزها نیز نمایش شاد و طنز «رام کردن زن سرکش»  به کارگردانی علی شریعت زاده در حال اجرا است.

«رام کردن زن سرکش» عنوان نمایشنامه‌ای کمدی اثر ویلیام شکسپیر است که داوود فتحعلی بیگی به سبک نمایش‌های سیاه بازی (تخت حوضی) در آورده است.  «مرتضی جهانی» بازیگر نقش «سلیمان » هم با حرکات زیبای نمایشی و حالت سر و بازو و چرخاندن چشمها، به بهترین نحو ممکن به خنداندن تماشاچی کمک می‌کند. به زعم نگارنده یادداشت، روند داستان کاملا با اصل داستان شکسپیر مطابق است، هرچند به نوعی نمایشنامه ایرانیزه شده و شاید هم توسط شریعت زاده کاشانیزه شده است!


نمایش خنده دار «رام کردن زن سرکش »گرچه که از لحاظ محتوایی چندان آموزندگی برای مخاطب ندارد و اگر بخواهی درسی از میان آن همه حرکات موزون و رفتارهای طنز بازیگران بیرون بکشی چیزی جز استبداد مردان در مالکیت زنان دستگیرت نمی‌شود، ولی چه می‌شود ‌کرد آنقدر حجم گرفتاری‌های مخاطبان زیاد است که حتی به همین حرکات و گاهی دیالوگ‌های فکاهی قانع می‌شوند و راضی صندلی‌های نمایش را ترک می‌کنند.
یکی از برتری‌های این نمایش طنز در مقایسه با نمایش «علاالدین و چراغ جادو» این است که این نمایش کاملا حرکت محور است و بازیگران با حرکات طنز خود و گاهی هم با چاشنی حرکات موزون، خنده و حتی قهقهه را میهمان لب‌های تماشاچی می‌کردند، در حالی که در نمایش «علاالدین و چراغ جادو »تماشاگر صرفا به دیالوگ‌های «وحیدرضا صادقپور»که با لهجه‌ی جذاب کاشانیش ایفا می‌کند، می‌خندد. ولی کودکان خیلی متوجه نمی‌شوند ماجرای طنز نمایش چیست. گواه من پسرک پنج ساله‌ای بود که برای تماشای هردو نمایش همراه خودم بردم و شاهد مات و مبهوت بودنش در نمایش «علاالدین و چراغ جادو» و قهقهه‌هایش در هنگام اجرای نمایش «رام کردن زن سرکش» بودم.

نکته قابل توجه در این نمایش این بود که بازیگران بعد از ایفای نقش از سن پایین می‌آمدند و روی صندلی‌های دوطرف سن می‌نشستند، تا نوبت اجرای دیالوگ بعدی‌شان برسد و دیگر مثل قبل‌ترها خبری از کشیدن و بازکردن پرده و خاموش و روشن کردن نور صحنه نبود و همین نوعی تمایز نسبت به سایر نمایش‌ها بود.
اجرای موسیقی زنده در حین اجرای نمایش هم از نقاط قوت نمایش بود که باعث جذابتر شدن نمایش می‌شد.

صرف نظر از برخی بداهه‌گویی‌هایی که اصلا ضروری به نظر نمی‌رسد و حذف کردنش هیچ لطمه‌ای به متن وارد نمی‌کند، نمی‌دانم چطور می‌توان تا این اندازه در متن اصلی دست برد تا حدی که کارگردان کاشانی آنقدر دستش باز است که لهجه سلیمان «کاشانی» می‌شود و… .

با اینهمه به همشهریانم توصیه می‌کنم زمانی را در کنار خانواده برای تماشای این نمایش شاد اختصاص دهند.

«رام کردن زن سرکش» هر روز ساعت ۱۸ در فرهنگسرای مهر سالن مهربان اجرا می‌شود. خوشبختانه شروع نمایش در مقایسه با اکثر تئاترهایی که در کاشان اجرا می‌شود و تاخیر نیم ساعته تا ۴۵ دقیقه‌ای دارند این نمایش با یک ربع تاخیر شروع شد و نظم خوبی در سالن بود. سایت کاشان تیکت هم راه خوبی برای تهیه بلیط به صورت اینترنتی فراهم کرده که متاسفانه ما نتوانستیم ازین فرصت استفاده کنیم و ادامه روند پرداخت با خطا روبرو می‌شد و مجبور شدیم برای خرید بلیط‌های رزرو کرده از ساعت پنج در فرهنگسرا باشیم!

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=73010
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: