تاریخ ارسال : ۱۱ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۱۱:۳۲ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly

صد زانتیا به گرد پرایدت نمی‌رسد/طنز

کاشان نیوز-وحید حاج سعیدی: بعد از سال‌ها حرف‌وحدیث در خصوص صنعت خودروسازی و مقایسه ناجوانمردانه و دور از انصاف خودروهای تولید داخل با لگن و فرغون و گاری و سایر یراق‌آلات مشابه، در سال گذشته خلق‌الله متوجه شدند که در این سال‌ها خودروهایی سوار بودند که بنز و هیوندا هم در خواب هم به گرد آن‌ها نمی‌رسند!

درواقع بعد از اظهارات شاذ جناب یکه زارع مبنی بر پاس نشدن استانداردهای خودروسازی ما توسط بنز و هیوندا، مدیرعامل هیوندا قصد داشت با خوردن نان و روغن ترمز خودکشی کند که جلویش را گرفتند و مدیرعامل بنز هم سه روز است لب به غذا نزده و هر کس به ایشان نزدیک می‌شود فقط جیغ می‌کشد! البته حق هم دارند. به‌هرحال صاحبان شرکت‌هایی که برای یک تغییر جزئی در خودرو، ماه‌ها بلکه سال‌ها تحقیق می‌کردند و یا برای برطرف سازی یک عیب کوچک به چند صد هزار خودرو در سراسر جهان فراخوان می‌دانند، حالا در پاس کردن استانداردهای اولیه خودروهای ما درمانده‌اند!

البته این فرمایشات مسبوق به سابقه است و چند سال قبل نیز مدیرعامل وقت گروه خودرو‌سازی سایپا هم با بیان اینکه هیچ خودرویی توان رقابت با خودروی پراید را ازنظر قیمت و کیفیت ندارد؛ افاضات کرده بودند: «اگر کشوری خودرویی باقیمت و کیفیت پراید تولید کند، ما از این محصول برای عرضه به بازار داخل استقبال می‌کنیم!» و به قول شاعر «صد زانتیا به گرد پرایدت نمی‌رسد!»

راستش را بخواهید قدیمی‌ها معتقد بودند «به حد خویش هر نقصی کمال است.» حالا در کشور ما خودروها خیلی باکمالات هستند، تقصیر آقای یکه زارع نیست و شرکت‌های بزرگ خودروسازی و ملت باید قدر این کمالات را بدانند. بااین‌وجود ازآنجا سخن گفتن در این دیار و ارائه نظرات کارشناسی فراگیر شده است، به شیوه مألوف و رسم معهود چند توصیه دوستانه افاضه می‌کنیم:

الف) مدارا با شرکت‌های بزرگ

بدون شک کمی مدارا و سهل گیری با شرکت‌های خودروسازی بزرگ دنیا و صدور مجوز همکاری آن‌ها با شرکت‌های خودروسازی ما، به رشد اقتصادی صنعت خودروسازی جهانی کمک خواهد کرد. به‌هرحال خودرو سیگار یا اسلحه نیست که توسعه صنعت آن برای نسل بشریت خطرساز باشد. فلذا از مسئولان صنعتی کشور درخواست می‌شود یک فرصت دیگر به این شرکت‌ها داده شود تا شاید بتوانند بخشی از مطالبات ما را پاسخگو باشند. البته به شرطی که قول بدهند هر چه سریع‌تر خودشان را با استانداردهای خودروسازی ما مطابقت دهند.

ب) استفاده مسئولان از خودروهای ایران‌خودرو

ازآنجایی‌که به این خودروهای بی‌کیفیت خارجی هیچ اعتباری نیست، پیشنهاد می‌شود مسئولان محترم عطای این خودروها را به لقایش ببخشند و از خودروهای وطنی که دارای استانداردی فراتر از استاندارد دنیا هستند، استفاده کنند. به‌هرحال ملت راضی نیستند با استفاده از خودروهای خارجی بی‌کیفیت جان مسئولین به خطر بیفتد!

ت) سفر مطالعاتی و تحقیقاتی:

در خاتمه به‌منظور آشنایی با صنعت جهانی خودرو‌سازی و مقایسه تطبیقی خودرو‌های خارجی با تولیدات داخلی، پیشنهاد می‌شود مدیران شرکت‌های سایپا و ایران‌خودرو، طی یک سفر تحقیقاتی و مطالعاتی چرخی در کشور‌های دوروبر و همسایه بزنند و از نزدیک خودروهای روز دنیا را رصد کنند. البته کشور‌های دور‌تر را به‌هیچ‌عنوان پیشنهاد نمی‌کنیم؛ چراکه ممکن با مشاهده خودروهای جدیدتر، از تعجب دچار دمانس عروقی شوند و خرج روی دست شرکت بگذارند!

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=70512
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: