تاریخ ارسال : ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ساعت : ۴:۱۶ ب.ظ ۲ نظر
Print Friendly
در شورای شهر مطرح شد

ضرردهی فرودگاه کاشان و علت تعطیلی آن

کاشان نیوز- مطهره حاجی‌زاده: یک ماه گذشته فرودگاه کاشان بدون انجام هیچ پروازی به تعطیلی ناخواسته رسیده است. آخرین پرواز از فرودگاه کاشان به کیش در تاریخ ۷ تیر ۹۷ و آخرین پرواز کاشان به مشهد در اردیبهشت ماه بوده است. عصر شنبه در پنجاه و ششمین جلسه شورای شهر کاشان با حضور مدیرعامل فرودگاه کاشان و شهردار کاشان، علت تعطیلی یک ماهه فرودگاه به بحث گذاشته شد.

در این جلسه سید مسعود مسعودی، مدیرعامل فرودگاه کاشان ضمن اعلام برخی هزینه‌های جاری فرودگاه که به ضرردهی منجر شده است، از کم‌کاری مسئولان شهری در مذاکره برای گرفتن پرواز سخن گفت. به گفته مسعودی سیاست شورای شهر و شهرداری قبلی، ارائه سوبسید بر قیمت بلیط‌ها بوده و دید تجاری به فرودگاه وجود نداشته است.

این امر در حالی است که طبق آمار سازمان هواپیمایی کشور از ۵۴ فرودگاه فعال در کشور ۵۰ فرودگاه زیان‌ده هستند و در آماری دیگر تنها فرودگاه سودآور کشور را فرودگاه بین‌المللی امام خمینی اعلام کرده‌اند. در همین راستا شهردار کاشان در این جلسه گفت فرودگاه کاشان با وجود توسعه هم نمی‌تواند همه روزه پرواز داشته باشد، چون تقاضا و مقاصد زیادی برای آن نمی‌توان در نظر گرفت.

علی رسول‌زاده، رئیس شورای شهر کاشان، در صحبت‌های خود ابعاد دیگری از ماجرای فرودگاه را مشخص کرد. به گفته رسول‌زاده شهرداری وظایف مهم‌تری نیز دارد و در زمانی که بسیاری از پروژه‌های شهرداری نیمه‌تمام مانده و حقوق کارمندان با تاخیر بسیار پرداخت می‌شود، باید تصمیم جدی برای ادامه مسیر فرودگاه گرفت. رسول‌زاده در ادامه اضافه کرد: با احترام به اعضای هیئت امنای فرودگاه، باید سیاست‌گذاری برای فرودگاه در شورا انجام شود و کسی من را به عنوان رئیس شورای شهر به جلسات هیئت امنا دعوت نکرده و من بر طبق وظیفه مردمی خود در جلسات شرکت کردم. شما در جلسات اعلام کرده بودید پرواز نجف تا ده روز دیگر راه میفتد، اما پروازی صورت نگرفت.

رسول‌زاده در ادامه ضمن تاکید بر اینکه از سال ۹۴ تاکنون هیچ‌گونه گزارش عملکرد و گزارش مالی به شورای شهر، به عنوان متولی و سیاست‌گذار فرودگاه کاشان داده نشده است گفت: مسائل مالی و هزینه‌های فرودگاه هنوز برای ما مشخص نیست و نیاز به حسابرسی در فرودگاه است. ما باید بدانیم چقدر سرمایه گذاری و هزینه کردیم؟ البته نوع ارتباطات و سرمایه‌گذاری‌ها هم بحث دیگری است که باید برای ما مشخص شود. آیا فرودگاه داری کار ما بوده؟ آیا پرداخت ضررها از جیب مردم درست است؟ آقای شهردار تدبیری بیاندیشید! چرا در قراردادی فلان شرکت ۸ میلیارد و فلان شرکت ۳ میلیارد می‌گیرد تا پرواز دایر شود و یک‌طرفه هم پرواز را کنسل می‌کند؟ چرا قرادادی بسته‌اید که خود شرکت بتواند بهم بزند؟ جلوی ضرر را هر وقت بگیریم منفعت است. از سال ۹۴ تا الان یک بار  به شورا گزارش مالی داده نشده است. چرا۱٫۵ میلیارد به شرکت ایران ایرتور داده شده؟ چرا این پول بازنگشته؟ سود بانکی این پول چقدر است؟ این پول از جیب مردم رفته است. ما باید تصمیم بگیریم که فرودگاه را واگذار کنیم یا سرمایه گذار بیاوریم. همه امکانات فرودگاه در اختیار سپاه است، می‌توانیم به سپاه هم واگذار کنیم. به جای اینکه ماهانه ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان از جیب مردم هزینه کنیم و از طرفی حقوق پرسنل خود را ندهیم و خانواده‌های آن‌ها در عذاب و سختی باشند.

بخش دیگر سخنان رئیس شورای شهر کاشان به عدم نیاز مردم به فرودگاه اشاره داشت و افزود: مقام معظم رهبری در جلسه‌ای با نمایندگان مجلس فرمودند اگر جایی مردم هم چیزی را بخواهند و برند شهر هم باشد، ولی اولویت شهرتان با چیز دیگر است، باید آن اولویت را در نظر گرفت. حالا مردم کاشان فرودگاه را می‌خواستند؟ از برج ۲ پرواز مشهد متوقف است و از برج ۴ هم پرواز کیش متوقف است؛ آیا کسی از مردم به شما اعتراضی داشته؟ آمار بدهید چند نفر به شما مراجعه کرده و از نبود پرواز در فرودگاه گلایه کرده‌اند؟ فرودگاه نیاز مردم نبوده است و کسی هم متوجه متوقف شدن پروازها نشده تا اعتراضی کند. فرمایش مقام معظم رهبری را به یاد بیاورید.

علی رسول‌زاده در انتهای صحبت‌های خود درباره تعیین تکلیف فرودگاه گفت: من مخالف بستن فرودگاه هستم؛ چون از جیب مردم برای آن سرمایه گذاری شده است. اما باید تکلیف آن روشن شود. ما اگر دفاعی می‌کنیم بخاطر بیت‌المال است.

سپس سعید ابریشمی راد به گزارشی از هزینه‌های فرودگاه و سیاست شهرداری برای برون‌رفت از این تعطیلی پرداخت. به گفته شهردار کاشان تا امروز نزدیک ۱۱ میلیارد تومان هزینه احداث و تجهیز و ۹٫۵ میلیارد تومان هزینه نگهداری و جاری فرودگاه بوده است. هزینه پروازها نیز ۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان و ۷۴۰ میلیون تومان هم بابت بسته‌های تشویقی به شرکت‌های هواپیمایی پرداخت شده است. در مقابل ۶ میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان نیز درآمد فرودگاه از فروش بلیط بوده است.

ابریشمی‌راد در ادامه افزود: برای افزایش درآمد فرودگاه از ابتدای شهرداری بنده دو سیاست داشتیم. اول اینکه دیگر شهرداری بلیط را چارتری نکند که به لطف خدا از اواسط آبان سال گذشته بلیط چارتری نبود و زیان آن را نداشتیم. و سیاست دیگر این بود که شهرداری نمی‌تواند فرودگاه‌ داری کند و انشالله به زودی مدیریت فرودگاه را به بخش خصوصی واگذار کنیم. ما برای اینکار باید جذابیتی برای بخش خصوصی ایجاد کنیم. دو محور برای افزایش جذابیت در نظر گرفته‌ایم. اول اینکه مجوز مرز هوایی را برای پرواز عتبات عالیات را بگیریم. چون بلیط آن پرواز به دلار است، پس سود قبال توجهی دارد و باتوجه به اینکه فرودگاه کاشان هر روز چندین پرواز نخواهد داشت، مجوز مدرسه آموزش خلبانی را برای کاشان بگیریم. دریافت این دو مجوز را به جد دنبال کرده و در عین حال هم با دو شرکت سرمایه‌گذار صحبت کرده‌ایم که به امید خدا بتوان پس از دریافت مجوزها فرودگاه را واگذار کرد.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=71752
مطالب مرتبط

 • مهدی کاشانی شهریور ۱۳, ۱۳۹۷ - ۴:۰۸ ب.ظ - پاسخ دادن

  با سلام
  این هواپیماهایی که ما داریم همون بهتر که فرودگاه تعطیل باشه .بزار برن برا قم فرودگاه درست کنند .

  (0)(2)
 • شهروند مرداد ۱۶, ۱۳۹۷ - ۸:۱۵ ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام
  به نظرم مشکل فرودگاه کاشان بیش ازآن که ضرروزیان وچیزهایی مشابه این باشدفشاراصفهانی هادرخصوص نداشتن فرودگاه درکاشان است.
  همچنین فشارقمی هاکه مگرماچه چیزمان ازکاشان کمتره که اونافرودگاه داشته باشندولی مانداشته باشیم؟!
  این دودلیل عمده تعطیلی فرودگاه کاشان است.
  بقیه بازی است.

  (5)(1)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: