تاریخ ارسال : ۲۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت : ۱۱:۱۹ ب.ظ ۱ نظر
Print Friendly
به مناسبت سالگرد درگذشت منوچهر شیبانی

عضویت در کتابخانه و بازدید از موزه منوچهر شیبانی یک هفته رایگان است

کاشان نیوز: به مناسبت سالگرد درگذشت منوچهر شیبانی، عضویت در کتابخانه و بازدید از موزه منوچهر شیبانی به مدت یک هفته رایگان است.

موزه‌ی منوچهر شیبانی موزه‌ی هنرهای تجسمی منوچهر شیبانی در اردیبهشت ۸۴، هم‌زمان با روز جهانی موزه و میراث فرهنگی، به‌عنوان نخستین موزه‌ی غیردولتی کاشان گشایش یافته است؛ و در اردیبهشت ۹۴ این موزه به خانه‌ی کاج منتقل گردید.

در این موزه تابلوهای نقاشی رنگ و روغن، آبرنگ، طرح‌های قلم وسایل شخصی زنده‌یاد منوچهر شیبانی که از سوی همسرش، سرکار خانم پری شیبانی (صبحی) به مجموعه اهداشده است. این موزه شامل سه اتاق است که در هر اتاق سبک‌های متفاوت نقاشی‌های شیبانی به نمایش درآمده است. علاوه بر نقاشی لوازم شخصی و هم‌چنین دستگاهی وجود دارد که توسط آقای شیبانی در دهه‌ی چهل ابداع و ساخته شده است.

این دستگاه با استفاده از ترکیب نور تحت زاویه‌های متفاوت و صفحه‌های منحنی وار نور را در فضای خود پخش می‌کند. از ترکیب نورهای متفاوت و چرخش صفحه‌های منحنی گون شکلی به دست می‌آید که این شکل به‌عنوان ایده‌ی اولیه برای نقاشی در سبک کوبیسم مورداستفاده قرار می‌گیرد. اتاق‌های دیگر شامل سبک‌های اکسپرسیونیسم و سورئال و آبرنگ است.

منوچهر شیبانی منوچهر شیبانی در سال ۱۳۰۳ در کاشان متولد شد. دوران دبستان را به دلیل انتقالی‌های مکرر پدرش در شهرستان‌های گوناگون می‌گذراند. دوره‌ی هنرستان نساجی را در طرح پارچه‌های ژاکار به پایان می‌برد و ضمن کار در آزمایشگاه رنگ‌سازی تجزیه و ترکیب رنگ‌ها را تجربه می‌کند و عملاً به ترکیب و صورت‌بندی نقوش پارچه می‌پردازد. ورود به دانشکده‌ی هنرهای زیبا و تحصیل در رشته‌ی نقاشی افق‌های تازه‌ای پیش روی ِ شیبانی می‌گشاید. با نویسنده‌ی نامی ایران صادق هدایت که آن روزها به‌عنوان مترجم با دانشکده‌ی هنرهای زیبا همکاری می‌کرد آشنا می‌شود و دیدار و تبادل‌نظر خود را با نیما یوشیج‌ استمرار می‌بخشد.

شیبانی در طول عمر خود در اغلب رشته‌های هنری فعالیت کرد و از خود سه دفتر شعر چاپ شده به نام‌های جرقه، آتشکده‌ی خاموش و سراب‌های کویر و یک مجموعه شعر چاپ‌نشده به اسم پاریسی ها، ۱۴ فیلم و تعداد زیادی تابلو نقاشی به‌جا گذاشت. ۵۲ نمایشگاه برپا کرد. استاد دانشگاه بود، چندین نمایشنامه منظوم، طرح باله و لیبرتو نوشت و سرانجام این آتش‌فشان ناآرام و جستجوگر هنر در ۲۰ آبانِ ۱۳۷۰ آرام گرفت و از خود میراث هنری گران‌قدری را برای ما به یادگار نهاد.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=69175
مطالب مرتبط

  • مهدی آرین آبان ۳۰, ۱۳۹۶ - ۲:۰۹ ق.ظ - پاسخ دادن

    از دست و زبان که برآید کز عهده ی شکرش به در آید. ایشان یا خانواده شون می تونستن اینجا رو هتل کنن ولی اصالت و چشم ودل پاکی و سیری و همچنین باقیات الصالحات یک اقدام فرهنگی رو به رشد کردن.امیدواریم تایم کاری بیشتر شود.واقعا درس خواندن و مطالعه در این محیط ذهن رو پویا و شکوفا میکنه و خستگی به آدم راه پیدا نمیکنه.روحش قرین رحمت.بهترین کتابخانه دنیاست

    (0)(0)
  • دیدگاه شما

    لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: