تاریخ ارسال : ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت : ۵:۴۰ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly
دکتر نوروزی، در همایش هفته نجوم:

علم نجوم ما را به هدفمان در ترویج علم می‌رساند

کاشان نیوز-‌ فهیمه استادیان : همایش هفته‌ی جهانی نجوم عصر روز چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ در مجتمع فرهنگی هنری شهر برگزار شد. این همایش از سری برنامه‌های هفته ی جهانی نجوم بود که به همت انجمن نجوم سپهر کاشان و با همکاری سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کاشان اجرا شد.

در این برنامه ابتدا مجتبی مصفا مدیریت انجمن نجوم سپهر کاشان گزارش کوتاهی از فعالیت‌های انجمن ارائه کرد و در راستای شعار هفته‌ی جهانی نجوم در کاشان، « کاشان، شهر آسمان» ، در مورد تشکیل کمیته‌ی آلودگی نوری انجمن در سال ۹۳ و دلایل متوقف شدن فعالیت این کمیته صحبت نمود و تأکید کرد چنانچه مدیران و مسئولین شهری همکاری کنند امکان فعالیت مجدد این کمیته فراهم می‌شود.

آلودگی نوری و انواع آن، ضررهای آلودگی نوری برای انسان و موجودات زنده و نورپردازی شهری از سرفصل‌های ارائه شده توسط امیررضا مهندس بود.

مجموعه ای از مباحث نجومی از آلودگی نوری تا دستیابی بشر به فضا محور اصلی صحبت‌های محمدرضا (پژمان) نوروزی مهمان ویژه‌ی برنامه بود که با زبان ساده و گویا و روایت‌گونه برای شرکت کنندگان بیان شد. وی دانش آموخته‌ی دکترای میکروبیولوژی و دکترای مدیریت و برنامه‌ریزی آموزشی است و علاوه بر تدریس علوم و نجوم، در زمینه‌ی ترویج علم و طراحی فضاهای آموزشی، علمی، رصدخانه‌ای و موزه‌ها فعالیت می‌کند و نیز مشاور تخصصی-علمی رصدخانه‌ی زعفرانیه و بسیاری از سازمان‌ها و مؤسسات ملی و کارشناس و مجری صدا و سیما در برنامه‌های علمی است.

نوروزی درباره آلودگی نوری گفت: ما نمی‌گوییم از نور استفاده نکنید می‌گوییم به طور صحیح استفاده کنید. کاشان و اطراف کاشان از نظر آلودگی نوری شرایط بدی ندارد اما خوب هم نیست و مردم و مسئولان شهری در کنار هم باید به بهبودی این شرایط کمک کنند.

در ادامه برنامه دکتر نوروزی درخصوص نقش سازمان‌های مردم نهاد علمی و مخصوصاً علم نجوم و اثرگذاری آن‌ها اذعان داشت: هدف من نجوم نیست، در واقع نجوم آن کاری را که من دوست دارم برای من انجام می‌دهد. اگر زمانی به این نتیجه برسم که علم دیگری من را به هدفم می‌رساند به سراغ آن می‌روم. خیلی از شاگردان من هستند که با نجوم شروع کرده‌اند اما در نهایت زیست‌شناس یا پزشک شده‌اند. چیزی که در نجوم وجود دارد این است که بسیار زیبا، بسیار با‌شکوه و حیرت‌آور است و ریشه‌های عمیقی با اجتماعات بشری بخصوص در ایران قبل از اسلام و بعد از اسلام دارد. هدف ما که کارمان ترویج علم است، تنها پرداختن به نجوم نیست، بلکه ما دنبال این هستیم که شاگردان‌مان چطور خوب ببینند، خوب بپرسند و خوب جواب بدهند و نجوم دقیقاً این کار را برای ما انجام می‌دهد. گروه‌های مردم‌نهاد علمی هم کم و بیش همین کار را انجام می‌دهند و نقطه‌ی قوتی که دارند این است که در بند دولت و سازمان‌های دولتی و امکانات آن‌ها نیستند و حتی از جیب خود برای کارشان هزینه می‌کنند و چون دور از بوروکراسی‌های اداری هستند با مردم ارتباط نزدیک دارند؛ اما همین نقطه قوت باعث می‌شود که سختی‌هایی هم متحمل شوند. اینکه جا و مکانی برای برنامه‌هایشان ندارند و به دلیل اینکه در چارت هیچ سازمانی نمی‌گنجند به رسمیت شناخته نمی‌شوند؛ در حالی که خیلی خیلی مؤثر هستند. وقتی شنیدم بیش از یک دهه از فعالیت انجمن نجوم کاشان می‌گذرد، چشمانم برق زد. خیلی خوب و ارزشمند است که یک گروه نجومی این همه سال فعال مانده است.

در انتهای همایش از نفرات برتر مسابقه عکس شهروندی «کاشان، شهر آسمان» تقدیر شد. نفرات برگزیده بدون در نظر گرفتن رتبه و در یک سطح بودند : فاطمه کریم‌زاده ، علی‌رضا اسدی و محمد زاهدی

لازم به ذکر است که انجمن نجوم سپهر کاشان از سال ۱۳۸۱ به عنوان مرکز جامع خدمات نجوم و هوا و فضا به علاقه‌مندان خدمات ارائه می‌دهد.

 

عکس: محمد زری‌باف

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=70783
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: