تاریخ ارسال : ۲۲ مرداد ۱۳۹۲ ساعت : ۵:۴۲ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly

عملیات مرمتی تزئینات مسجد جامع کاشان آغاز شد.

مسجد جامع کاشان از قدیمی‌ترین بناهای تاریخ‌دار کاشان بوده که بعد از منار مسجد جامع ساوه(453 ه.ق) و مسجدجامع فهرج ( 461 ه.ق) سومین منار قدیمی تاریخ‌دار ایران( 466 ه.ق) است و جزء معدود بناهایی است که از زلزله سال 1192 ه.ق مصون مانده است و در 30 خرداد سال 1315 با شماره 252 نیز به ثبت آثار ملی رسیده است.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAکاشان نیوز: سرپرست اداره میراث فرهنگی کاشان از آغاز عملیات مرمتی تزئینات مسجد جامع کاشان خبر داد.
«حسین یزدانمهر» افزود: در ادامه مرمت‌های انجام شده در حیاط و زیر زمین مسجد جامع کاشان در مرداد‌ماه سال‌جاری، مقرر شد کتیبه‌های خطی دوره زندیه این مسجد که آیاتی از سوره‌های «نباء» و «دخان» می‌باشد مورد مرمت قرار گیرد.
وی گفت: فضای مذکور از سمت حیاط باز است و همچنین تعدادی روزنه در اطراف گنبد وجود دارد که محلی برای نفوذ گل و لای حاصل از بارندگی است که به همراه  فضولات پرندگان در محل، باعث آلودگی و خرابی بخش‌هایی از کتیبه‌ها شده است، لذا پاک‌سازی و استحکام‌بخشی کلیه سطوح ضروری و لازم می‌نمود.
وی ادامه داد: برای فاز اول کار جناحین گنبد خانه که دارای بیشترین مقدار آلودگی و فرسایش می‌باشد مورد نظر قرار گرفت، و عملیات مرمتی آن در دست اجرا می‌باشد.
  یزدانمهر، با توجه به اهمیت تاریخی مسجد جامع کاشان تاکید کرد: مراحل کار شامل تثبیت و استحکام‌بخشی و مرمت و بازسازی قسمت‌های فرو ریخته آستر و بستر، تمیزکاری‌های لازم به روش‌های فیزیکی و شیمیایی و موزون‌سازی رنگی می‌باشد.
 مسجد جامع کاشان از قدیمی‌ترین بناهای تاریخ‌دار کاشان بوده که بعد از منار مسجد جامع ساوه(453 ه.ق) و مسجدجامع فهرج ( 461 ه.ق) سومین منار قدیمی تاریخ‌دار ایران( 466 ه.ق) است و جزء معدود بناهایی است که از زلزله سال 1192 ه.ق  مصون مانده است  و در 30 خرداد سال 1315 با شماره 252 نیز به ثبت آثار ملی رسیده است.
 اين مسجد كه قدیمی‌ترین  بناي تاريخ‌دار كاشان است، در خيابان باباافضل و در محله ميدان كهنه از محلات قديمي كاشان قرار دارد . مسجد جامع کاشان که پایه‌های اولیه آن به دوران صدر اسلام و آل‌بویه می‌رسد در دوره‌های مختلف سلجوقی، ایلخانی، زندیه و قاجار مورد گسترش و بازسازی قرار گرفته است. اين بنا داري گنبد آجري با مقصوره و ايوان مرتفع و صحن وسيع، دو شبستان بزرگ و یك شبستان تحتاني در ضلع شمالي و مناره مي‌باشد.

بازگشت به صفحه اول

 

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=20889
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: