تاریخ ارسال : ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت : ۷:۵۶ ب.ظ ۱ نظر
Print Friendly
یادداشتی درباره نمایش قابل تامل «استرالیا»

غرق در سراب استرالیا

کاشان نیوز- مرضیه گیلاسی: «جنگ رو خیلی دوست دارم چون یاد افغانستان میفتم »،«من بالاخره نیازوکشتم»،«استرالیایی ها چه سر وسری با خدا داشتند که قاره شون تک افتاده» و«کشتی ما نزدیک استرالیا غرق شد».

این جملات تعدادی از دیالوگ‌های تئاتر استرالیا هست که این روزها در فرهنگسرای مهر در حال نمایش است.

آغاز پر تلاطم این تئاتر بر روی عرشه  کشتی که به سمت استرالیا می‌رفت تماشاچی را میخکوب می‌کند تا در آشوب دیالوگ‌ها و حرکت‌های نمایشی آشفته بازیگران روند خطی قصه را دریابد که در می‌یابد .

بازی خوب و کم نقص بازیگران همراه با نمایشی از لهجه‌ی زیبای جنوبی و شیوه‌ی گفتاری زبان افغانستانی به جذابیت کار می‌افزود .

استرالیا روایت رنج مهاجرانی ست که قصد دارند از زادگاهشان به سوی این شبه جزیره  هجرت کنند. شرایط سخت زندگی در وطن و به بن بست رسیدن  انگیزه‌ی مهاجران به استرالیاست. پندار مهاجران این است که باید تحت هر شرایطی به استرالیا رسید غافل ازاینکه سرنوشتشان مرگ یا چیزی شبیه مرگ است.

بازی خوب بهداد مشایخی و گریم زیبایش، لهجه ی جالب یاسمن نصیری به زبان افغانستانی و حرکت‌های نمایشی محمد دارینی و آن دو بازیگر بیانگر یک کارگردانی قوی و هنرمندانه از مهدی رضایی بود .

دیگر هنرمندی شایانی که در این نمایش حس می‌شد استفاده بجا از موسیقی‌های مختلف در این متن بود. مثلا موقع حرف زدن زن، موسیقی افغانستانی، موقع حرف زدن مرد جنوبی موسیقی جنوبی و موقع حرف زدن قاچاقچی انسان موسیقی خشن استفاده شده بود . همچنین بعضی انتقال حس در برخی تعلیق‌ها مثل صحنه سازی تجاوز، توسط موسیقی انجام می‌شد.

در پایان نمایش مهدی رضایی گفت: هربار که کاری را تمام می‌کنم با خود می‌گویم این آخرین کارم خواهد بود و دیگر وارد این مقوله نخواهم شد ولی نمی‌دانم باز چه می‌شود که کم زن و بچه خود می‌گذاریم و مجددا کار جدیدی را شروع می‌کنم و گوشزد هم کرد دیگر به کمبودها عادت کرده‌ایم و هیچ ملالی نیست !

تئاتر استرالیا از ۱ تا ۱۵ مرداد در فرهنگسرای مهر «سالن مهربان » ساعت ۲۰/۳۰ در حال اجرا ست. تا ۱۵ مرداد چهار اجرای دیگر مانده است فرصت خوبی‌ست برای تماشای این نمایش .

اگر شرایط سخت اقتصادی و نارضایتی‌ها از بسیاری از نابسامانی‌ها در کشور شما را به فکر مهاجرت غیر قانونی می‌اندازد این تئاتر شما را بیدار می‌کند !

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=71732
مطالب مرتبط

 • دفتر ازدواج شیک غرب تهران مرداد ۱۳, ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۶ ب.ظ - پاسخ دادن

  باسلام و خدا قوت به شما مدیریت محترم سایت و همکاران عزیزتان
  از بابت اینکه مقالات آموزشی خیلی خوب و با کیفیت تولید می کنید از شما سپاسگزاریم.
  برایتان موفقیت روز افزون از پروردگار یکتا آرزومندم!

  (0)(0)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: