تاریخ ارسال : ۱۲ آبان ۱۳۹۲ ساعت : ۱۲:۲۹ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly
گفت‌وگو با سیامک غفاری بازیکن قدیمی تیم فوتبال شاهین تهران

غفاری‌های کاشان از هنر تا ورزش

دو مقطع از زندگی، برای او و شاید خوانندگان این مطلب جالب باشد. یکی کسب مدرک مهندسی سیستم‌های فرستنده و پخش برنامه‌های تلویزیونی در آمریکا که باعث شد غفاری جزو اولین کسانی باشد که تلویزیون ملی ایران را راه‌اندازی کردند و نکته دیگر به زندگی ورزشی او برمی‌گردد.

کاشان نیوز ــ مهدی سلطانی‌راد: درباره تاریخ و روزگار زندگی خاندان «غفاری» در کاشان بسیار شنیده‌ایم. خاندانی که به‌خصوص در هنر سرآمد دوران خویش بودند و کمال‌الملک (محمدغفاری) و صنیع‌الملک (عموی کمال‌الملک) از نقاشان چیره‌دست دوران قاجار از این خانواده برخاسته بودند.
«سیامک غفاری» ورزش‌کار و مهندس برجسته دوران معاصر از منصوبین خانواده غفاری (عموزاده کمال‌الملک) است.
 سیامک اکنون هشتاد سال دارد. وی در ۲۹تیر۱۳۱۰ در تهران متولد شده است. سیامک‌خان می‌گوید: کمال‌الملک در سال ۱۳۱۹درگذشت و من او را از نزدیک درک کرده‌ام.
 سیامک غفاری در خیابان امیریه تهران، کوچه گنجی به‌ دنیا آمد اما به‌ خاطر شغل پدر که نظامی بود، تا ۶ سالگی به‌همراه خانواده در کرمانشاه، خرم‌آباد و تبریز زندگی کرد و ۷ساله بود که به تهران برگشت.
 وی دوران تحصیل را در دبستان‌های شرف، ۱۵بهمن، منوچهری و سپس دبیرستال مهم البرز گذراند. در سال۳۴ ازدواج کرد و بلافاصله با همسرش به‌قصد ادامه تحصیل به آمریکا رفت.
دو مقطع از زندگی، برای او و شاید خوانندگان این مطلب جالب باشد. یکی کسب مدرک مهندسی سیستم‌های فرستنده و پخش برنامه‌های تلویزیونی در آمریکا که باعث شد غفاری جزو اولین کسانی باشد که تلویزیون ملی ایران را راه‌اندازی کردند و نکته دیگر به زندگی ورزشی او برمی‌گردد.
سیامک غفاری در این باره می‌گوید: من در ورزش آموزش‌گاه‌ها در رشته دوومیدانی و به‌خصوص در ماده‌های پرتابی جزو رکورددار‌ها بودم و خوب یادم هست که در ماده پرتاب وزنه رکوردم در۱۷سالگی، ۱۷متر و ۵۳سانتی‌متر بود که فکر می‌کنم تا امروز کسی نتوانسته در این سن‌وسال چنین رکوردی بزند! اگر سفرم به خارج نبود، شک نکنید که ورزش را ادامه می‌دادم. هرچند سراغ فوتبال هم رفتم اما…
سیامک درباره فوتبالیست شدنش، آن هم عضویت در تیم فوتبال شاهین تهران و شاگردی مرحوم دکترعباس اکرامی (موسس باشگاه شاهین) می‌گوید: سیاوش غفاری (برادرم) به همراه چند نفر دیگر که در راس آن‌ها دکتر اکرامی بود، و البته تحصیل در دبیرستان البرز که شاهینی‌های قدیم از این دبیرستان کشف می‌شدند، باعث شد که بدون درنگ جذب این باشگاه اخلاق‌گرا شوم. البته آن‌زمان خسرو و سهراب غفاری که پسردایی‌های من بودند، و البته دایی حسین کلانی (مهاجم سر‌شناس تیم ملی و شاهین و بعد هم پرسپولیس) بودند، انگیزه دیگری بود که جذب این باشگاه شوم. خسرو و سهراب غفاری بازیکنان شاهین بودند و دکتر اکرامی وقتی فهمید من هم غفاری هستم، سریع مرا در تیم نوجوانان شاهین که (چلچله) نام داشت ثبت‌نام کرد و من۴سال‌ونیم در تیم شاهین به بازی در پست دفاع راست مشغول بودم.
 غفاری درباره انحلال باشگاه شاهین در سال۱۳۴۶به‌دست دستگاه ورزش آن‌زمان می‌گوید: بغض و کینه‌یی که تاجی‌های آن‌ روزگار از مکتب شاهین داشتند، باعث شد تا یک درگیری ساده بین رییس فدراسیون (سرودی) و سرپرست شاهین (خواجه نوری) را بهانه کنند و حکم به انحلال شاهین بدهند و چند سال بعد شهباز جای‌گزین شاهین شود.
 سیامک غفاری در اواخر دهه۴۰مدتی نیز در فدراسیون فوتبال به‌عنوان مسول روابط عمومی و امور بین‌الملل و مدتی نیز بعنوان دبیر فدراسیون مشغول به‌ کار بود. او همچنین درسال۱۳۴۹و به هنگام قهرمانی تاج سابق در مسابقات باشگاه‌های آسیا به‌خاطرخدماتی که در راه برگزاری بهترین مسابقات انجام داد، از سوی فدراسیون نشان و لوح تقدیر ویژه دریافت کرد.

بازگشت به صفحه اول

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=24288
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: