تاریخ ارسال : ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت : ۳:۴۵ ب.ظ ۴ نظر
Print Friendly
اداره حفاظت از محیط زیست و مدیران کارخانه سیمان پاسخ دهند

فاجعه‌ زیست‌محیطی در همسایگی اداره حفاظت از محیط زیست کاشان

کاشان‌نیوز-سعید غلامیان: صبح دیروز، ۲۰ مهرماه یکی از شهروندان عکس‌هایی را در ساعت ۷ صبح از کارخانه آسفالت سیمان کویر گرفته است که جز بهت و حیرت از تماشای این تصاویر به دست نمی‌دهد.

این شهروند عصر همان روز حوالی ساعت ۱۶ نیز از همان زوایا عکس‌هایی دیگر گرفته است تا در مقام مقایسه اقدام دهشتناک کارخانه سیمان گویاتر باشد.

آیا این عکس‌ها شایعاتی که از خاموش شدن فیلترهای کارخانه سیمان در شب‌ها بگوش می‌رسید را تایید میکند؟

سومین جمعه مهر ماه در کاشان موسوم به جمعه نشلجی‌ها نیز هست که عده کثیری برای تماشای مراسمی که یکبار در سال برگزار می‌گردد و نیز زیارت مدفن امام‌زاده علی ابن محمدباقر علیهما‌السلام به کاشان و مشهد اردهال سفر می‌کنند و صاحب‌نظران بر این باورند که می‌توان از این روز برای گردشگری مذهبی نیز در سایه این مراسم بهره جست، اما این اقدام بخصوص در این روز نه‌تنها برخلاف این اهداف بلکه برخلاف وظیفه انسانی و قانونی مسئولان این کارخانه تلقی می‌گردد و علاوه بر آن خاطره ناهنجاری نیز در ذهن مسافران باقی میگذارد.

فعال بودن فیلترهای جاذب گرد و خاک سیمان و ذرات معلق و ریزگردها اگرچه باعث بالا رفتن هزینه این کارخانه است اما غیرفعال کردن آنها باعث آلوده شدن محیط‌زیست و نابودی مراتع اطراف می‌شود، درواقع مدیریت کارخانه سیمان برای کاهش هزینه‌های خود هزینه‌های گزافی را به محیط‌زیست و جامعه و مردم کاشان تحمیل می‌کند که در بدو تأسیس این کارخانه در هفته‌نامه آرمان به قلم نگارنده تذکر داده‌شده بود که با بازخورد منفی مدیریت این کارخانه و با تأکید بر بهره‌گیری کارخانه از «فیلتراسیون» روز اروپا پاسخ‌داده‌شده بود!
گردوخاک ناشی از کارکرد کارخانه سیمان و انتشار ذرات معلق و ریزی که به دلیل خارج شدن فیلتر از گردونه تولید در هوا منتشر می‌شود ایجاد انسداد در روزنه‌های حیاتی بر روی پوشش گیاهی و مرگ خاموش مراتع و نیز آلودگی محیط‌زیست را رقم میزند که نابودی مراتع اطراف تبعات زیانباری در درازمدت را به دنبال دارد.

تخریب مراتع که اولین کارکرد آن‌ها تولید اکسیژن و جلوگیری از جریان سیل و جذب نزولات آسمانی و روان‌آب‌هاست، تخریب سرزمینی را وسعت می‌بخشد و یکی از عمده‌ترین دلایل بیابان‌زایی و خشک شدن دشت کاشان است.

این تصاویر با انتظار پاسخگویی اداره حفاظت از محیط‌زیست کاشان و مدیریت کارخانه سیمان منتشر می‌گردد.

——————————————-

لازم به توضیح است که در عکس‌های ذیل قسمت بالا ساعت ۴ بعداز ظهر و پس از فعالیت فیلترهای کارخانه گرفته شده است اما عکسهای قسمت پایین در ابتدای صبح و زمانی که فیلترها غیرفعال بوده است گرفته شده است.

عکس‌های بیشتر از این واقعه را در ذیل ببینید:

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=72271
مطالب مرتبط

 • سعید آبان ۲, ۱۳۹۷ - ۱:۲۸ ب.ظ - پاسخ دادن

  من هیچ چیز نمی دانم، اما می دانم که همه چیز جالب است اگر شما در آن دقیق وارد شوید.
  Richard Feynman, American theoretical physicist

  (0)(0)
 • احمد هاشمی مهر ۳۰, ۱۳۹۷ - ۴:۱۶ ب.ظ - پاسخ دادن

  با سلام
  خوشبختانه تعدادی از این عکسها نشانگر عملکرد صحیح این سیستم میباشد سیستم فیلتراسیون که شما از خاموش بودنش جهت کم کردن هزینه نام بردید خلاف واقعیت موجود میباشد و خاموشی آن نه از برای کم کردن هزینه بلکه برای تعمیر و تعویض قطعات اتفاق می افتد شما می توانید برای باور این ادعا با مراجعه به شرکت ودیدن فضای سبز شرکت که شامل درختان میوه مانند زیتون ، توت ۲هکتار گل محمدی وغیره …پی به صحت و درستی عملکردسیستم و برنامه مدیریت و همکاران من در جهت به صفر رساندن آلودگی ها را ببینید.

  (1)(0)
  • مدیر سایت مهر ۳۰, ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۳ ب.ظ - پاسخ دادن

   حجم وسیع گردو خاک و آلودگی اطراف کارخانه با ادعای قطع خودکار خط تولید پس از متوقف شدن فیلترها در تعارض است. اگر خط تولید با اشکال در فیلتراسیون متوقف میشد این حجم وسیع آلودگی تولید نمیشد!
   تعمیر و تعویض قطعات هم نباید باعث تولید اینهمه آلودگی باشد.
   این شرکت بجای اینکه از آلوده کردن محیط زیست هزاران نفر شهروند عذرخواهی کند به توجیه روی آورده است و پس از انتشاراین مطلب که وظیفه رسانه است تعداد زیادی دیدگاه با یک آی دی در کاشان نیوز ثبت شده است که نشان دهنده عدم پذیرش خطایی است که سند آن منتشر شده است.
   عکسهایی که در طول روز گرفته شده است نشان دهنده استفاده از فیلتر است اما آنچه در شب قبل از آن رخ داده است عکس آنرا اثبات میکند، سعی نکنید این واقعیت را انکار کنید.
   اگر این تخلف برای یک بار هم بود جای آن داشت که کارخانه سیمان از شهروندان عذرخواهی کند! این اتفاق اگر یک بار هم بوده است تخلفی بوده است که باید با آن برخورد میشد.
   این یک بار گذشت و ما امیدوارم مجدداً چنین اتفاقی نیافتد!
   از این گذشته چنانچه اداره حفاظت از محیط زیست به سکوت خود در این زمینه ادامه داده و اقدام خود در این زمینه را منتشر نکند مسلماً پیگیری این موضوع ادامه خواهد یافت.
   مطلب دیگر اینکه توسعه فضای سبز در مرتع خود نوعی دیگر از تخلف و تخریب محسوب میشود. از توسعه درختکاری در مراتع دفاع نکنید، که این خود نوعی خطا است.

   (0)(0)
 • مجتبی از تهران مهر ۲۹, ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۱ ق.ظ - پاسخ دادن

  با سلام به دوستان عزیز.فقط میخواستم یه موردی رو بگم که سیستم فیلتراسیون شرکت های سیمان تا جایی که من اطلاع دارم به محضی که از مدار خارج بشه کل خط تولید میخوابه و اصلا امکان کار کردن خط تولید نیست. حالا این دوست عزیزمون چرا این ادعا رو کرده من نمیدونم.به نظر من بهتره قبل از اینکه گزارشی بدیم، اطلاعاتمون رو در مورد اون گزارش کامل کنیم.

  (3)(0)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: