تاریخ ارسال : ۲۷ دی ۱۳۹۴ ساعت : ۱۲:۰۴ ب.ظ ۴ نظر
Print Friendly
بررسی آثار برجام بر کاشان درگفتگو با نماینده کاشان و آران و بیدگل

فرصت «برجام» در کاشان و آران و بیدگل می‌تواند تعیین کننده باشد

کاشان نیوز-سعید غلامیان: با فراگیر شدن موضوع برجام، با عباسعلی منصوری، نماینده دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل که در این حوزه بسیار تلاش کرده و در برابر مخالفان همراه با دولت به سختی مقاومت کرده بود تماس گرفته و نظر وی را در خصوص آثار برجام بر کشور و بخصوص حوزه انتخابیه‌اش سوال کردم.

منصوری: «بسم الله الرحمن الرحیم، در ابتدا لازم می‌دانم که اجرایی شدن برجام را خدمت همه ایرانیان و همشهریان عزیزم تبریک عرض کنم. می‌دانید که برجام در عین اینکه یک فرصت طلایی است در عین حال تهدید بزرگی هم به حساب می‌اید، این تهدید و فرصت در هم تنیده شده و اگر ما بتوانیم از فرصت‌های بدست آمده در سایه برجام خوب بهره‌مند شویم تهدیدات کمرنگ خواهند شد اما چنانچه نتوانیم با درایت و عقلانیت و با منطق از فرصت طلایی اجرای برجام استفاده کنیم، طبیعتاً تهدیدات دامن ما را می‌گیرد و تهدیدات پر رنگ‌تر می‌شود. این موضوع مهمی است که باید به آن توجه کرد که فرصت و تهدید هر دو در اجرای برجام هست و مهم است که ما دچار یک غرور کاذب نشویم و موفقیت را به معنای واقعی خودش در جهت پیشبرد و ارتقا ازجمله اقتصاد مقاومتی و صادرات محور و همینطور با توجه به ظرفیت‌های منابع ژئوپلتیکی که داریم و فرصت‌های گردشگری خوبی که در اختیار داریم و امکان تولیدات صادرات استفاده کنیم برنامه ریزی در این بخش به ما کمک می‌کند تا ما مشکل بی‌کاری این معضل بسیار بزرک را آرام آرام حل کنیم و در عین حال در سیاست خارجی هم سعی کنیم روابط‌مان را با کشورهای پیرامونی و کشورهای مختلف دنیا با در نظر گرفتن خط قرمز‌ها گسترش بدهیم و از فرصت گسترش روابط هم خوب استفاده کنیم.»

نماینده کاشان و آران و بیدگل افزود: «این بصورت کلی بود و اما در منطقه خودمان، کاشان و آران و بیدگل هم از لحاظ صنعتی امکان صادرات نساجی فرش ماشین و حتی صنایع پوشاک اگر خوب برنامه ریزی شود امکانات خوبی داریم.»

عباسعلی منصوری در مورد تاثیر برجام در حوزه گردشگری هم اظهارداشت: «برجام بسیار خوب در کاشان و آران و بیدگل می‌تواند تعیین کننده باشد و بسیاری از مردم دنیا تمایل دارند این تاریخ و فرهنگ ۷ هزار ساله ما را ببینید و ما این فرصت را داریم که در این مورد بستر سازی کنیم و از طرفی در سایه گردشگری با توجه به فرهنگ و تمدن بزرگی که داریم می‌توانیم بر روی تمدنهای دیگر تاثیر گذار باشیم.

وی اظهار داشت: «این‌ها در میان مدت آثار خود را نشان دهد. چون برجام دارای آثار بلندمدت، میان مدت وکوتاه مدتی است، امروز تحریم‌ها لغو می‌شود و فضا و بستر روانی مناسبی در خارج و داخل ایجاد می‌کند اما ما در میان مدت می‌توانیم آثار آن را درک کنیم که قاعدتا شاید ۶ ماهی طول بکشد و در بلند مدت چنانجه ما در برنامه ششم چنانچه برنامه خوبی داشته باشیم همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند با اقتصاد مقاومتی وصادرات محور به نظر می‌توانیم در آن موفق باشیم.»

منصوری در پاسخ به این سوال که پول‌های بلوکه شده ایران بعد از اینکه وارد کشور شد در بخشی نگری سهمی نصیب مناطقی مانند کاشان هم می‌شود؟

بدون شک ورود آن پول‌ها در بودجه تاثیر خواهد گذاشت اما بدون شک باید با برنامه باشد. چرا که این میلیارد‌ها دلار پولی که وارد می‌شود اگر با منطق وارد بودجه شود مفید خواهد بود و ما نباید مثل بچه سرمایه دارهایی باشیم که یک شبه پولشان را هدر می‌دهند و البته با سرمایه گذاری صنعتی که بستر خوبی در کاشان و آران و بیدگل در بعد صنعت و تولید داریم حتما اثر گذار خواهد بود.

وی در پاسخ به سوالی در مورد آثار برجام در حوزه گردشگری و اینکه آیا اثر مستقیم آنکه ورود گردشگران خارجی هست اهمیت بیشتری دارد یا امکانات سرمایه گذاری در این صنعت در کاشان و اران و بیدگل موثر‌تر خواهد بود پاسخ داد:

وقتی که کاشان به عنوان یک هدف برای گردشگران انتخاب می‌شود باید بسترهای آن هم فراهم شود. و مجموعه دولت و بخش خصوصی باید در آن حضور پیدا کنند.

بنابراین هم می‌شود گفت فضای مناسبی که برجام ایجاد می‌کند و امنیتی که در سایه برجام به دست می‌آید مهم است چون همانطور که می‌دانید در تمام مدت ایران هراسی در دستور کار قرار داشت و گردشگران می‌ترسیدند که به ایران وارد شوند اما الان این مانع برطرف شده و وقتی یک گردشگر شهرهای مختلف ایران را بررسی می‌کند کاشان بدون شک یکی از غنی ترنی تمدن‌هاست که دارای مناطق زیبایی هم هست و به همین دلیل مورد توجه گردشگران است و همینطور که آن‌ها کاشان را بعنوان مقصد انتخاب می‌کنند بخش خصوصی و دولتی هم تشویق می‌شود که در این بخش سرمایه گذاری کند و لذا یک مداری تشکیل خواهد شد که این بخش را هر روز تکمیل‌تر خواهد کرد.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=52339
مطالب مرتبط

 • محدثه بهمن ۳, ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۷ ق.ظ - پاسخ دادن

  باعث سربلندی کاشانی هاست، وقتی می بینم حتی در شبکه های خارجی هم نقطه نظرهایی ایشان رو بیان می کنند.

  (0)(0)
 • همشهری دی ۲۹, ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۹ ق.ظ - پاسخ دادن

  تیمسار دوست داریم.

  (2)(2)
 • محمد دی ۲۷, ۱۳۹۴ - ۲:۰۲ ب.ظ - پاسخ دادن

  اقای منصوری دست مریزاد

  (6)(6)
 • علی دی ۲۷, ۱۳۹۴ - ۱:۲۷ ب.ظ - پاسخ دادن

  عالی بود

  (6)(5)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: