تاریخ ارسال : ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت : ۷:۵۹ ق.ظ ۱۲ نظر
Print Friendly
نشست مطبوعاتی اعضای شورای شهر کاشان به مناسبت روز شوراها(1)

فرودگاه کاشان؛ از شکوه خدمت تا اختلاف نظر اعضای شورا و تخلفات قانونی

شورا۱کاشان نیوز- سعید علی مدد: نخستین نشست خبری اعضای شورای اسلامی شهر با خبرنگاران در سال جدید به‌مناسبت روز شورا‌ها در حالی برگزار شد که دیربه‌دیر برگزارشدن نشست‌های خبری شورا، به‌علاوه روحیه پاسخ‌گو نبودن بسیاری از اعضای شورا به افکار عمومی و همچنین تمایل مفرط به تملق و چاپلوسی در سیستم مدیریت شورا و شهرداری کاشان که با توسل به سیاست نعل وارونه آن‌را «دیپلماسی رسانه‌ای!» نامیده‌اند؛ باعث شد انبوهی از سؤالات خبرنگاران به‌علت کمبود وقت بی‌پاسخ بماند.

رئیس شورای شهر کاشان چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت‌ماه در این نشست خبری که در سالن کنفرانس ساختمان شورای شهر برگزار شد، در پاسخ به پرسش خبرنگار کاشان نیوز که هزینه‌کردن شهرداری در فرودگاه را خارج از وظایف قانونی شهرداری مطرح کرد و خواستار پاسخ شفاف رئیس شورا شد، گفت: فرودگاه‌ها یکی از زیرساخت‌های لازم برای توسعه در هر شهر است و با توجه به این‌که کاشان در مسیر آزادراه ارتباطی زمینی شمال به جنوب و همچنین راه‌آهن سراسری قرار دارد، راه‌اندازی آن از عواملی است که سرعت استان‌شدن کاشان را دو‌چندان می‌کند.

حسین حیدریان با قبول این‌که از نظر قانونی شهرداری متولی امر ساخت فرودگاه نیست، ادامه داد: ما قبول داریم که شهرداری متولی امر فرودگاه نیست اما شهرداری در آن‌جا در قالب سرمایه‌گذار ورود کرده و حساب‌های مالی نیز کاملاً شفاف و روشن است و هیچ شرکتی که وابستگی خاصی به کسی داشته باشد در آن‌جا نیست و هیچ مشکلی وجود ندارد.

این نخستین‌بار است که یک مقام رسمی در شورای اسلامی شهر و شهرداری کاشان از هزینه بودجه مردم شهر برای ساخت فرودگاه با عنوان سرمایه‌گذاری یاد می‌کند. این در حالی است که یکی از مهم‌ترین قوانین سرمایه‌گذاری از طرف شهرداری آمدن آن در ردیف‌های بودجه شهرداری پس از کسب مجوز از شورا در قالب مصوبه است که به‌نظر می رسد ادعای رئیس شورا پشتوانه قانونی نداشته و تنها جنبه نشر در مطبوعات دارد،

رسولزادهچراکه اظهارات حیدریان که پروژه فرودگاه را مورد حمایت همه اعضای شورا عنوان کرد؛ با نظر مخالف علی رسول‌زاده ریاست سابق و رئیس فعلی گروه نظارت شورای شهر  با ذکر این نکته که آقای حیدریان نظرات خودشان را راجع به موضوع فرودگاه بیان کردند و فرایند‌های دیگری هم در این زمینه وجود دارد روبه رو شد.
رسول‌زاده در توضیحاتی عنوان کرد: در زمانی که ریاست شورا بر عهده من بود «عباسعلی منصوری» نماینده مردم کاشان مبلغ بیست میلیارد ریال از سازمان انرژی هسته‌ای گرفته بود که قرار شد ده میلیارد ریال آن را شهرداری کاشان در کمک به اجرای راه‌اندازی پروژه فرودگاه مصرف کند؛ که این موضوع در شورا مصوب شد و شهرداری این مبلغ را در آن‌جا خرج کرد اما مبلغ موردنظر وصول نشد؛ اما ارقام بعدی که در قالب اصلاح بودجه شاهد سرمایه‌گذاری شهرداری هستیم بدون امضای چند تن از اعضای شورا بوده که البته تعداد امضا‌ها از نظر قانونی برای تصویب قانون کافی است.

وی مبلغ ریالی ارقام این اصلاحیه را ۹۰ میلیارد ریال اعلام کرد که به ۱۰ میلیارد ریال اولیه افزوده‌شده است.

در ادامه و در حالی است که «هاشمی طاهری» رئیس گروه فرهنگی شورا مدعی شده بود که قرارداد با هواپیمایی مشهد بسته‌شده است و منتظر اجازه نهایی برای راه‌اندازی فرودگاه هستیم، «علیرضا پورعسگری» رئیس گروه مالی شورای شهر اظهارکرد: بنده به‌عنوان یکی از اعضای شورای شهر هنوز نمی‌دانم که این فرودگاه چه موقع راه‌اندازی می‌شود که شاید به دلیل عدم اخذ مجوز‌های لازم و عدم بستن قرارداد با ایرلاین‌ها دوستانی که در پروژه فرودگاه فعال هستند اطلاع‌رسانی نکرده‌اند.

پور‌عسگری در ادامه با بیان این‌که برای توسعه کاشان برخی اقدامات حتماً باید انجام شوند، اما نه اقداماتی که در حوزه شهر و شهرداری نیست فرودگاه کاشان نمونه‌ای از همین اقدامات عنوان کرد که به‌صورت قهری در مسیر کارهای شورای شهر قرارگرفته است.

پورعسگریوی با اشاره به این‌که این پروژه قرار بود بین چند نهاد به‌صورت مشترک انجام شود و شهرداری در جهت کمک به اجرای طرح با ایشان همکاری کند و نهادهای دیگر اقدامی انجام ندادند افزود: پیشرفت پروژه تا این حد و با این حجم از سرمایه‌گذاری که نه از جهت اعداد و ارقام و نه از جهت کیفیت اتفاقاتی که داخل آن می‌افتد شفافیت لازم را ندارد کار مطلوبی نیست چون بودجه شهرداری از قبل عوارض و منابع درآمدی دیگری تأمین می‌شود که حق‌الناس محسوب می‌شود و باید در حوزه خدمات شهری هزینه شود.

پورعسگری با تأکید بر این نکته که مخالفت ما با اصل فرودگاه‌سازی و استادیوم‌سازی یا پروژه‌های کلان‌تر نیست و اتفاقاً چنین پروژه‌های در بحث توسعه شهر باید در نظر گرفته شوند یادآورشد: اما چرا شهرداری با منابع محدودی که دارد و با توجه به این‌که فرودگاه در مجموعه املاک سپاه قرار دارد باید این هزینه را انجام دهد؟ ما در قبال هر ریال از بودجه شهرداری در برابر قانون و در پیشگاه الهی باید پاسخ‌گو باشیم.

در حالی‌که کش‌وقوس بین خیر و شر بودن ساخت فرودگاه و ابهام در هزینه‌ها و کیفیت اجرای آن بین اعضای شورا همچنان پابرجاست و گفته‌های حیدریان که ادعا می‌کرد این پروژه قانونی است و همه اعضای شورا موافق آن هستند چند دقیقه بیشتر دوام نداشت؛ هیچ نهاد نظارتی و بازرسی هم گویا تمایل ندارد به این موضوع وارد شود تا از حقوق شهروندان بی‌دفاع شهر حمایت کند و یک‌بار در تاریخ شهرداری کاشان به ابهامات و فعالیت‌های پشت‌پرده و غیرشفاف نظر داشته باشد تا مردم بدانند در شهرداری چه می‌گذرد.

بیرون از شورا؛ شهرداری به‌سرعت سرگرم نصب بنرنوشته‌های بزرگ تبلیغاتی در سطح شهر است و بدون این‌که اشاره‌ای به تاریخ راه‌اندازی فرودگاه بکند، شکوه خدمت و توسعه شهر را به شهروندان یادآور می‌شود و چشمان شهروندان را عرصه ‌‌نهایت استفاده تبلیغاتی و به‌قول‌ خودشان «دیپلماسی رسانه‌ای!؟» کرده است.

فرودگاه-۲شهروندانی که به مدد درک و فهم ذاتی خود همچنین خواستار پاسخ‌گویی به سوالاتی از جمله:
– علت هزینه‌کردن شهرداری در خارج از وظیفه قانونی خود؟
– میزان و نحوه هزینه در فرودگاه کاشان؟
– علت به‌کارگیری نیروهای اجرایی فرودگاه از زنجیره فامیلی و آشنایان اعضای شورا؟
– زمان گشایش فرودگاه و نحوه برگشت هزینه غیرقانونی شهرداری به‌حساب شهروندان؟
-نظارت بر قرارداد‌ها و نحوه برنده‌شدن پیمان‌کاران فعال در فرودگاه؟
-کیفیت فعالیت‌های انجام‌شده در فرودگاه و تائید آن توسط مقامات مسئول و اعضای شورا؟
– علت عدم حضور پررنگ سازمان هواپیمایی کشوری در فرودگاه تا جایی که شهرداری آرم خود را با چسباندن یک هواپیما در کنارش جایگزین آرم سازمان هواپیمایی کشور کرده است؟
– زمان راه‌اندازی فرودگاه و این‌که چه پروازهایی و در چه روزهایی و به چه قیمتی و با چه هواپیماهایی انجام خواهد شد و این اصلاً توجیه وجود خواهد داشت؟

– و … ده‌ها سؤال دیگر که یقیناً مسئولان نه وقت و حوصله پاسخ‌گویی دارند و نه فرهنگ آن‌را و نه نیازی به پاسخ‌گویی می‌بینند چرا که هستند انبوه رسانه‌هایی که با پول همین مردم نگون‌بخت تغذیه می‌شوند و شبانه‌روز عمله دیپلماسی رسانه‌ای شهرداری هستند و سعی دارند ابر دیپلماسی را در آسمان افکار عمومی تشکیل دهند غافل از این‌که هیچ‌گاه خورشید حقیقت زیر ابر دیپلماسی نمی‌ماند و نمونه آن ضدونقیض‌گویی امروز اعضای شورای اسلامی شهر در زمینه‌ی فرودگاه کاشان و شکوه خدمت انجام‌شده در آن بود.

در پایان ذکر این نکته مهم ضروری است که هیچ شهروند کاشانی با ساخت فرودگاه و توسعه کاشان مخالف نیست ولی آنچه مهم است چگونگی ساخت آن و انجام قانونی کارهاست درست مثل اینست که رییس سازمان هواپیمایی کشور خواسته باشد در جمع آوری زباله شهر کاشان یا وضعیت نابسامان آسفالت کوچه ها و خیابان شهر یا هزاران مشکل دیگر حوزه خدماتی شهر کاشان هزینه کند به راستی کسی حق سوال از او را نخواهد داشت؟

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=56228
مطالب مرتبط

 • ای وای خرداد ۱۳, ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۹ ب.ظ - پاسخ دادن

  ای وای بر مردمی که نا اگاهانه قبول می کنند و یا تایید میکنند نمیدانید تحقیق کنید اما به هیچ وجه نا دانسته قبول نکنید مردم به اسم فرودگاه اگر بدانید چه کلاهی بر سرتان رفت بدانید چه شد پولها کجا رفت و …… امروز به جای گریه بر حال دشمنان اسلام باید بر دشمنان خودی ها گریه کنیم که چه کردنند فرودگاه کاشان مظهر نا پاکی هاست تلاش کنید تا از داخل ان مطلع شوید که چه ظلمی به اسم خدمت به مردم میشود

  (1)(0)
 • ناشناس اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۵ - ۳:۵۱ ب.ظ - پاسخ دادن

  به جای اینکه هواپیما روی هوا باشد ، افتتاح خود فرودگاه روی هواست!! بیش از یک ماه است که بزرگترین و آخرین مانع یعنی یگان حفاظت رفع شده است!! پس چرا فرودگاه افتتاح نمی شود؟؟ در جامعه و در سطح شهر ، شایعات خیلی زیادی در مورد فرودگاه شنیده می شود! قرار است فقط پرواز به مشهد برقرار شود؟

  (0)(0)
 • ناشناس اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۵ - ۳:۱۴ ب.ظ - پاسخ دادن

  فرودگاه کاشان نماد عدم تحقق وعده های مسولین. شهرداری طوری در سطح شهر تبلیغات می کند که انگار قرار است فرودگاه حضرت امام خمینی به کاشان منتقل شود!!!! به قول شاعر: بیا تا طرحی نو در اندازیم.

  (0)(0)
 • خبرنگار اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۵ - ۸:۵۷ ق.ظ - پاسخ دادن

  شورای شهر سردر گم است از یک طرف روابط عمومی از خبرنگاران دعوت می کند از طرف دیگر عضو شورا می گوید چرا فلان خبرنگار آمده است ما فقط خبرنگارای خودی که از ما تعریف می کنند را دعوت کرده ایم حالا شما در این شرایط دنبال شفاف سازی و پاسخ شهرداری می گردید اگر راست می گویند آقای شهردار در یک جمع عمومی مثلا یک سالن با حضور شهروندان یک مصاحبه مطبوعاتی با چند نفر خبرنگار حرفه ای برگزار کنند و مردم شاهد این مصاحبه آزاد باشند آن وقت دیپلماسی رسانه ای معنا پیدا می کند دیپلماسی رسانه ای که برگزاری نشست خبری و فرصت ندادن به خبرنگاران برای طرح سوال نیست من در نشست خبری شورا بودم آقایان اول دیر آمدند بعد هم کفتند وقت نیست باید برویم برای ناهار و انبوهی از سوالات خبرنگاران ماند و پرسیده نشد.

  (0)(0)
 • نایب اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۵ - ۷:۰۹ ق.ظ - پاسخ دادن

  حالا شهرذاری چی میگه؟

  (0)(0)
  • مدیر سایت اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۵ - ۷:۲۹ ق.ظ - پاسخ دادن

   شهرداری فخیمه کاشان و شخص شهردار تا کنون هیچ پاسخی جز یک مورد –جوابیه‌ای در خصوص «فیش حقوقی یک کارمند شهرداری کاشان!» که سراسر توهین و اتهام و بدگویی بود، نه جوابیه- به کاشان نیوز ارسال نکرده و پاسخی هم به هیچ یک از انتقادات این رسانه نداده و در پاسخ مکرر به درخواست‌های مصاحبه تا کنون حاضر به گفتگو نشده است. تنها با اقامه دعوی و شکایت از کاشان نیوز به دلیل انتشار همان فیش به گمان بستن دهان این رسانه پاسخی داده است که «دیپلماسی رسانه‌ای» شهرداری را بخوبی تبیین می‌کند و پاسخی است درخور!

   (1)(0)
 • عباس اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۹ ق.ظ - پاسخ دادن

  این شهر، شده شهر داماد سر خونه ها و پارتی بازی

  (1)(1)
 • محسن اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۵ - ۷:۱۲ ق.ظ - پاسخ دادن

  ای کاش یکی پیدا میشد تا بررسی کنه افرادی که در دو منطقه جدید التاسیس شهرداری مشغول به کار هستند چگونه و با چه سیستمی وارد شهرداری شدند؟ من هر چقدر با ادارات مختلف نامه نگاری کردم نتونستم به جوابی برسم.

  (1)(1)
 • هادی اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۵ - ۵:۰۳ ق.ظ - پاسخ دادن

  با سلام
  لطفا علت این همه فامیل بازی در فرودگاه را روشن نمایید؟!!!!!۱

  (3)(1)
 • ناشناس اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۵ - ۱:۴۴ ب.ظ - پاسخ دادن

  مدیر عامل فرودگاه هم داماد آقای …[حذف توسط مدیر سایت]هستند که تازه از دانشگاه فارغ التحصیل گردیده اند. و بدون دغدغه …

  (2)(1)
 • شفیعی اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۵ - ۹:۱۸ ق.ظ - پاسخ دادن

  برادر رم نایب
  هیچ کاشانی مخالف رشد و توسعه کاشان نیست مسئله همین در نظر گرفتن نرخ رشد سرمایه است که شما فرمودید … سرمایه و نرخ و رشدی که هیچ کجا ثبت و ضبط نشده وهمه اش در هاله ای از ابهام است . اگر عملکردها شفاف باشد فرمایش شما متین است.

  (0)(1)
 • م ر نايب اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۵ - ۹:۰۷ ق.ظ - پاسخ دادن

  مساله اینجاست که اساسا کاشانی ها بیشتر از اصفهانی ها مخالف رشد وتوسعه کاشان هستند والا هزینه کردن نهادی مثل شهرداری با درنظرگرفتن نرخ بازگشت سرمایه مناسب در خدمات فرودگاهی چه مشکلی ایجاد می نماید که غیر از مردم اکثر مسؤلان شهری مخاف هستندا

  (1)(3)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: