تاریخ ارسال : ۱۱ تیر ۱۳۹۷ ساعت : ۳:۴۵ ب.ظ ۱۰ نظر
Print Friendly

«فیل‌ سفید» شهرداری کاشان را شناسایی و حذف کنید

کاشان نیوز-یادداشت وارده: در حکایتى معروف، نقل‌شده که پادشاه یک کشور به پادشاه کشورى دیگر یک «فیل سفید» هدیه مى‌دهد.*
کسى که هدیه را مى‌پذیرفت، هزینه‌هاى زیادى را صرف نگهدارى و خوراک این فیل سفید مى‌کرد. نسل‌های مختلف هم بدون آنکه بدانند این فیل سفید به چه درد مى‌خورد؟ هزینه‌هاى زیادى را براى آن متحمل مى‌شدند و دلشان هم نمى‌آمد که آن را کنار بگذارند یا رها کنند، زیرا مى‌گفتند: حیف است! تاکنون هزینه زیادى براى آن صرف شده است و نمى‌توان آن را رها کرد!
اصطلاح «فیل سفید» در مدیریت، استعاره از موضوعی است که هزینه زیادى براى آن شده و هیچ خاصیت مفیدى هم ندارد و ازآن‌جهت کنار گذاشته نمى‌شود که صرفاً براى آن هزینه شده است!
به‌عنوان نمونه در نظر بگیرید کسى وارد دانشگاه مى‌شود و متوجه مى‌شود استعدادى در آن رشته ندارد، اما آن را رها نمى‌کند به خاطر هزینه‌هایى که براى قبولى آن داده و زمانى که صرف کرده است؛ و مى‌داند در آینده نیز آن رشته منبع درآمد برای او نخواهد شد! به آن رشته دانشگاهى و آن مدرک هم مى‌توان فیل سفید» آن فرد اطلاق کرد.

در زندگى، فیل‌هاى سفید زیادى داریم که بدون آنکه خاصیتى داشته باشند، براى آن‌ها هزینه مى‌کنیم! جرئت کنید و «فیل‌هاى سفید» زندگى و سازمانتان را رها کنید.
اگر خوب دقت کنیم در نهاد شهرداری هم‌ فیل‌های سفید زیادی وجود دارد.

شاید بعضی‌ها، وظایف شهرداری‌ها را بهانه قرار داده تا به دنبال انکار این مطلب برآیند لیکن واقعیت این است که وظایفی که بر عهده شهرداری‌ها نهاده شده، تقدم و تأخر دارد و بر اساس اولویت‌بندی و توان مالی باید لیست شوند، مثلاً جمع‌آوری زباله‌های هرروز بر بسیاری از دیگر وظایف تقدم دارد و بسیاری از وظایف زمانی باید عملی شود که بودجه آن از قبل تأمین‌شده باشد.

سازمان فرهنگی، ورزشی: شاید باور آن سخت و دشوار است ولی با توجه به اوضاع فعلی، بزرگ‌ترین فیل سفید شهرداری محسوب می‌شود، با توجه به وضعیت مالی شهرداری و با عنایت به وجود وزارت ورزش و سازمان تبلیغات و اداره ارشاد موجودیت این سازمان و هزینه‌های تحمیلی و سرسام‌آور آن‌که بر دوش مردم سنگینی می‌کند کار معقول و منطقی نیست؛ و هزینه‌های سنگینش ما را از اهداف اصلی نهاد شهرداری دور می‌سازد و باعث اسراف و تبذیرهایی هم می‌شود.

فرودگاه کاشان: چرا و به چه دلیلی شهرداری بایستی ماهانه حدوداً ۲۵۰ میلیون تومان بابت فرودگاه کاشان «زیان» را تقبل کند؟
به چه دلیلی شهرداری به خودش اجازه می‌دهد از جیب مردم در بخش فرودگاه هزینه نماید؟! با چه مجوز شرعی این کار انجام می‌شود؟ ‌درحالی‌که قشر ضعیف امکان استفاده از فرودگاه برایشان میسر نیست و عملاً از مزایای آن بی‌بهره هستند؛ و طبیعی است که قشر ضعیف و کم‌درآمد وسایط نقلیه عمومی زمینی را بر هوایی ترجیح می‌دهند.

پرواضح است که شهردار صرفاً از واهمه‌ای که از حرف‌وحدیث‌های مردم‌دارند جسارت و شجاعت چنین کاری را ندارد وگرنه هر عاقل می‌داند که در اولین فرصت ممکن باید فیل سفید فرودگاه تعطیل گردد و با ماهانه ۲۵۰ میلیون تومان «زیان دهی» می‌توان هرماه یک یا دو مدرسه مجهز ساخت.

* فیل سفید اصطلاحی است که برای اشاره به دارایی‌هایی به کار می‌رود که مالک آن‌ها نمی‌تواند به‌سادگی از بندِ آن‌ها رها شود و در عین حال میزان استفاده و مفیدبودنشان نسبت به هزینهٔ نگهداری‌شان ناچیز است.
این نام‌گذاری اشاره به داستان پادشاه کشور سیام دارد که گفته می‌شود یکی از فیل‌های مقدس سفیدمو را به یکی از درباریان که از چشم شاه افتاده بود هدیه داد و با اینکه این هدیه به‌ظاهر مایهٔ افتخار بود، اما هزینه‌هایش به قدری زیاد بود که بیشتر موجب بدبختی و فلاکت صاحبش شد.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=71535
مطالب مرتبط

 • علی تیر ۱۶, ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۲ ب.ظ - پاسخ دادن

  یعنی واقعا اطلاع ندارید تاسیس سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری آنهم نه در کاشان بلکه در هر شهر بالای یکصدهزار نفر طبق ماده ۳ قانون نظارت در مصرف سهمیه فرهنگ از درآمد شهرداریها، شهرداری مکلف است ۵درصد از درآمد خود را در قالب سازمان فرهنگی ورزشی هنری خرج امور فرهنگی شهر کند!
  اگر میدانید و مینویسید که مغرضانه مینویسید ولی اگر نمیدانید و مینویسید واقعا باید پرسید علت این قلم زدن از روی ناآگاهی چیست؟!

  (0)(0)
 • محسن تیر ۱۴, ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۵ ق.ظ - پاسخ دادن

  باسلام و احترام .سوالی که سالیان متمادی مرا رنج میدهد اینه که چراشهرداری هزینه های غیرمنطقی انجام میده.مثال.جدول خیابان را تعویض میکنن وسط میدان کشتی میسازن اینها همه اسراف و تلف نمودن سرمایه های ملی هست .جایی که خیلی ازمردم ازفقر و نبودامکانات رنج می برن .واین هیچ توجیهی نداره..متاسفانه
  مورد مهم دیگراینکه چرادر این شرایط بسیاربحرانی هنوزاقدام به کاشت چمن می کنن.ودیدم یه تانکر اب راکارگر گزاشته بود ورودی میدان وهمه تلف می شد.واقعا بزرگترین جنایت وخیانت محسوب میشه .ای مسئولی که حتی نوک دماغ خودتو نمی بینی چه بسا دوراندیشی به خود بیایید و از این دست موارد جلوگیری کنید

  (0)(0)
 • شهرداری چی تیر ۱۲, ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۵ ق.ظ - پاسخ دادن

  خوشم میاد برخی مسولین ما فقط بلدن صورت مساله رو پاک کنن

  (0)(0)
 • خخخخخ تیر ۱۲, ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۰ ق.ظ - پاسخ دادن

  راس میگن کاشون فرزندان خودشو میکشه
  حذف ؟!

  (0)(0)
 • هنرمند فیلم ساز تیر ۱۲, ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۹ ق.ظ - پاسخ دادن

  عینکتون زنگار گرفته انگار!!!
  والا با این ارشادی که ما دائما میریم و میایم و تربیت بدنی که ما داریم که فقط در حد نامه نگاری دارن کار میکنن هیچ کار اجرایی فرهنگی و ورزشی ازشون نمیشه انتظار داشته باشیم.
  ۲۰ ساله هرچی کارای اینجوری میبینیم توی کاشون رفاهی تفریحی داره انجام میده (البته عوض کردن اسمش یخورده ضربه زده)
  ۳ شب رفتیم فوتبال دیدیم اونجا میگفتن الماسی و مناقبی کار کردن سازمان هزینه نکرده و هماهنگی داشته و مدیریتش کرده

  (1)(0)
 • مینا تیر ۱۲, ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۵ ق.ظ - پاسخ دادن

  خیلی کم لطفی میکنید
  انصافا برنامه هایی رو که سازمان رفاهی تفریحی توی شهر بخصوص فرهنگسراها داره برگزار میکنه رو کدوم نهاد تونسته بگیره یا همین برنامه ورزشی پخش جام جهانی که واقعا دل خون مردم رو توی این اوضاع بد اقتصادی برا لحظه ای تونست شاد کنه
  یا فرودگاه کاشان رو چرا از خوبیها و توسعه اش صحبت نمیکنید. چیزی که شهرهای دیگه برا داشتنش دست و پا میزنن و افتخار یه شهره
  خیلی ها از این امکان که واقعا باعث دلگرمی مردم کاشانه استفاده کردن
  بنظرم از دل مردم این خبر منتشر نشده و
  بوی خوبی نداره

  (1)(1)
  • مدیر سایت تیر ۱۳, ۱۳۹۷ - ۸:۰۰ ق.ظ - پاسخ دادن

   فرودگاه به چه قیمتی؟
   هزینه آن بر دوش مردم سنگینی میکند، اما کدام افتخار؟ بحران های اجتماعی و مالی را مردم تحمل میکنند آنوقت صحبت از افتخار میکنید؟

   (0)(0)
   • مینا تیر ۱۳, ۱۳۹۷ - ۸:۵۴ ق.ظ - پاسخ دادن

    همین ۱۰ میلیارد که هزینه سال فرودگاهه
    حالا شده سنگینی دوش مردم
    مردم زیر بار گوشت و لبنیات و هزینه های مصرفی خانوار و شرایط اقتصادی مملکت کمرشون خم شده نه زیر بار بدهی های شهرداری
    اما فرودگاه بازم بنظرم افتخاره
    خودمون (همین کاشونی های عزیز) همین کارا رو کردیم که با تمدن ۷۰۰۰ سالمون هنوز دستمون رو به اصفهان درازه و برا یه استان شدن هر سنگی هست جلو راهمون میندازن
    نمیبینید که به هر بهانه ای کاشان رو محدود میکنن و شهر ها رو یکی پس از دیگری از کاشان جدا میکنن
    یه کم به خودمون بیایم. ما (دور از جون شما) خیلی زود ترک دنیا میکنیم لااقل برا بچه هامون شهری آباد و آزاد بسازیم

    (0)(1)
    • مدیر سایت تیر ۱۳, ۱۳۹۷ - ۹:۵۲ ق.ظ - پاسخ دادن

     شما انگار نفستون از جای گرم درمیاد! مردم به دلیل عوارض، مالیات، ارزش افزوده متعدد بر اجناس مصرفی، گران شدن زندگی در شهرهایی مثل کاشان، گرانی اجناس، بیکاری، کاهش درآمد و … کمرشون خم شده و شهرداری هم یکی از مقصرین این ماجرا است.
     آنوقت شما ۱۰ میلیارد بنظرتون کمه؟ ده میلیارد هزینه چند خانوار است؟ هزینه ساخت چند خانه؟ هزینه چند جهیزیه در سال؟
     لطفاً ادامه ندین، گندش بیشتر درمیاد!
     مردیم از بس در این سالها افتخار کسب کردیم اما اثرش را نه در زندگی روزمره خودمان بلکه در آمارهای دروغ و شعارهای بی محتوا دیدیم!

     (1)(0)
 • بی نام تیر ۱۲, ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۹ ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام
  در کنار گود نشستن و آسمان رو به زمین دوختن خیلی راحته ولی وقتی در بطن داستان باشید اینقدر غیرمنصفانه تصمیم گیری نمی کنید!
  شما میفرمایید با وجود سه ارگان وجود سازمان فرهنگی چه فایده ای دارد؟
  یک سوال:
  سه ارگان ذکر شده چه بودجه و کارکرد مناسبی داشته اند که بتوان به سازمان فرهنگی خرده گرفت؟ بودجه ناچیز اداره ارشاد که در این چندسال اونقدر بزرگنمایی شده که هیچکس توقع یاری از انها نداشته باشد،
  سازمان تبلیغات اسلامی هم با توجه به رویکرد خاص شان در بسیاری از حوزه ها وارد نمی شوند پس مسلما تک بعدی شده و مشکلات در بساری از حوزه بوجود می اید!
  اداره تربیت بدنی هم که تکلیف اش کاملا معلوم است! ورزشکاران با هزینه شخصی تمرین می کنند،‌با هزینه شخصی به مسابقات می روند،‌و با هزینه شخصی برای خودشان بنر تبریک میزنند و توسط سازمان فرهنگی در شهر نصب و تبلیغ می کنند!!!
  سازمان فرهنگی مسلما مشکلات زیادی بخصوص در حوزه مالی دارد و بودجه های اعلامی در درسانه ها هم چیزی جز اعداد ساختگی نیست! ولیی مسئله اینست زیرسوال بردن تمام فعالیت ها و زحمات شان هم بی انصافی بسیار بزرگی است!

  (2)(0)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: