تاریخ ارسال : ۱۷ آذر ۱۳۹۱ ساعت : ۷:۰۱ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly
تنها آیین مذهبی اسلامی که به تقویم خورشیدی برگزار میشود در فهرست جهانی میراث ناملموس به ثبت رسید

قالی‌شویان مشهد اردهال کاشان جهانی شد

معاون میراث فرهنگی كشور  و نیز سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد یونسکو از ثبت جهانی پرونده قالی‌شویان مشهد اردهال در هفتمین اجلاس كمیته میراث معنوی در پاریس به عنوان افتخار جهانی دیگری برای میراث فرهنگی ایران خبر دادند.

دکتر  محمدرضا مجیدی سفیر و نماینده دائم کشورمان در یونسکو گفت:چهارشنبه 15 آذر، پیشنهاد کشورمان برای ثبت جهانی «مراسم قالی شویان مشهد اردهال» در جریان هفتمین اجلاس کمیته بین الدول میراث فرهنگی ناملموس که از سوم لغایت هفتم دسامبر 2012 در مقر یونسکو در پاریس در حال برگزاری است، به تصویب این کمیته رسید.

وی گفت: در سال 1388، «آیین نوروز» و «ردیف موسیقی ایرانی»، در سال 1389، «موسیقی مقامی بخشی ‌های شمال خراسان»، «آیین ورزشهای پهلوانی و زورخانه‌ای»، «مهارتهای سنتی فرش‌بافی فارس»، «مهارت های سنتی فرش‌بافی کاشان» و «هنر نمایشی آیین تعزیه» و در سال 1390 نیز «نقالی» و «مهارتهای سنتی ساخت لنج ایرانی و دریانوردی در خلیج فارس» به ثبت جهانی رسیده بودند.
معاون میراث فرهنگی كشور، مسعود علویان صدر نیز با اشاره به برگزاری هفتمین اجلاس كمیته میراث معنوی در پاریس با حضور نمایندگانی از كشورهای مختلف افزود: با تلاش‌های “سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری” ، پیشنهاد كشورمان برای ثبت جهانی مراسم قالی‌شویان مشهد اردهال در این اجلاس كه در پاریس در حال برگزاری است به تصویب رسیده است.

وی یادآور شد: مراسم قالی‌شویان مشهد اردهال به عنوان دهمین اثر در فهرست جهانی میراث ناملموس به ثبت رسیده است.در این اجلاس 36 اثر فرهنگی برای ثبت جهانی پیشنهاد شده بود كه در این میان پرونده مراسم قالی‌شویان مشهد اردهال از سوی جمهوری اسلامی ایران ارائه شده است.

علویان صدر با بیان این كه جمهوری اسلامی ایران یكی از 148 عضو كنوانسیون میراث فرهنگی معنوی یونسكو است كه تاكنون موفق به ثبت 10 اثر فرهنگی معنوی خود در این نهاد بین‌المللی شده است خاطرنشان كرد: ثبت جهانی پرونده قالی‌شویان مشهد اردهال یك موفقیت بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران در حوزه میراث فرهنگی خصوصا میراث فرهنگی معنوی به شمار می‌آید.

به گفته معاون میراث فرهنگی كشور، در این اجلاس «یداله پرمون» مدیر مركز منطقه‌ای میراث معنوی یونسكو در آسیای مركزی و غربی و «محمدحسن طالبیان» مدیر دفتر تدوین پرونده‌های ثبت جهانی به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران حضور دارند.

هفتمین اجلاس كمیته میراث معنوی از (سوم دسامبر در یونسكو آغاز و تا هفتم دسامبر)13 الی 17 آذرماه جاری در پاریس برگزار خواهد شد.
 آیین سنتی و مذهبی قالی شویان که همه ساله در مشهد اردهال در ۴۲ کیلومتری غرب کاشان برگزار می‌شود تنها آیین مذهبی اسلامی است که به تقویم خورشیدی (دومین جمعه مهر ماه هر سال) برپا می‌شود.

ذکر این نکته ضروری است، میراث ناملموس به هر آیین، نماد، دانش، سنت‌ شفاهی و روایی، هنرهای نمایشی (شامل موسیقی سنتی و رقص و آواز)، آیین‌ اجتماعی و گروهی یا هر مهارت، هنر و صنعت دیگری اطلاق می‌شود که در طول سده‌ها از نسلی به نسل دیگر منتقل شده و دربرگیرنده پاسخ انسان‌ها به محیط اطرافشان، جامعه و تاریخ است.

 

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=12093
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: