تاریخ ارسال : ۰۶ شهریور ۱۳۹۶ ساعت : ۱۲:۳۸ ق.ظ ۷ نظر
Print Friendly
در دفاع از کیان دانشگاه و حرمت شورای شهر

قبل از آنکه خرمای مرگ کاشان را پخش کنند، کاری کنیم

کاشان نیوز-علی مقدم: در طی هفته‌های اخیر، موضع‌گیری‌ها و سخنرانی‌های بعضی از اعضای محترم شورای اسلامی شهر، نقل محافل مردمی و فضای مجازی شهر کاشان بوده است. موضع‌گیری‌هایی عجیب، نه با سخنانی مستدل و منطقی و لحنی سنجیده و مؤدبانه که با هیاهو و جنجال و استخدام کلماتی از جنس کلام کسانی که نام فرهیخته نمی‌توان بر آنها نهاد!

شخص موردنظر، مدعی است که کارشناسی ارشد در رشته مدیریت دولتی دارد. رشته‌ای که فن و فنون راهبری و مدیریت در سازمان‌ها، ادارات و سیستمهای دولتی، از برنامه‌ریزی و خط‌مشی گذاری تا مدیریت منابع انسانی را آموزش می‌دهد.

فارغ از اینکه این دروس تا چه اندازه برای شخص موردنظر کاربردی و قابل‌فهم و یا استفاده بوده است، به‌راستی افراد خروجی از دانشگاه‌های کشور خصوصاً مقاطع تحصیلات تکمیلی باید این‌گونه سطحی و ضعیف باشند؟!

مشکل از نظام آموزش عالی است یا سیستم آموزشی یا شیوه پذیرش دانشجو، تدریس و یا حتی شخصیت فرد موردنظر؟

کسی که حداقل ۶ سال (از ابتدای کارشناسی تا فارغ‌التحصیلی در کارشناسی ارشد) در نظام آموزش عالی و در کنار فرهیختگان تحصیل‌کرده و به‌صورت صحیح پرورش‌یافته باشد، واقعاً چنین شخصیتی دارد و کلامش این‌گونه است؟

آیا بعد از ۶ سال، دانشگاه و اساتیدش نتوانسته‌اند قدرت استدلال کلامی و استخدام کلمات مؤدبانه و صحیح و همچنین شیوه درست سخن گفتن در جلسات رسمی را به او بیاموزد؟

فردی که مدعی اصولگرایی و ارزش‌مداری است تا چه میزان با اصول اخلاقی و ارزش‌های والای انسانی همچون ادب و فرهنگ آشناست؟

آیا حدود ۱۴ سال حضور در پارلمان شهری به افراد نیاموخته است که آنجا محلی دیپلماتیک و رسمی برای مفاهمه و گفتگو است و نه هوار کشیدن؟

آیا در جریان ثبت‌نام و تائید صلاحیت کاندیداها، شایسته نیست تا در کنار گزینش‌های سیاسی و اخلاقی و مذهبی، گزینش‌های شخصیتی، اخلاقی و روان‌شناختی (به‌صورت بی‌طرفانه و فراجناحی) نیز در انتخابات لحاظ شود؟

مجلس شورای اسلامی یا شورای اسلامی شهر، مکانی است که به‌عنوان رکن تصمیم‌گیری، برنامه‌ریزی و خط‌مشی گذاری، عصاره فضائل ملت و نخبگان و فرهیختگان را در خود جای می‌دهد. به تعبیری دیگر، اگر قرار است در شورای اسلامی شهر ما ۹ نفر عضویت داشته باشند، باید از این نوع افراد صاحب‌نظر و فرهیخته در شهرمان ۹۰ نفر داشته باشیم و این افراد توسط هیئت‌های اجرایی و نظارت در بین اشخاصی که ثبت‌نام کرده‌اند شناسایی، گزینش و به مردم معرفی شوند. نه آنکه ابتدا متقاضیان به‌صورت فله‌ای ثبت‌نام شوند. سپس بعضاً با دقت (و یا عینک جناحی!) و سایرینی نیز به‌صورت فله‌ای تائید و رد صلاحیت شوند و نتیجه آنکه بجای معرفی مثلاً ۹۰ نفر از نخبگان صاحب‌نظر و فرهیخته، افرادی تائید صلاحیت شوند که حدود چند ده هزار نفرشان را در کوچه محله‌های شهرمان داشته باشیم!

وقتی فرایند کار به‌صورت ضابطه‌مند و با دقت انجام نشد، چنین افرادی با موج‌سواری در سال ۸۱ با مدرک دیپلم به شورای شهر راه می‌یابند (البته هم‌اکنون مدرک کارشناسی ارشد دارند!) و با چنین روحیات و شخصیتی، بیش از ۱۴ سال است برای شهری که ۷۰۰۰ سال پیشینه فرهنگ و تمدن دارد تصمیم می‌گیرند.

در چنین شرایطی، اوضاع کنونی فرهنگی و اجتماعی شهر کاشان، خیلی هم نباید دور از انتظار باشد! اوضاع اسفباری که شهر را به افول و انحطاط کشیده و فرار نخبگان و فرهیختگان به سایر شهرها خصوصاً تهران رقم‌زده است.

اوضاعی که عضو شورای شهر آن پس از ۵ دوره کاندیداتوری در انتخابات (۴ دوره شورای شهر و ۱ دوره مجلس شورای اسلامی)، همچنان با اصول دموکراسی و مردم‌سالاری آشنا نیست.

نمی‌داند چه می‌گوید و اصلاً چه باید بگوید.

نه درست حرف می‌زند و نه حرف درست می‌زند.

رأی یک نفر به‌عنوان منتخب اول مردم را می‌بیند اما رأی اکثریت منتخبین را نمی‌بیند.

دم از تمکین به آرای مردم و اصول دموکراسی می‌زند اما می‌گوید چرا اکثریت شورا از فرمایشات فلانی تبعیت نکردند!

جلسه رسمی پارلمان شهری را با محفل دوستانه و فامیلی زیر کُرسی اشتباه می‌گیرد و فریاد می‌کشد.

همشهریان عزیزم، شهرمان بیمار است! سال‌هاست با سکوت و گوشه‌نشینی فرهیختگان، کسانی برایش تصمیمات فرهنگی گرفته‌اند که خود محتاج جرعه‌ای فرهنگ، اخلاق و تمدّن هستند.

بیایید قبل از اینکه شهرمان به‌طور کامل بمیرد، چاره‌ای بیندیشیم.

بیایید قبل از آنکه آقایان بخواهند خرمای مرگ کاشان را پخش کنند و با مرگ فرهنگ، اخلاق، ادب و انصاف، هلهله پیروزی سر داده و در دکان وصولگرایی، چوب حراج بر افتخارات و ارزش‌های والای شهرمان بزنند و با آن کاسبی کنند، کاری کنیم.

نخبگان، صاحب‌نظران، فرهیختگان اکنون زمان سکوت شما نیست.

اوضاع چندین سال گذشته شهر نیازمند رصد هوشمندانه و بررسی مشفقانه شماست.

از شورای اسلامی شهر دوره‌های گذشته خصوصاً رئیس کمیسیون فرهنگی آن بخواهید گزارشی رسمی و مستند از فعالیت‌ها و اقدامات فرهنگی خود طی این سال‌ها به مردم اعلام کنند.

اعلام کنند در راستای ارتقای فرهنگ عمومی، آموزش رفتار شهروندی و… در کاشان چه فعالیت‌های مؤثری انجام داده‌اند.

فعالیت‌ها و اقداماتی که اگر مؤثر بود و مثمر ثمر واقع می‌شد، حداقل رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر را در کسوت انسانی مؤدب و فرهیخته پرورش می‌داد تا سخنرانی‌هایش عامل وهن کیان دانشگاه (و مدارک تحصیلات تکمیلی) و حرمت شورای شهر نباشد.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=68235
مطالب مرتبط

 • محمد شهریور ۶, ۱۳۹۶ - ۱:۰۷ ب.ظ - پاسخ دادن

  به نوبه خود از زحمات شهردار فرهیخته شهر جناب آقای مهندس ناظم رضوی تشکر میکنم.گمان بنده این بود که نمایندگان مردم در شهر به وظیفه خود که همانا احترام به نظر مردم در پیشبرد اهداف شهری است احترام بگذارند.آقای شهردار قربانی اخلاق و رفتار کاشانی ها شد.در این شهر هر شخصی خدمتی انجام داده باید هرچه سریعتر توسط عده ای بی آبرو شده و کنار گذاشته شود.دریغ از یک ذره آگاهی و……همه میدانیم تنها شهردار جهادی در کاشان از گذشته تا چند روز پیش تنها مهندس ناظم رضوی بوده و خواهد بود.برایشان آرزوی موفقیت در شهرهایی داریم که اعضای شورایشان به خواست مردم و پیشرفت شهرشان اهمیت قائل هستند.

  (1)(2)
  • عباسیان شهریور ۶, ۱۳۹۶ - ۳:۰۶ ب.ظ - پاسخ دادن

   پاسخ نظر به اسم محمد آقا !
   شهردار قربانی رفتار کاشانی ها نشد! شهردار قربانی افرادی که اطراف او را محاصره کرده بودند و تمام مناصب را غصب کرده بودند شد! شهردار قربانی سکوت و چراغ سبز خود به بعضی از وصولگرایان شد. ضمنا نام شهردار را هم همان وصول گرایان جهادی گذاشتند ، حتی سردار قالیباف هم اسم مقدس جهادی را بر خود نگذاشت.
   در پایان : خود کرده را پشیمانی نیست

   (1)(0)
 • کاشانی شهریور ۶, ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۲ ق.ظ - پاسخ دادن

  عاااااالی
  دستمریزاد. الحق که درست نوشتید
  حالا این که خوبه، ما نماینده ای در مجلس داریم که مدرک دکتری دارد و عضو هیئت علمی دانشگاه هست و چند صباحی رییس مهمترین مرکز فرهنگی کاشان یعنی دانشگاه کاشان بوده و از این ادبیات زشت و سخیف استفاده می کند.
  یادم هست در کلاس های ابتدایی برای تمرین خط می نوشتیم “ادب آداب دارد” اما گویا بسیاری از مسئولین آداب آن را نمی دانند

  (1)(2)
 • محمدرضاحیدری شهریور ۶, ۱۳۹۶ - ۸:۲۴ ق.ظ - پاسخ دادن

  امام علی علیه السّلام فرمودند:
  یستَدَلَّ عَلَی ادبارِ الدُّوَلِ بِاَربَعٍ: تَضییعِ الاُصولِ وَ التَّمَسُّکِ بِالفُرُوعِ وَ َتقدیمِ الاَراذِلِ وَ تَاخیرِ الاَفاضِلِ.

  چهار چیز باعث شکست دولت‌ها می‌شود: ضایع کردن اصول (مسائل مهم)، سرگرم شدن به فروع (امور کم اهمیت)، به کار گماردن آدم‌های پست و کنار گذاردن انسان‌های فاضل.
  غرر الحکم، ص ۳۴۲

  (3)(0)
  • کاشانی شهریور ۶, ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۶ ق.ظ - پاسخ دادن

   حضرت در جای دیگر می فرمایند:
   باَرض عالمُها مُلجَم و جاهلُها مُکرَم

   در زمان جاهلیت بردهانان دانایان لگام زدند و نادانان تکریم شدند.

   (1)(0)
  • سعید لسان پور شهریور ۶, ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۶ ق.ظ - پاسخ دادن

   آقای محمد رضا حیدری ، روایت زیبایی از امیر مومنان(ع) نوشته اند. قابل توجه وصولگرایان کاشان. اصولگرایی به اسم نیست به تقوی عملی است . تمام وابستگان آقایان.. در شهرداری و.. به منصب رسیده اند.

   (1)(0)
 • علی شهریور ۶, ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۰ ق.ظ - پاسخ دادن

  الهی بمیرم برای ادبیات آقای پورعسگری که شنیدیم در جلسه شورا از چه کلمات و جمله های زشتی استفاده کرد!! الهی بمیرم برای آقای کردمیل فرهیخته که رئیس یک هیئت است و تو جلسات کوچه باز میکنه وتو لیست همدلی بود !!

  (6)(3)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: