تاریخ ارسال : ۱۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت : ۱۱:۳۲ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly
در انجمن نجوم سپهر کاشان

لذت مطالعه در چهارشنبه‌های کتابی

کاشان نیوز- فهیمه استادیان: یکی از دغدغه‌های جامعه‌ی امروز کاهش نرخ سرانه‌ی مطالعه است. معمول‌ترین تعریف برای این نرخ، مدت زمان مطالعه‌ی یک نفر در شبانه روز است. این که چرا امروزه ما کتاب نمی‌خوانیم یا کم می‌خوانیم و علل کاهش نرخ مطالعه در کشور چیست؟ بارها و بارها بررسی شده و مطالعات میدانی زیادی صورت گرفته و راه کارهای بسیاری پیشنهاد و بعضاً اجرا شده است. شاید صاحبنظران بر این عقیده باشند که برای ترغیب افراد به کتابخوانی نیاز به صرف بودجه و زمان بسیار است؛ اما علاقه‌مندان به مطالعه نشان دادند که این مهم، بیشتر نیاز به یک همت جمعی دارد.


تعدادی از اعضای انجمن نجوم سپهر کاشان از اردیبشهت ماه سال جاری، هر هفته به صورت منظم جلسات کتابخوانی تحت عنوان چهارشنبه‌های کتابی را در دفتر این انجمن برگزار می‌کنند. این جلسات ابتدا با تعداد کمی از علاقه‌مندان تشکیل می‌شد؛ اما به مرور طرفداران بیشتری پیدا کرده و این نشست‌ها تبدیل به جلسات بحث و گفتگوی علمی با محور نجوم و هوا و فضا شده است.

نحوه‌ی اجرای این جلسات به این صورت است که از قبل، کتابی تعیین و سرفصل‌های آن طبقه بندی می‌شود و افراد قبل از هر چهارشنبه، صفحات تعیین شده را مطالعه می‌کنند و سپس در جلسات، همان صفحات به صورت گروهی خوانده و در خصوص مطالب مطالعه شده بحث و تبادل نظر می‌شود. در این میان اعضای قدیمی انجمن که از نظر مطالعه و اطلاعات نجومی تجربه‌ی بیشتری دارند پاسخگوی سؤالات شرکت کنندگان هستند. تا کنون چندین کتاب از کتاب‌های مرجع نجوم به همین شیوه مطالعه شده و به گفته‌ی شرکت کنندگان این مطالعه‌ی گروهی تبدیل به یک کلاس درس شیرین و جذاب شده است.

محمدرضا پاکروان‌فر از اعضای قدیمی انجمن و از بانیان برگزاری این نشست‌ها، هدف از برگزاری چهارشنبه‌های کتابی را افزایش سطح علمی اعضا و به مرور تربیت مدرس نجوم عنوان و اضافه می‌کند با توجه به ظرفیت جلسات کتابخوانی، تجهیز و به روز رسانی کتابخانه‌ی انجمن جزء نیازهای این مجموعه‌ی علمی است.

اسفند ماه سال گذشته کاشان به عنوان پایتخت کتاب ایران در سال ۱۳۹۷ معرفی شد و چه پسندیده است که مدیران و مسئولان مربوطه به جمع‌هایی که به صورت خودجوش و بدون هیچ گونه چشمداشت، فرهنگ کتابخوانی را ترویج می‌کنند توجه و مساعدت بیشتری نمایند.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=72018
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: