تاریخ ارسال : ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت : ۹:۳۴ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly
تخریب بنای هفتصدساله در کاشان

لودرها به جان قدمگاه علی افتادند

کاشان نیوز: کانال تلگرامی مرکز پژوهشی کاشان شناسی از تخریب بنای هفتصدساله، متعلق به دوره ایلخانی، در مرکز شهر کاشان خبر داد.

این بنا که به قدمگاه علی معروف است در خیابان شهید بهشتی، کوچه مسجد شامخی قرار داشت و عصر امروز توسط افراد ناشناس با لودر تخریب شد. به گفته دکتر مشهدی نوش‌آبادی، این بنا یکی از آثار مهم شناسنامه‌دار کاشان به شمار می‌آمد که در سال‌های اخیر با بی‌توجهی اداره اوقاف و میراث فرهنگی کاشان روبرو شده و روبه‌ نابودی بود.

️قدمگاه علی بنایی از دوره ایلخانی با قدمت هفتصد سال بوده که کاشی کتیبه دار آن به تاریخ ۷۰۰ ه.ق آن سال‌های پیش سرقت شده و به خارج از کشور منتقل شده است.

اصل این بنا متعلق به دوره ایلخانی بوده و الحاقاتی از دوره‌های بعد تا قاجاریه داشته است. دکتر مشهدی پیشتر هشدار داده بود که رها شدن بنا و متروکه ماندن آن به تخریب می‌انجامد.

در اسناد ایلخانی از این بنا به عنوان «درب مهریق» یاد شده است. در مهریق احتمالا همان در مهر است که امروزه نیز به آتشکده‌های زرتشتی اطلاق می‌شود و احتمالا قدمت آن به دوره‌های قبل‌تر می‌رسد. بنای چارتاقی اسرارآمیزی در پس قدمگاه علی قرار داشت که مستلزم کاوش‌های باستان شناختی بوده است.

چند ماه قبل مرکز کاشان شناسی دانشگاه کاشان آمادگی خود را برای نقشه‌برداری و تهیه طرح مرمت آن بدون چشمداشت مادی و معنوی، اعلام کرده بود.

مرکز پژوهشی کاشان‌شناسی در کانال خود اعلام کرد:« با کمال تاسف بنای هفتصد ساله قدمگاه مسجد شامخی امروز توسط افرادی ناشناس در وسط شهر کاشان با لودر به کلی تخریب شد. مطمئنا نه کسی مسئولیت آن را به عهده می‌گیرد و نه کسی از بابت آن بازخواست و نه کسی متهم می‌شود!»

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=70890
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: