تاریخ ارسال : ۲۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۱۱:۰۱ ق.ظ ۲ نظر
Print Friendly

«ماه‌عسل» استیفن هاوکینگ

کاشان نیوز-جابرتواضعی: همه دانش من از فلسفه خلاصه می‌شود به «دنیای سوفی» یوستین گُردِر. تنها چیزی هم که از این کتاب یادم مانده این است که بودن یا نبودن خدا، بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مسئله فلسفه است؛ سؤالی که بشر همیشه در تلاش بوده برایش جواب پیدا کند و البته نتوانسته «تکلیف»اش را با یک «آره» یا «نه» یکسره کند.

به نظرم جذابیت ماجرا هم در همین است؛ تلاش برای پیدا کردن جواب سؤالی که نسبت بشر را با همه‌چیزهای دیگر و مهم‌تر از همه با خودش مشخص می‌کند. کلیشه‌ای‌ترین و ابلهانه‌ترین شکل ماجرا این است که انتظار داشته باشیم جواب همه به این سؤال یکی باشد و همان «بله»ای باشد که ما انتظار داریم. غافل از این‌که همین جواب به‌ظاهر مورد تأیید و خوشایند ما، نقض داستان «الست بربکم» و رسالتی است که برای انسان قائلیم. مگر هرکدام از ما نیامده‌ایم که جواب خودمان را پیدا کنیم و پایان‌نامه زندگی خودمان را بنویسیم؟

زبان –در معنای علمی و خاصش- خیلی وقت‌ها قاصر است از رساندن بسیاری از مفاهیم. مخصوصاً وقتی پای عرفان و کوانتوم وسط باشد. «انا الحق» حسین منصور حلاج یک نمونه ساده است. این‌جور جاها چه‌بسا «بله» معنی «نه» بدهد یا برعکس.

چند سال پیش که خبر منکر شدن خدا توسط استیفن هاوکینگ منتشر شد، این اولین چیزی بود که به ذهنم رسید. کسی که پنجاه سال است قاچاقی زنده است و با آن وضع فجیع و به معنای واقعی کلمه با دریوزگی زندگی می‌کند و با همین شرایط موفق شده بخش بسیار مهمی از قوانین حاکم بر طبیعت را کشف کند، خالق آن قوانین را نفی می‌کند. این در حداقلی‌ترین صورت ممکن، از جنس همان نقض غرض ما خداباوران است؛ اما شاید پشت این نفیِ هاوکینگ، یک دید عرفانی باشد که دوست ندارد خدا را در قالب آن کلیشه و پیش‌ساخته قبلی‌اش برای مخاطب تعریف کند.

در بدترین حالت هم او واقعاً خدا را نفی کرده. خب کجایش ایراد دارد؟ به کجای کائنات برمی‌خورد؟ مگر قرار نیست هرکدام از ما پایان‌نامه خودمان را از حضور در هستی بنویسیم؟ حالا او به‌رغم همه تلاش‌هایش نتیجه‌ای را که ما دوست داریم و انتظارش را داشته‌ایم، نگرفته. مگر در یک تحقیق علمی نتیجه پایان‌نامه را از قبل معلوم می‌کنند؟

بالاترین انتظار ما از یکی با شرایط هاوکینگ، این بود که با آن تن نحیفِ علیل، دم افطار در برنامه «ماه‌عسل» همان حرف‌هایی را بزند که دوست داریم بشنویم و اشک‌مان را دربیاورد. خوشبختانه یا متأسفانه این اتفاق نیفتاد و ماه‌عسلش افتاد به آن‌ور. ولی اگر من و شما با این وضعیت سُر و مُر و گنده در برنامه علیخانی دعوت شویم، چه قدر از پایان‌نامه‌مان را نوشته‌ایم و چه حرفی برای گفتن داریم؟

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=70327
مطالب مرتبط

 • ناشناس اسفند ۲۷, ۱۳۹۶ - ۸:۵۲ ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام
  هی بگووبنویس چرامی نویسند کاشان نیوزسانسورمی کند؟
  جناب غلامیان عملکردت حداقل برای نظرمن درخصوص نوشته آقای تواضعی معلوم شد.

  (0)(0)
 • مسعود. ب. اسفند ۲۶, ۱۳۹۶ - ۵:۴۷ ب.ظ - پاسخ دادن

  زبانم لال اگر جای خدا بودم، انکار خدا از سوی هاوکینگ پس از حدود ۶۰ سال تحقیق و تفکر و دانش اندوزی را بسیار با ارزشتر از قبول خدا بدون فکر و تحقیق و تفکر میدانستم!

  (0)(1)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: