تاریخ ارسال : ۱۱ آبان ۱۳۹۶ ساعت : ۹:۵۹ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly

مثل پروانه خبرنگاری در مشت

کاشان نیوز-پوریا عالمی: توضیح: آقای معاونت مطبوعاتی، ما چندتا خط قرمز داریم، خیلی بد است که شما هم خط قرمز باشی و نتوانیم بگوییم بالای چشمتان ابرو است. از همین‌رو، اگر از یادداشت امروز خوشتان نیامد صدایش را درنیاورید تا ملت خیال کنند دولت نقدپذیر است. بعد هم اگر واقعا از این ستون خوشتان نیامد از من خوشتان نیاید. پس مدیرمسوول گرامی مسوولیت این ستون با من. قبول؟
پروانه درمشت
دانشمندان بعضی از جانوران را پروانه‌دار می‌کنند تا بتوانند در طول زمان مسیر آنان را پیگیری کنند و ببینند این جانوران با کدام جانوران حشر و نشر دارند و کجا زادوولد می‌کنند و کجا می‌روند و با کی می‌روند و چی می‌خورند و چند کیلو بودند و چند کیلو شدند. این یک کار علمی و پژوهشی است. بر همین منوال معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد، حسین انتظامی، قرار است خبرنگاران را شماره‌گذاری کند و به آنان پروانه خبرنگاری بدهد. انتظامی گفته: «نظام صنفی رسانه‌ای» مثل ٩نظام دیگر یعنی پزشکی، پرستاری، مهندسی ساختمان، کشاورزی، روانشناسی و… است. او به این موضوع اشاره نکرد که پلمب انجمن صنفی روزنامه‌نگاران مثل چی است اما مشخص است که پروانه خبرنگاری از دو بخش پروانه و خبرنگار تشکیل شده. پروانه هم موجودی نحیف و ظریف و ضعیف است البته نه بدبخت‌تر از خبرنگار. برای نگهداری پروانه باید او را با سوزن ته‌گرد (حتما باید ته‌گرد باشد نه جوال‌دوز تا ظرافت‌های کار رعایت شود) به دیوار انتصاب شایسته کرد. آگاهان می‌گویند آیا پروانه خبرنگاری یک امر انتظامی است؟ بله خب. چون معاون مطبوعاتی ارشاد، انتظامی است. پس طبیعی است که کار انتظامی، کاری انتظامی باشد. برخلاف شما موافق کار انتظامی حسین انتظامی هستیم. چون اینطوری کار یکسره می‌شود و ما مثل لاک‌پشت‌ها از خطر انقراض خارج می‌شویم اما ممکن است زندگی‌مان از حالت حیاتی به حالت نباتی تغییر کند. به قول یکی از کارشناسان رسانه «چه عیبی دارد؟ مثل پروانه خبرنگاری در مشت، چه آسون میشه ما را شمرد.»

۲۷ آذر ۹۲

***

مارمولک خبرنگاری

کلیات پروانه‌ای: هر انجمن صنفی روزنامه‌نگارانی که انجمن صنفی روزنامه‌نگاران باشد و مجوز از وزارت کار داشته باشد چون انجمن صنفی روزنامه‌نگاران است انجمن صنفی روزنامه‌نگاران نیست و همه باید بیایند ما تاییدشان کنیم حتی اگر همه ما را تایید نکنند.
پروانه خبرنگاری: داشتن پروانه خبرنگاری برای خبرنگاران الزامی است. اما خبرنگاربودن برای داشتن پروانه خبرنگاری الزامی نیست.
مارمولک خبرنگاری: برای اینکه مساله‌ای پیش نیاید به خبرنگاران خانوم پروانه خبرنگاری و به خبرنگاران آقا مارمولک خبرنگاری داده می‌شود.
شورای پروانه‌ای: اعضای شورا عبارتند از: من و باقی دوستان پروانه‌ای‌ام.
وظایف پروانه‌ای: عبارت است از گذاشتن چوب لای چرخ انجمن و گذاشتن چرخ لای چوبخط خبرنگاری.
رییس‌کل پروانه‌ای پروانه‌ای: رییس‌کل پروانه‌ای در یک انتخابات آزاد برگزار می‌شود اما اگر نتیجه انتخابات باب میل رییس‌جمهور (در هر دوره‌ای) نباشد می‌تواند حکم رییس‌کلی را امضا نکند و هر کسی را دوست دارد رییس‌کل نظام پروانه‌ای کند. (باور کنید شوخی نمی‌کنیم. مثلا در دوره قبل چون آقای احمدی‌نژاد از برآیند نتیجه انتخاب سازمان نظام صنفی رایانه‌ای خوشش نیامده بود، حکمش را امضا نکرد که نکرد. آن هم دو دوره پشت‌سرهم. آخرش کار به جایی کشید که سه تا نامزد برای ریاست‌کل معرفی کردند که یکیش را احمدی‌نژاد بله بگوید که باز هم برای یک بله‌گفتن شش، هفت‌ماه بیشتر طولش داد).
عضویت پروانه‌ای: برای عضویت پروانه‌ای در سازمان نظام پروانه‌ای -خبرنگاری- رسانه‌ای، داشتن ناخن کوتاه، روی شسته، ظاهر موجه و دل پاک اهم مهمات است. اگر خبرنگاری روی سیاه، ناخن دراز، واه واه واه داشته باشد نمی‌تواند پروانه‌ای شود و به‌جای پروانه خبرنگاری بهش سوسک خبرنگاری تعلق می‌گیرد.
بودجه پروانه‌ای: بودجه چیزی است که باید تا آخر سال حتما مصرف شود برای همین بین مصرف‌کنندگان اختلاف‌نظر و اختلاف‌عمل و گاهی جنگ شکل می‌گیرد.
مشت پروانه‌ای: بعد از پروانه‌ای‌کردن خبرنگاران، «مثل پروانه‌ای در مشت… چه آسون میشه مارو… شمرد.» همچنین به نظر ما خوب است که انجمن صنفی روزنامه‌نگاران را بکوبیم و جاش نظام رسانه‌ای ببریم هوا. به‌هرحال خبرنگاران باید ناظر بر عملکرد قدرت‌ها و دولت‌ها باشند. بهتر است خبرنگاران را مشت کنیم و مشت‌مشت پروانه بدهیم و هر خبرنگاری که شلوغی کرد مشتش را باز کنیم و با سوزن ‌ته‌گرد پروانه‌اش را بکوبیم به دیوار.
۲۵ مرداد ۹۳

منبع: روزنامه شرق

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=69097
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: