تاریخ ارسال : ۱۷ دی ۱۳۹۲ ساعت : ۶:۳۳ ق.ظ ۱ نظر
Print Friendly
به بهانه 16 دی‎ماه سالروز ثبت مجموعه مسجد میرعماد در فهرست آثار ملی کشور؛

مجموعه میرعماد کاشان، اثری ارزش‌مند از دوره خوارزمشاهيان

OLYMPUS DIGITAL CAMERAکاشان نیوز: مسجد ميرعماد از بناهای زمان تركان قراقويونلو در زمان سلطان جهانشاه مي‌باشد و به احتمال زياد بر بنای مسجدي از دوران خوارزمشاهي احداث شده است.
 مهران سرمدیان ضمن بیان ارزش تاریخی این مسجد افزود: بنا داراي سر در رفيع و معروف و صحن مربع شكل و چهار ايوان بر پيرامون آن و گنبدخانه و دو شبستان جنوب غربي و جنوب شرقي مي باشد. در ضمن در جنب شبستان جنوب‌شرقي راسته گذر مسقفي كه قبلاً به دارالايتام باز مي‌شده وجود دارد كه در قرون گذشته آب انباري بجاي آن بنا شده است. منبر كاشي‎كاري با مصالح بنايي كه در گنبدخانه مسجد قرار دارد كه از قرن نهم بوده و متعلق به زمان سلطان ابوسعيد گوركاني است.
وی افزود: مسجد میرعماد كه در جنوب ميدان فيض (ميدان سنگ سابق) و در كنار بازار بزرگ شهر واقع شده در زمان احداث آن مكان كنوني مقابل (دروازه سوق) و مجاور بارو و خندق قديم شهر و در مدخل بازار مسگرهاي معروف كاشان بوده است.
به گفته وی: مسجد میرعماد داراي سر در عالي و زيبايي است كه بواسطه نمايش فنون معماري اصيل ايراني در بناي آن بسيار جالب و قابل توجه واقع گشته زيرا كه در قرينه سازي نماي سر در مسجد ابتكاري بكار برده شده كه انحراف جهت بنا را نسبت به محور جلوخان و ميدان مقابل مسجد با وضع غير محسوسي بر طرف ساخته است. بر جداره‌هاي اطراف و حوالي سر در نيز مجموعه سودمندي از كتيبه و سنگ نبشته‌ها و فرامين پادشاهان قراقويونلو و صفويه تا قاجاريه ثبت و ضبط شده كه علاوه بر محتوي بودن بر اطلاعات مهم تاريخي و آداب و رسوم زمان و سنن اجتماعي تا حدي هم راه و روش فرمانروايان گذشته را منعكس مي سازد.
سرمدیان، راجع به سوابق تاريخي اين مسجد كه تا بحال كمتر مورد توجه باستان شناسان قرار گرفته اظهار داشت: اصل بناي اوليه آن متعلق به دوره سلجوقي بوده كه بر اثر ويراني‌هاي عهد مغول، بعدها خواجه عمادالدين آن را از نو مرمت و تجديد بنا كرده است. زيرا محراب قديمي آن كه تا اوايل قرن حاضر هم در محل خود بوده و اكنون در موزه اسلامي برلین نگاهداري مي شود، به طوريكه در كتيبه آن نوشته شده است : « در سال 623  هجري توسط حسن بن‌عربشاه در كاشان ساخته شده است.» بنابراين جاي ترديد نيست كه بايد لااقل از سده هفتم هجري مسجدي با اين محراب باقي و بجا مانده باشد تا آنكه پس از دويست و پنجاه سال بعد به عصر خواجه عمادالدين اصابت نمايد. اين محراب از جهت ظرافت و زيبايي و دقايق فني منحصر به فرد می باشد چنانکه اکثر سیاحان و ایران شناسانی که به کاشان سفر کرده و محراب عظیم این مسجد را از نزدیک دیده اند از آن به زیبایی و شگفتی یاد کرده‌اند. مسجد میرعماد (2)
سرپرست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کاشان هزینه اختصاص داده شده به مسجد میرعمادکاشان را در سال گذشته بالغ بر یک میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبار ذکر کرد و گفت: این مسجد تاریخی به شماره 117 در تاریخ 16/10/1310 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
وی، سبک سازی بام شامل کندن لایه های فرسوده بام و حمل آوار به بیرون مسجد، استحکام بخشی سقف‌ها شامل در اوردن بندهای فرسوده گچی و اجرای دوغاب گچ  به صورت کف مال بر روی آن‌ها، اجرای پالانه آجری به همراه دوغاب ریزی مجدد، اجرای دیواره‌ها و سقف قید بندی جهت تسطیح بام، اجرای شیب بندی با پوکه معدنی مرغوب، اجرای پلاستر و ایزوگام و در نهایت اجرای آجر فرش سنتی روی بام و بندکشی آن از اقداماتی است که در  بازسازی و مرمت  این مسجد تاریخی  در سال گذشته انجام شده است.
همچنین آب انبار این مسجد با اعتباری بالغ بر 350 میلیون ريال مرمت شد که شامل سبک سازی سقف آب انباراستحکام بخشی گنبدهای آب انبار اجرای دیواره های محافظ و اجرای سقف دوم با تیر آهن روی آب انبار جهت محافظت و تسطیح مکان و در نهایت اجرای پلاستر و ایزو گام و همچنین آجرای آجر فرش سنتی روی بام آب انبار از جمله اقدامات انجام شده در این آب اب انبار تاریخی می باشد.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=26341
مطالب مرتبط

  • سيد دی ۱۷, ۱۳۹۲ - ۷:۵۸ ب.ظ - پاسخ دادن

    لطفا راجع بزحمات وهزينه هائي كه آيت الله امامي كاشاني براي حفظ اين مسجد وحفظ آن براي نماز گزاران داشته اند نيز تحقيق وگزارشي را بنويسيد

    (0)(0)
  • دیدگاه شما

    لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: