تاریخ ارسال : ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت : ۱۲:۵۷ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly
«مدیریت شهری در بوته نقد»/قسمت سوم

مدیریت شهری بر چه بخش‌هایی از زندگی شهروندان اثرگذار است

کاشان نیوز-سید مصطفی رسولی منش: در ادامه سلسله یادداشت‌ها، در این قسمت سعی می‌شود که مروری بر روش‌های ارزیابی عملکرد مدیریت شهری و برنامه‌های توسعه شهری به صورت مختصر انجام گیرد. در ادبیات مطالعات و برنامه‌ریزی شهری از زوایای گوناگون عملکرد مدیریت شهری بررسی گردیده و سعی شده که تجربیات موفق (Best Practices) در این رابطه مشخص‌شده و درس‌هایی که می‌توان از این تجربیات آموخت و در سایر شهرها پیاده کرد، استخراج گردد.

روش‌های بکار گرفته‌شده، گوناگونی فراوانی دارند اما شاید بتوان آن‌ها را در ۳ گروه دسته‌بندی کرد. گروه اول شیوه‌هایی هستند که بر «ارزیابی محتوا»ی فعالیت‌ها و عملکرد مدیریت شهری استوار هستند. اینکه مدیریت شهری چه نوع فعالیت‌هایی را در اولویت کاری خود قرار داده است؟ این فعالیت‌ها چه رویکردی دارند و قرار است که شهر را به چه نقطه‌ای برسانند؟ فعالیت‌های مدیریت شهری بر چه بخش‌هایی از زندگی ساکنین و شهروندان اثرگذار است؟ و این اثرات مثبت ارزیابی می‌شوند یا منفی؟ چه حوزه‌هایی از نیازهای شهروندان در فعالیت‌های مدیریت شهری پررنگ و چه حوزه‌های مورد غفلت واقع‌شده است؟ و آیا اساساً این اولویت‌بندی در انجام فعالیت‌ها و اقدامات صورت گرفته کیفیت زندگی شهروندان را ارتقاء داده است یا خیر؟ آیا این اقدامات و فعالیت‌ها در مسیر ایجاد پایداری در شهر و توسعه متوازن انجام‌شده است یا خیر؟

گروه دوم شیوه‌هایی هستند که به «روش عملکرد مدیریت شهری» بازمی‌گردد. اینکه مدیریت شهری به چه شکلی و با چه روشی شهر را مدیریت و فعالیت‌های خود را تعریف و اجرا می‌کند؟ در فرایند برنامه‌ریزی و اجرای فعالیت‌های شهری به چه میزان مشارکت مؤثر شهروندان موردتوجه است؟ به چه میزان شهروندان امکان اعمال نظر، پایش، کنترل و ارزیابی فعالیت‌ها رادارند؟ ذینفعان به چه میزان در فرایند مدیریت شهر نقش بازی می‌کنند؟ و سوالاتی نظیر این‌ها می‌تواند روش عملکرد مدیریت شهری را مشخص کند و منجر به تدوین شاخص‌هایی برای ارزیابی مدیریت شهری از این زاویه گردد. این بخش عمدتاً به مفهومی چون حکمرانی خوب شهری اشاره دارد و شاخص‌ها، مدیریت شهری را در این زمینه ارزیابی می‌کند.

و اما گروه سوم از شیوه‌های ارزیابی به «کارایی و بازدهی» مدیریت شهری برمی‌گردد. ممکن است مدیریت شهری فعالیت‌هایی را در دستور کار خود قرار دهد که قرار است منجر به ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان گردد و یا پایداری توسعه شهری را تضمین کند، اما آیا به صورت مؤثر و کارا قابلیت پیاده‌سازی آن را دارد؟ این گروه از شیوه‌های ارزیابی، شاخص‌هایی را به منظور سنجش کارایی و بازدهی ارائه می‌نماید.

در قسمت‌های بعدی هر یک از این گروه‌های سه‌گانه شاخص‌ها را مفصل‌تر توضیح خواهیم داد.

ادامه دارد…

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=66336
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: