تاریخ ارسال : ۲۴ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۳:۰۱ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly
اولین اقدام مرمتی حمام دوره قاجاری در کاشان

مرمت و احیاء حمام تاریخی میرزا آقا احسان در کاشان آغاز شد

کاشان نیوز-سعید غلامیان: آغاز مرمت گرمابه میرزا آقا احسان، تاجر، قاضی و معتمد کاشانی دوره قاجار ساکن در محله «درب باغ» کاشان، دیروز پنج‌شنبه ۲۴ فروردین با حضور خبرنگاران تعدادی از نشریات و رسانه‌های کاشان اعلام و مطالب متعددی پیرامون این اقدام که در شهر کاشان در نوع خود اولین محسوب می‌شود بیان شد.

محمود ساطع در محل حمام تاریخی میرزا آقا احسان از آغاز مرمت این حمام تاریخی خبر داد.

ابتدا استاد عباس راحتی معمار و متصدی مرمت این حمام از کالبد اصلی حمام و اینکه دوسوم حمام هنوز امکان احیا و بازسازی دارد سخن گفت و از قرینه‌سازی و هنر معماری که در قدیم رایج بود توضیحات مبسوطی را برای حاضرین بیان کرد.

استاد راحتی گفت تا چهار دهه قبل این حمام پابرجا بود و در زمانی که استفاده از دوش برای بهداشتی شدن حمام‌ها فراگیر شد در این حمام نیز دوش‌هایی تعبیه شد ولی متأسفانه با ساخت‌وساز در مجاور این حمام قسمتی از آن تخریب و با نخاله‌های ساختمانی پر شد که آثار آن آشکارا در این حمام قابل‌مشاهده است.

ساطع هم با اشاره و توضیح پیشینه‌‌ای از فعالیت‌های «انجمن اندیشه جوان سپهری» که انجمنی مردم‌نهاد است، از شکل‌گیری گروه دوستداران میراث فرهنگی زیر نظر این سمن خبر داد که پیگیر احیای بافت و مکان‌های تاریخی ازجمله حمام تاریخی میرزا آقا احسان در محله درب باغ کاشان است.

وی برداشتن حدود ۸۰ تن خاک و آوار و زباله از محل مخروبه‌های این حمام را مرحله‌ی اول این پروژه دانست و مرحله‌ی بعد را استحکام‌بخشی بقایای این حمام دانست که باید طبق اصول مربوطه ایمن شده و بعدازآن مراحل مرمت ساختمان شروع شود.

معضل بودجه، شناسایی آسیب‌های احتمالی و شاید تغییر کاربری چند موردی است که ممکن است برای اتمام پروژه زمان زیادی را به خود اختصاص دهد.
به گفته وی برای استفاده از این بنا در مرحله‌ی اول و در صورت امکان همان کاربری سنتی حمام در نظر گرفته‌شده است، کاربری دوم فعالیت فرهنگی و آموزشی در حوزه‌ی کودک و نوجوان خواهد بود.

این فعال فرهنگ و تاریخ کاشان ضمن تقدیر از مهندس محمد مروج که حامی اصلی احیاء موزه و کتابخانه منوچهر شیبانی و خانه کاج است اظهار داشت که با همت مهندس مروج خانه میرزاآقا احسان هم تبدیل به «اقامتگاه احسان» شد که در نوع خود اولین اقامتگاه سنتی در کاشان هست.

محمود ساطع، در پاسخ به خبرنگار کاشان نیوز از چگونگی حمایت نهادهای عمومی گفت؛ گذشته از چنین اشخاصی، نگاه مدیران شهری بسیار مهم است که چه نگاهی به این موضوع دارند و البته شاید بعضی از آن‌ها نگاه خوبی داشته باشند. گذر، آب‌انبار، مسجد، حمام و حسینیه به همراه خانه‌های مردم و کارگاه‌های بافندگی که درکنار خانه‌ها بوده، کالبد محلات را تشکیل می‌داده است و این کالبد نیاز به توجه و احیا دارد، فعلاً در شهرداری فقط دو نوع قرارداد در این‌گونه امور داریم که نخست برای ساخت‌وساز و دوم برای تعمیرات داخلی هست و هیچ حالت سومی وجود ندارد و اگر سرمایه‌گذار برای احیای بافت تاریخی به شهر ما بیاید نباید مثل پروژه‌های ساخت‌وساز مدرن شهری با آن برخورد شود.

نویسنده کتاب «کاشان درگذر سیاحان» افزود من ضمن قدردانی از فعالان احیا و مرمت در شهر یزد که آن‌ها را الگوی فعالیت‌های خود دانست گفت؛ اگر ما یزد را به‌عنوان یک شهر الگو نگاه کنیم، موفقیتی که سال گذشته در یونسکو به دست آورده یقیناً مدیون مدیران خود در دهه‌ی گذشته است که اجازه ندادند بافت تاریخی شهر آسیب ببیند، وقتی در محله‌های قدیم آنجا در حال گشت‌وگذار هستید و برای استراحت و خستگی کردی فضاهای سبز کوچکی برای استراحت مسافران وجود دارد که می‌شود به‌عنوان استراحت گاه و سایه‌بان استفاده کرد، در شهر ما نیز خوشبختانه درزمانی بوستان‌های محلی تأسیس شد ولی متأسفانه بعد از چند وقت و به دلیل پاتوق شدن و صورت گرفتن رفتارهایی خلاف عرف جامعه در این بوستان‌ها، تصمیم به تغییر کاربری گرفتند درحالی‌که راهکارهای بهتری نیز وجود داشت.

تا چندی پیش در شهر ما به بافت تاریخی، بافت فرسوده نام داده بودند ولی چند سالی است که این نگاه اصلاح‌شده که جا دارد از همین تریبون از کوشش‌های بزرگانی مثل مهندس محلوجی، آقای امینیان، مهندس حلی، آقایان وکیل و عطایی شاد و رسولی منش و خیلی از عزیزانی که حضور ذهن ندارم و در بازسازی بافت قدیم کاشان کمک کردند و می‌کنند تشکر کنم.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=70633
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: