تاریخ ارسال : ۲۶ خرداد ۱۳۹۶ ساعت : ۱۱:۴۷ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly

مرمت و کاشی‌کاری منار تاریخی زین‌الدین کاشان پایان یافت

کاشان نیوز: رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کاشان گفت: کار مرمت و نصب کاشی‌کاری منار تاریخی زین‌الدین کاشان پایان یافت.
به گزارش ایرنا، محسن جاوری روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: برای مرمت، تعمیر و انجام کاشی‌کاری این اثر تاریخی ۱۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارهای استانی هزینه شد.
وی با اشاره به آسیب دیدن و سرقت تعدادی از کاشی‌های این منار تاریخی در چند سال گذشته، اظهار کرد: کاشی‌های موردنظر مطابق با الگوی اولیه از روی نمونه‌های به‌جامانده آن، ساخته و آماده‌شده بود که در خرداد امسال این کتیبه کاشی‌کاری در جای اصلی خود نصب شد.
وی مرمت و اصلاح تمام پله‌های مارپیچ منار، نصب چوب چهار تراش در لبه پله‌ها، اجرای کف فرش‌ها به همراه بدنه سازی داخلی منار، کف فرش سنتی روی بام و اصلاح شیب و مرمت نمای آجری بیرونی در نقاط آسیب‌دیده را ازجمله اقدام‌های انجام‌شده برای این اثر تاریخی برشمرد.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کاشان، تهیه و نصب پرژکتورها برای نورپردازی این بنای ارزشمند تاریخی را از دیگر اقدام‌ها بیان کرد.
ساخت منار زین‌الدین کاشان حدود قرن هفتم هجری قمری و به نقل‌قولی برگرفته از متون تاریخی مربوط به قرن نهم است.
این منار آجری با ارتفاع ۴۷ متری خود یکی از بلندترین منارهای شهر کاشان بوده به‌نحوی‌که از دید هیچ مسافری که از دور به شهر نزدیک می‌شده، پنهان نبوده است.
منار زین‌الدین کاشان در زلزله بزرگ کاشان در دوره زندیه آسیب دید و از حالت تعادل و ایستایی خارج و کمی خم‌شده است، به‌نحوی‌که مستشرقین از آن به نام منار خمیده کاشان نیز یادکرده‌اند.
در اوایل قرن حاضر به علت جلوگیری از ریزش این منار حدود ۲۰ متر از بالای آن تخریب و ارتفاع آن کاهش داده شد.
منار تاریخی زین‌الدین کاشان در سال ۱۳۱۰ با شماره ۱۱۸ در فهرست آثار ملی قرارگرفته است.
افزون بر ۱۷۰۰ اثر تاریخی باارزش در شهرستان کاشان شناسایی‌شده که تاکنون ۳۲۰ بنای آن در فهرست آثار ملی ثبت‌شده است.
لازم به ذکر است در سال ۱۳۹۰ بودجه‌ای بالغ‌بر ۴۰۰ میلیون ریال نیز برای کار مطالعاتی و پژوهشی مرمت و بازسازی مناره زین‌الدین اختصاص داده شد و داربست‌هایی برای مرمت آن کار گذاشته شد اما وجود همین داربست‌ها باعث شد تا سارقان از آن بالا رفته و تعدادی از کاشی‌های دوره سلجوقی را به سرقت ببرند.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=67234
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: