تاریخ ارسال : ۱۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۲:۳۹ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly

مرمت گور خمره‌ای دو هزار ساله در سیلک

کاشان نیوز: سرپرست پایگاه میراث فرهنگی محوطه باستانی سیلک از آغاز مرمت گور خمره مشکوفه سیلک خبر داد.
به گزارش کاشان نیوز به نقل از روابط عمومی اداره میراث فرهنگی کاشان، محسن جاوری در این رابطه گفت: گور خمره به دست آمده در محدوده محوطه باستانی سیلک، با قدمتی در حدود ۲۰۰۰ سال، متعلق به دوره اشکانی بوده و هم‌اکنون در حال مرمت و باززنده سازی است.

به گفته رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان این گور خمره ۵ سال پیش به صورت اتفاقی در هنگام گودبرداری یکی از منازل اطراف سیلک پیدا شد و پس از اتمام مرمت در محوطه باستانی سیلک در معرض دید عموم قرار می‌گیرد.

سرپرست پایگاه میراث فرهنگی محوطه باستانی سیلک ادامه داد: روش واحدی برای دفن اموات در دوره اشکانی وجود نداشت. مردم هر قسمت از این امپراطوری بزرگ، مردگان خود را مطابق فرهنگ بومی خود دفن می‌کردند و این احتمال می‌رود اشکانیان در این منطقه از روش تدفین گورخمره برای دفن مردگان خود استفاده می‌کرده‌اند.

محوطه باستانی سیلک با قدمتی بیش از هفت هزار و ۵۰۰ سال به عنوان یکی از خاستگاه‌های تمدن بشری شناخته می‌شود که آثار تاریخی به دست آمده از این محوطه باستانی یادآور خاطره هزاران سال سیر زندگی و تمدن در منطقه کاشان است.

نخستین بار یک هیات فرانسوی به سرپرستی رومن گریشمن در سال ۱۳۱۲ هجری شمسی در سیلک به کاوش و حفاری پرداختند و با بدست آمدن آثار و اشیای سفالی و فلزی از دل تپه‌ها، به نتایج شگفت انگیزی دست یافتند و اهمیت این منطقه در سیر تمدن بشری را برای جهانیان آشکار ساختند.
طرح بازنگری کاوش‌های باستان‌شناسی سیلک نیز به سرپرستی دکتر صادق ملک شهمیرزادی در طی سالهای ۱۳۸۰تا ۱۳۸۵ در دو تپه شمالی و جنوبی انجام گرفت که حاصل آن طی شش مجلد به چاپ رسید.

محوطه باستانی سیلک کاشان در ۲۴ شهریور۱۳۱۰ به شماره ۳۸ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. تپه‌های باستانی سیلک در خیابان امیرالمومنین در نزدیکی باغ تاریخی فین قرار دارد.

لازم به ذکر است که در فروردین ۹۳ در حریم درجه دو سیلک در حیاط خانه‌ای که در حال ساخت و ساز بوده‌ این خمره‌ که حاوی اسکلت یک انسان بود کشف شد که از نظر قدمت ممکن است بسی بیش از تواریخ نقل شده در خصوص سابقه تاسیس تمدن در منطقه سیلک باشد.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=69630
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: