تاریخ ارسال : ۰۶ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۷:۴۹ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly
شعار سازمان جهانی هواشناسی: «آماده‌باش جوی - هوشیاری اقلیمی»

مروری کوتاه بر تفاوت هوا و آب‌وهوا یا همان اقلیم

سوم فروردین‌ماه روز جهانی هواشناسی بود که در کاشان چندان به آن پرداخته نشد. اگرچه اداره هواشناسی کاشان به‌عنوان متولی اجرای طرحی تحت عنوان «دیسکاشن هواشناسی» با همراهی ادارات و نهادهای ذیربط اقدامات شایسته تقدیری انجام داده است اما به دلیل سیستم ناکارآمد اداری استفاده مناسبی از این اقدام قابل‌تحسین نشده است. مطلبی که در ذیل می‌خوانید به قلم سرکار خانم مهندس هدیه اکبری قمصری، کارشناس ارشد هوا و اقلیم، قبلاً به کاشان نیوز ارسال‌شده بود که متأسفانه در زمان مقرر امکان انتشار نیافت. اما اگر چه گذشته از تاریخ مناسبتی نظر به اهمیت موضوع و ضرورت زمانی منتشر می‌گردد.

کاشان نیوز-هدیه اکبری قمصری*: سازمان جهانی هواشناسی همه‌ساله ۲۳ مارس مصادف با سوم فروردین را به‌عنوان روز جهانی هواشناسی تعیین کرده است و هرسال یک شعار را برای این روز معرفی می‌کند که شعار «آماده‌باش جوی – هوشیاری اقلیمی» به‌عنوان شعار سال ۲۰۱۸ اعلام‌شده ‌است.
اگر بخواهیم به‌طور ساده به اهمیت این عنوان بپردازیم در ابتدا باید مروری کوتاه بر تفاوت هوا و آب‌وهوا یا همان اقلیم داشته باشیم.
در هواشناسی وضعیت جوی به‌طور عام و برای یک‌لحظه بررسی می‌گردد و هدف آن شناخت مطلق و عام اتمسفر و تغییرات هوا است. وضعیت جوی در کوتاه‌مدت پیش‌بینی می‌شود و ابزار شناسایی و توجیه آن، اصول و قوانین و مدل‌های فیزیکی و دینامیکی است.
به‌عنوان‌مثال در سالی که گذشت علاوه بر بارش باران شاهد بارش رگباری برف و تگرگ طی چند بار و همچنین روزهای همراه با سرما و گرمای شدید در کاشان بودیم که با پیش‌بینی‌های به‌موقع از خساراتی که ممکن بود درزمینهٔ کشاورزی، باغبانی، زراعت، دامداری و مرتع‌داری و … پیش بیاید جلوگیری شد.
ازاین‌رو هرچقدر آمادگی بیشتری داشته باشیم مدیریت بهتری در جلوگیری از خطرات جوی خواهیم داشت.
در آب‌وهوا تیپ هوای غالب یک مکان معین در دوره طولانی مطالعه و تفاوت‌های آب‌وهوایی مکان‌ها کشف می‌شود و سعی می‌شود با شناخت آب‌وهوای هر منطقه، تأثیرهای آب‌وهوایی آن بر روی فعالیت‌های انسانی مشخص شود.
در این زمینه بر اساس عوامل به وجود آورنده آب‌وهوا نظیر دما، رطوبت، باد و …، پدید آمدن آب‌وهوایی خاص در مکانی خاص و با توجه به تأثیر آن در زندگی انسان‌ها، پیش‌بینی می‌شود که ابزار آب‌وهوا شناس، علاوه بر اصول علم هواشناسی، اصول و مفاهیم جغرافیایی نیز هست.
در دشت کاشان با توجه به وجود هم دشت و هم ارتفاعات شرایط اقلیمی متفاوتی را شاهد هستیم.
از یک‌سو مناطق بیابانی و کویری و از سوی دیگر مناطق کوهستانی همچون قمصر، نیاسر و برزک را داریم که شرایط متفاوتی را در زمینه‌های مختلف همچون کشاورزی، منابع طبیعی، استحصال آب و … ایجاد کرده است.
به‌طور مسلم اولین قدم برای کاهش اثرهای مخاطرات اقلیمی نظیر خشک‌سالی، گردوغبار و … شناسایی کامل آن‌هاست.
بنابراین با توجه به شرایط اقلیمی هر منطقه هرقدر شناخت ما در این زمینه کامل‌تر باشد مدیریت بهتری در زمینه‌های مختلف کشاورزی، آب، انرژی و … خواهیم داشت.
* کارشناس ارشد هوا و اقلیم

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=70440
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: