تاریخ ارسال : ۳۰ مهر ۱۳۹۴ ساعت : ۵:۰۷ ب.ظ ۲ نظر
Print Friendly
سرپرست فرمانداری از فرآیند انتخاب پایتخت فرش ایران انتقاد کرد؛

مسئولان باید از هنرمندان و مردم کاشان عذرخواهی کنند

فرش کاشانکاشان نیوز: سرپرست فرمانداری ویژه کاشان  در نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگاران از فرآیند ناعادلانه و ناآگاهانه تعیین پایتخت فرش  ایران انتقاد کرد و خواستار عذرخواهی مسئولان مربوطه از مردم و هنرمندان کاشان شد.
مومنیان، سرپرست فرمانداری ویژه کاشان و  رییس پیشین پژوهشکده فرش دانشگاه کاشان، به ثبت مهارتهای قالی سنتی کاشان در یونسکو  توسط یک فرد غیرکاشانی متخصص در حوزه فرش در دو سال گذشته اشاره کرد و فرآیند انتخاب پایتخت فرش ایران را فرآیندی ناعادلانه و ناآگاهانه توصیف کرد و  افزود: « مصاحبه اخیر دکتر نامور مطلق نشان میدهد که اطلاعات ایشان از کاشان صفر است. نمی شود چند کوچه کاشان را به کل کاشان نسبت داد.  بحث دو شهرجهانی در یک استان هم عذر بدتر از گناه است.»
وی در ادامه تاکید کرد: «به اذعان بسیاری از متخصصین فرش بهترین نمونه فرشهای جهان در کاشان تولید می شود. کاشان از جهت هویت و اصالت دارنده بهترین فرشهای دنیاست  و  در تنوع طرح ها و سایر شاخصه های اصیل فرش در اوج قرار دارد. اینکه بگویند به جهت کم شدن بافندگان، فرش کاشان مرده است بی انصافانه است. امیدواریم از مردم و هنرمندان کاشان عذرخواهی کنند. »
وی  با اشاره به اینکه کاشان دومین منطقه بزرگ فرش ماشینی جهان است گفت: «بالای هفتاد درصد نمایشگاه بین المللی فرش در تهران در اختیار کاشانی هاست و  چشم انداز ما این است که این نمایشگاه را به کاشان بیاوریم که به دلیل مشکلاتی که در بحث مالکیت فضای نمایشگاهی وجود دارد این فرصت گرفته شده است که امیدواریم حل شود.»
مومنیان همچنین با تشریح اقدامات انجام شده در گذشته برای ایجاد موزه طرح و نقش فرش در کاشان که با تغییرات سیاسی به سرانجام نرسید، از اعلام آمادگی شهرداری برای  ورود به بحث ایجاد یک موزه فرش در کاشان خبر داد که در صورت حل شدن مساله مکان فیزیکی و کالبدی متناسب با موزه  فرش جای امیدواری است که به سرانجام برسد.
وی همچنین طرح  ایجاد موزه باستان شناسی  در کاشان از طرف حسینی مکارم، معاون سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری را نوید بزرگی برای کاشان دانست که   مورد توجه قرار خواهد گرفت.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=49008
مطالب مرتبط

 • حسن آبان ۲, ۱۳۹۴ - ۵:۵۹ ق.ظ - پاسخ دادن

  اقای فرماندار سلام علیکم. من بعنوان یک کاشانی که چند سالی است در خارج از کاشان زندگی می کنم و عاشق شهرم و فرش ان هستم از شما سوالی دارم واقعا به نظر شما با این اوضاع فرش دستباف در کاشان توقع دارید بعنوان پایتخت فرش دستباف تعیین شود . با توجه به سرمایه گذاری وسیع تبریزی ها و سایر شهرهای ایران در این صنعت ما نباید چنین توقع بیجایی داشته باشیم .در حال حاضر در کاشان فرشهایی با نقشه هاو رنگ امیزی قدیمی و بدون هیچگونه بروز رسانی دارد بافته میشود و ان هم با کیفیت بسیار پایین . متاسفانه در این چند سال تجار فرش کاشان هیچگونه ابتکار عمل و سلیقه ای در کار خود به جا نیاوردند ما باید مطمئن باشیم تا چند سال اینده اصلا فرش دستباف در کاشان وجود نخواهد داشت .

  (1)(0)
 • فرش سجاده ای اریا آبان ۱, ۱۳۹۴ - ۲:۵۸ ب.ظ - پاسخ دادن

  درسته که کاشان پایتخت فرش ماشینی ایران هست ولی در صنعت فرش دستبافت متاسفانه مشاهده زوال در فرش کاشان هستیم

  (1)(0)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: