تاریخ ارسال : ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۹:۰۰ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly

مسئولیت‌پذیری در گم شدن گردشگران کویر ضروری است

کاشان نیوز-سعید غلامیان: بیش از ده روز است که نیروهای امدادرسان در کویر مرنجاب به دنبال یک گردشگر گمشده می‌گردند و این مسئله که توسط ستاد بحران استان نیز همراهی می‌شود فی‌نفسه عملی بسیار ارزشمند است. بخصوص که مرکز استان نشان داده است که اتفاقات تک‌تک شهرستان‌های استان برایش مهم است و در مواقع نیاز نهادهای امدادرسانان شهرستانی را هم حمایت و همراهی می‌کند.
حرکت نهادهای مردمی هم بسیار زیبا و انسان دوستانه است، «آفرودرهای» محلی، تیم‌های «آفرود» قم، آران و بیدگل، ابوزیدآباد، کاشان، تهران، البرز که تا چندی قبل سخن از حرکت‌های تخریبی آن‌ها بود امروز از تخصص خود برای نجات یک انسان اقدامی درخور تحسین کرده‌اند.
راه‌بلدهای محلی، ورزشکاران رشته موتور کراس شهرستان، کلوپ سافاری استان هرکدام قسمتی از جستجو را به عهده گرفتند که نشان از مسئولیت‌پذیری ایشان در قبال اهمیت قائل شدن برای جان انسان‌ها دارد.
همه این‌ها قابل‌توجه و درخور ستایش است اما چرا هیچ‌کس به علت گم‌شدن این گردشگر نپرداخت، هرسال اخبار گم‌شدن گردشگران را از رسانه‌های متعددی می‌شنویم و می‌خوانیم. این خود مبحثی است که نباید فراموش شود.
اما از طرفی هم زمانی که اتفاقی مانند مشاهده بی‌حجابی در مرنجاب رخ می‌دهد نهادهای قضایی و انتظامی بشدت و به‌سرعت عکس‌العمل نشان می‌دهند و نه‌تنها عامل را بلکه مدیران مسئول را نیز مورد سؤال قرار می‌دهند، ماجرا را به محافل سیاسی و مذهبی می‌کشانند و با پلمپ محل یا ممانعت از حضور گردشگران موضوع را پیگیری می‌کنند.
اگرچه نگارنده قصد نقد یا پرداختن به موضوع را از این زاویه ندارد اما شایسته است که سازمان‌های مربوطه، نهادهای قضایی و انتظامی مدیرانی که در این حوزه نیز کوتاهی کرده را مورد سؤال و تحقیق قرار داده و علل اینکه گردشگران متعددی در مرنجاب گم‌شده و دچار حادثه می‌شوند را بررسی کرده و با مشخص شدن مسئول این موضوع از تکرار این ماجرای دردناک جلوگیری کنند.
مقصود نگارنده مشخص شدن خاطی و مقصر نیست، نباید در هر ماجرایی جرم انگاری شود بلکه مسئولی که در این حوزه مدیریت دارد باید با پذیرش نقص و ایراد وارده مسئولیت‌پذیری خود را نشان دهد و اگر خود اقدام نکرد نهادهای مسئول باید اقدام کنند. مدیریت در هر جای دنیا مسئولیت پذیری به همراه دارد.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=70610
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: