تاریخ ارسال : ۲۲ تیر ۱۳۹۶ ساعت : ۱:۱۳ ق.ظ ۴ نظر
Print Friendly
سخنگو و عضو شورای اسلامی شهر دلیجان:

مسئولین کاشانی از وظیفه قانونی‌شان شانه خالی می‌کنند

کاشان نیوز-رحمان دلاوری*: اختلافات مرزی بین شهرستان‌های دلیجان و کاشان در هفته‌های اخیر که سر و صدای زیادی را به پا کرد و ورود بسیار جدی و شجاعانه فرماندار شهرستان دلیجان و به دنبال آن تذکرات جدی و عزت مندانه نماینده محترم مردم شریف دلیجان و محلات در مجلس شورای اسلامی به وزارت کشور و سایر مراجع ذیربط را در پی داشت، حقیقتا موجبات کدورت و نگرانی مردم مظلوم شهرستان دلیجان را نیز به دنبال داشته است.

یک زمانی به دلیل کوتاهی و مماشات مسئولین وقت شهرستانی و استانی، به حاکمیت ریشه دار و تاریخی سرزمینی استان مرکزی و بالطبع شهرستان دلیجان بر منطقه مشهد اردهال خدشه غیر قابل جبران وارد شد و باعث گردید بر اساس مصوبه هیئت وزیران در تاریخ ۱۳۷۵/۰۳/۰۹ آستانه مقدس امامزاده سلطانعلی ابن امام محمد باقر علیه السلام و روستای غیاث آباد از محدوده جغرافیایی استان مرکزی حذف و به محدوده سرزمینی استان اصفهان اضافه گردد. از آن سال تاکنون شهرستان دلیجان افتخار دارد که بیش از ۹۰ درصد خدمات مختلف نظیر تامین آب آشامیدنی و برق و گاز و … این منطقه را علیرغم انتزاع بر عهده داشته باشد که البته هنوز هم به واسطه سرزمین مقدس مشهد اردهال این خدمت به ساحت مقدس اهل بیت علیهم السلام را وظیفه و افتخار خود میداند و منتی بر مردم شریف آن ندارد. سوال اساسی این است که چرا مسئولین محترم وقت کاشانی فقط برای انتزاع این منطقه از هر گونه فشار و لابی گری دریغ نکردند اما برای ارائه خدمات که وظیفه ذاتی و قانونیشان هست شانه خالی می کنند؟! چرا نجابت و خویشتنداری همیشگی مردم شهرستان دلیجان با بی مهری و کم لطفی کلید داران تازه حاکم شده این منطقه روبرو می شود و علاوه بر آنچه گرفته اند به دنبال توسعه نفوذ خود و پیشروی گام به گام در این منطقه هستند ‌. متاسفانه بارها شاهد بوده ایم که در برنامه های مختلف تلویزیونی و رسانه ای علیرغم آنکه معرفی کامل دسترسی به منطقه مشهد اردهال از طرف دلیجان زمینه های حضور بیشتر گردشگران و زائران را به دنبال دارد اما بدلیل تعصبات غلط از بردن نام دلیجان و واقعیت های تاریخی این منطقه امتناع می شود. آیا صحیح است که تمایلات و تعصبات اشتباه خود را بر منافع و مصالح مردم ترجیح دهیم و به جای بسط خدمات به مردم منطقه به فکر زیاده خواهی و منافع زودگذر باشیم؟! اینها سوالاتی است که انشااله آنان که باید، در پیشگاه خدا و وجدان خویش پاسخ قانع کننده ای برای آنها داشته باشند.

اما سوال مهمتر و اساسی تر این است که آیا ملاک عمل برای تعیین تکلیف این اختلافات چیزی جز قانون است یا خیر؟!

قاعدتا پاسخ هر فرد منصف و منطقی به این سوال فصل الخطاب بودن قانون برای همه حتی عالی ترین مقام ها در نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

در مصوبه مورد اشاره هیئت وزیران در سال ۱۳۷۵ تاکید شده آستان مقدس امامزاده سلطانعلی ابن امام محمد باقر علیه السلام و روستای غیاث آباد و مزارع و املاک آن از دهستان مشهد اردهال استان مرکزی انتزاع و دهستان مذکور نیز به نام دهستان جوشق به مرکزیت روستای جوشق تغییر نام داده می شود.

در مصوبه هیئت وزیران در سال ۱۳۶۶ بطور دقیق تمام پلاکهای مربوط به دهستان مشهد اردهال استان مرکزی شامل ۸۵ پلاک ثبتی مشخص گردیده که دو مورد از این پلاک ها دقیقا اشاره به آستانه مقدس سلطانعلی ابن امام محمد باقر علیه السلام و روستای غیاث آباد دارد بنابراین در مصوبه سال ۷۵ فقط این دو پلاک انتزاع گردیده و ۸۳ پلاک دیگر به قوت خود باقی و جزء املاک دهستان جوشق استان مرکزی محسوب می گردد. نکته مهمی که مسئولان کاشانی می بایست مد نظر قرار دهند این است که تنها مرجع تصمیم گیرنده در خصوص حد و مرز تقسیمات کشوری، وزارت کشور و مصوبه هیئت وزیران است و هر گونه مدرک ادعایی در خصوص تعیین حد و مرز جغرافیایی استان ولو اینکه توسط فرماندار یا هر مرجع دیگری در شهرستان ارائه گردیده باشد فاقد وجاهت قانونی است و نمی تواند بهانه ای برای دست اندازی به منابع و ثروت خدادادی یک شهرستان باشد.

واقعیت این است که در حال حاضر عزم مسئولین استان مرکزی و شهرستان دلیجان از شخص استاندار و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی گرفته تا فرماندار و شورای شهر و شهرستان دلیجان در دفاع از مالکیت سرزمینی استان مرکزی بسیار جدی و خدشه ناپذیر است؛ بنابراین کسانیکه به دنبال ماجراجویی و بسط توسعه نفوذ خود در منطقه هستند آگاه باشند که با تمام قوت در مقابل این زیاده خواهی ها ایستادگی و حقوق تضییع شده خود را از طریق مسیرهای قانونی ذیصلاح پیگیری جدی خواهیم کرد.

منبع:کانال تلگرامی نویسنده

*سخنگو و عضو شورای اسلامی شهر دلیجان

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=67643
مطالب مرتبط

 • 123 تیر ۲۸, ۱۳۹۶ - ۳:۴۰ ب.ظ - پاسخ دادن

  همین طور که استان شدن کاشان بهانه ای برای جلب رای مردم کاشان شده قضیه مشهد اردهال هم برای برخی از مسئولان دلیجان دکانی است برای رای جمع کردن

  (3)(0)
 • رصا تیر ۲۶, ۱۳۹۶ - ۱:۵۹ ب.ظ - پاسخ دادن

  اصلا ببخشید.خود دلیجان چند ساله شهرشده وچقدر جمعیت داره؟؟؟؟؟؟

  (2)(0)
 • امیر تیر ۲۲, ۱۳۹۶ - ۴:۰۱ ب.ظ - پاسخ دادن

  یک مشت چرندیات و مغلطه
  جدای از منطقه اردهال که آن را دهستان میخوانید، شهر نراق هم به کاشان متعلق بوده است و هنوز هم به نراق کاشان موسوم است. رجوع شود به کتاب تاریخ قم

  (7)(2)
 • کاشانی تیر ۲۲, ۱۳۹۶ - ۱:۵۶ ب.ظ - پاسخ دادن

  با سلام حقیقت را گفتید همین تنگ نظری و کو تاه فکری باعث شده اران وبیدگل درهمان سال از کاشان جدا بشه وامروزه فریاد تظلم راوند و فین و لتحر بلند شده ایا این نحوه برخورد میتونه زمینه ساز منطقه توهمی کاشان بزرگ و استان شدن باشه راههایی که از کاشان به اران بیدکل نوش اباد ابوزید ابادروستاهای غرب کاشان منتهی میشه تماما خراب و افتضاح و تلفات بده اند اما باز مسولان کاشان اتفاق نظر دارن که همه از راه مدخل شهر به بیرون کاشان وصل شوند

  (3)(1)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: