تاریخ ارسال : ۰۲ آذر ۱۳۹۴ ساعت : ۸:۱۸ ب.ظ ۲ نظر
Print Friendly
کم‌بودن عرض جاده منجر به تصادفات متعدد شده است

مسدود شدن جاده مرگ توسط مردم و دانشجویان برزک

کاشان نیوز: تعدادی از اهالی و همچنین دانشجویان دانشگاه پیام نور برزک و روستاهای همجوار بخش برزک از جمله: مرق، سادیان، نابر، ویدوج، ویدجا، ازوار، آذران، تجره، پنداس، ورکان و … در اقدامی خود جوش و مردمی صبح روز دوشنبه دوم آذر ۹۴ با تجمع اعتراض آمیز خود نسبت به نامناسب بودن محور کاشان-برزک-ورکان این مسیر را برای ساعاتی مسدود کردند و خواستار رفع نقاط حادثه خیز  و دو بانده شدن این جاده خطرناک موسوم به جاده مرگ شدند.

رئیس سابق شورای شهر بزرک در حاشیه این اجتماع گفت: کم‌بودن عرض جاده منجر به تصادفات متعدد شده است، به طوری که در سال گذشته بیش از ۵۰ نفر از هموطنان در این جاده جان خود را از دست داده‌اند .
سید محمدرضا مصطفوی با بیان اینکه آسفالت محور بزرگ کاشان حدود ۴۰ سال پیش انجام شده است، تصریح کرد: در حالی که ۱۲ روستا با جمعیتی بالغ‌بر ۱۶ هزار نفر در بخش برزک قرار دارد، وجود کارخانه‌های متعدد سیمان و گلاب‌گیری سنتی و صنعتی موجب شده که ماشین‌های سنگین در این محور تردد بسیاری داشته باشند.
وی همچنین از مذاکرات و پیگیری‌های متعدد با فرمانداری، نماینده شهرستان کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی و اداره راه و شهرسازی خبر داد و گفت: نماینده شهرستان در خطبه‌های نماز جمعه دو هفته پیش اعلام کرد که در سال آینده اعتبارات مناسبی برای این جاده در نظر گرفته می‌شود و ردیف اعتبار ملی به آن تخصیص می‌یابد.
این عضو شورای شهر برزک با بیان اینکه فرماندار، سال گذشته جاده بزرک به کاشان را جاده مرگ نام‌گذاری کرد، اظهار کرد: در دولت احمدی‌نژاد و سفرهای استانی این محور از تا خونچه با رونق دو بانده شد و در آن سال‌ها ۳۰ درصد زیرسازی جاده نیز صورت گرفت اما نیمه‌کاره رها شد.
مصطفوی ادامه داد: بعد از دولت احمدی‌نژاد هرازگاهی قسمتی از جاده بازسازی می‌شد و این کارها بیشتر زمانی انجام می‌شد که یکی از مسئولان استانی قصد سفر به کاشان را داشت و آن هنگام بود که ادوات و ماشین‌آلات راه‌سازی در سطح جاده پیدا می‌شد.
به گفته وی، مدیرکل راه و شهرسازی اسبق استان اصفهان بارها به ما گفتند که ما می‌دانیم این محور حادثه‌خیز است ولی چون با کمبود اعتبارات مواجه هستیم، کاری نمی‌توانیم بکنیم.
به گفته وی، مصوبه و اعتباری برای جاده بزرگ به کاشان تاکنون در نظر گرفته نشده و هرچه بود، در حد حرف بوده است ولی تاوان این بی‌اعتباری‌ها و کمبود مالی‌ها را مردم با جان‌شان بر عهده گرفته‌اند.
رئیس راه و شهرسازی کاشان نیزبیان کرد: کل محور کاشان به برزک ۶۰ کیلومتر است که هفت کیلومتر آن تا امامزاده یونس دو خطه شده است. جواد نظرپور با بیان اینکه درخواست مردم از مسئولان دو خطه شدن ۵۳ کیلومتر باقی مانده است، تصریح کرد: برای دوبانده کردن این محور نیاز به ۱۸ تا ۲۰ میلیارد تومان اعتبار است و این مقدار بودجه در حد شهرستان نیست و لازم است از محل اعتبارات دولتی تأمین اعتبار شود.
وی افزود: فرماندار شهرستان کاشان، مجمع استانی و نماینده شهرستان کاشان در صدد هستند، برای این پروژه که دو خطه شدن محور کاشان-موته-گلپایگان نام دارد از ردیف اعتبارات ملی بودجه‌ای در نظر بگیرند تا سال آینده عملیات اجرایی آن شروع شود.
رئیس راه و شهرسازی کاشان با بیان اینکه احداث باند دوم محور برزک به کاشان مدنظر مردم این منطقه است، گفت: اداره راه و شهرسازی و مسولان شهرستانی رسالت خود را انجام داده‌اند، ولی اجرای این عملیات نیاز به بودجه ملی ۲۰ میلیارد تومانی دارد که در صورت تأمین اعتبار این پروژه تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.
لازم ذکر است حجت الاسلام محمد حسین حلاجی مفرد  امام جمعه برزک کاشان  نیز پیش از این در مسجد جامع ودر جمع مردم این شهر به حوادث دلخراش تصادف جاده برزک و کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از هشهریان در این جاده خطاب به مسؤولین گفته بود،  مسؤولین باید اولویت راه در شهرستان را مشخص کرده و جهت اجرا به استان و مرکز ارسال کنند و مجدانه پی گیر اجرای آن باشند.

امام جمعه برزک گفته بود،  مردم تا کنون تحمل کرده اند و منتظر عملکرد مسؤولان هستند اما اگر احساس کنند که پی گیری ها ضعیف است،  مردم حضوری مطالبه خواهند کرد چرا که سال‌ها است شاهد بی توجهی مسوولین در این زمینه بوده‌اند و در ۸ سال دولت قبلی محروم ترین نقاط کشور نیز آسفالت شد اما مسیری که راه ارتباطی دو شهرستان است و به بزرگراه اصفهان دلیجان ختم می‌شود و احداث جاده و آسفالت آن مربوط به زمان طاغوت است هنوز دست نخورده باقی مانده و تنها برخی اصلاحات جزئی انجام شده است.
چندی پیش نیز دبیر انجمن فرهیختگان برزک در مصاحبه اختصاصی با کاشان نیوز  با عنوان ” آیا جاده مرگ در دولت تدبیر و امید به سامان می رسد” خواستار توجه جدی مسئولین به این جاده شده بود.
گفتنی است ازمسئولین فقط رضوی، بخشدار برزک، و قپانی پور  از فرمانداری کاشان جهت پاسخگویی در این اجتماع حاضر شده بودند و حضور نیروی انتظامی و دیگر نهاد‌های برقراری امنیت در شهرستان برای بازکردن این مسیر بسیار پر رنگ بود.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=50177
مطالب مرتبط

 • حافظ آذر ۶, ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۴ ق.ظ - پاسخ دادن

  اطلاع رسانی خوبی کردید موفق باشید

  (0)(0)
 • دانشجو آذر ۳, ۱۳۹۴ - ۵:۳۴ ق.ظ - پاسخ دادن

  باتشکر از کاشان نیوز که با رساندن خواسته های به حق مردم محروم بخش برزک به مسوولین رسالت خذابسندانه حود را بخوبی انجا م میدهداز شورای شهربرزک تشکرمیکنیم انشاله مسوولین بابیگیریهای بیشتر این مشکل راحل کنند

  (1)(0)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: