تاریخ ارسال : ۰۵ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۱:۱۰ ق.ظ دیدگاه‌ها برای مشکات در حوزه استحفاظی کاشان است و با یک پرده یا چادر عوض نمی‌شود بسته هستند نظر
Print Friendly
معاون فرماندار آران و بیدگل درگفتگوی تلفنی با کاشان نیوز؛

مشکات در حوزه استحفاظی کاشان است و با یک پرده یا چادر عوض نمی‌شود

کاشان نیوز: شب عید نوروز چادری در جلوی مسجدالحسین مشکات نصب و بر روی آن پرده نوشته‌ای دیده شد که نوشته بود «مقدم میهمانان نوروزی را به سفید شهر گرامی می‌داریم».
این اقدام از دید مردم مشکات تعرض به حریم استحفاظی کاشان و شهر مشکات تلقی شد و با مراجعه به شهرداری و شورای شهر از این موضوع شکایت کرده و با اقدامات شورا و شهرداری و دخالت نیروی انتظامی چادر جمع شد اما ورود شورای شهر سفیدشهر و تماس‌هایی که گفته می‌شود از سوی نماینده شهرستان گرفته شده-که صحت‌وسقم این موضوع را کاشان نیوز نمی‌تواند تائید کند- باعث بازگشت این چادر به محل قبلی شد.
هیچ اقدام ملموسی از طرف فرمانداری کاشان یا آران و بیدگل دیده نشد! اما به گفته معاون فرمانداری آران و بیدگل پرده نوشته‌ای که نام سفیدشهر بر آن نوشته‌شده بود برداشته‌شده اما چادر پابرجاست.
معاون فرماندار آران و بیدگل، طی گفتگویی تلفنی به کاشان نیوز گفته است که حوزه استحفاظی کاشان و آران و بیدگل با این پرده تغییر نمی‌کند و این اقدام نیاز به اجازه داشته است اما بهتر است طرفین با تعامل و گفتگو مشکلات را حل کنند تا به وحدت مردم دو شهر همسایه خللی وارد نشود. نظر شمارا به این گفتگوی تلفنی جلب می‌کنیم.

کاشان نیوز: دیدگاه شما در خصوص اتفاقی که اخیراً در حوزه جغرافیایی کاشان افتاد و چادر و بنری از شهرداری سفیدشهر در مشکات نصب شد چیست؟
علی محمد یوسفیان: اتفاق خاصی نیست که دو تا شورای باید تعامل کنند و مسائل احساسی‌شان را وارد مسائل دیگر کنند درست نیست. آن‌ها یک ادعایی می‌کنند که این زمین‌ها شخصی خودمان است و شورای مشکات می‌گوید حوزه استحفاظی کاشان است.

اتفاقاً مشکل از جایی شروع می‌شود که شهروندان وارد این منازعات می‌شوند.
مردم کاری به این کارها ندارند، اگر بعضی از ماها وارد نشویم مردم کاری به این کارها ندارند.

آقای یوسفیان الآن این اتفاق افتاده و اگر قرار باشد شهروندان کاشانی هم بروند در آران و بیدگل ملکی بخرند و بگویند ملک خودمان است و اینجا هم باید حوزه استحفاظی کاشان اعلام شود که سنگ روی سنگ بند نمی‌شود.
کسی نیامده ادعا بکند که اینجا حوزه کاشان است یا آران و بیدگل؟ اگر یک بنری زده‌شده که به سفیدشهر خوش‌آمدید ماهیت مشکات را عوض نمی‌کند. اگر ما خودمان، من علی یوسفیان وارد این مباحث نشوم والا به خدا اگر مردم وارد این موضوعات شوند.
اگر من نوعی مردم را تحریک نکنیم کسی کاری به این کارها ندارد.

آن‌ها هم می‌گویند کسانی دیگر شهرداری را تحریک کرده و این اتفاق رقم خورده!
نه موضوع خاصی نبود، ما قبلاً چند تابلو در کاشان داشتیم که عزیزانمان در کاشان به آن حساس بودند، تابلو دانشگاه پیام نور را داشتیم، بعضی از تابلوها را در اتوبان داشتیم، کی آن‌ها را کند؟ مردم؟ به خدا اگر مردم کندند. این موضوعات نیست که شما می‌فرمایید، من نوعی اگر وارد نشوم مردم کاری ندارند.

به‌هرحال این اتفاق افتاده، آیا نباید دو فرمانداری دو شهرستان دخالت کنند که اتفاقی بین مردن نیافتد؟
ما هم‌صحبت کردم، دادستان کاشان هم مثل‌اینکه گفته بروید باهم تعامل کنید، این چیزی نیست که بخواهد محل مناقشه دو شهر باشد.

خب تکلیف شهروندانی که در این مورد حساس شده‌اند چیست؟
الآن دیگر خبری نبوده. من خبر خاصی نشنیدم. بخشدار دارد این موضوع را پیگیری می‌کند و من نشنیدم که مردم بخواهند با یکدیگر دعوا کنند. این موضوع مال دو روز پیش است و من دیگر چیزی نشنیده‌ام.

در حال حاضر چادری که نصب‌شده بود برپا هست؟
بله چون فکر نکنم بحث خاصی در بین باشد، یک پرده و بنر بود که گفتند بنر را بردارند، این‌که مشکلی نیست که یکجایی چادری بزنند. شما بیایید در آران و بیدگل تبلیغ خانه‌های تاریخی کاشان را بکنید یا من در کاشان تبلیغ مرنجاب را بکنم چه مشکلی دارد؟

البته در فضای مجازی بحث به شکل دیگری جلوه داده می‌شود.
این موضوع چیزی نیست که بین مردم خوب مشکات و سفید شهر را به محل مناقشه تبدیل کنید. بالاخره کسانی هستند که حس تعصب محلی و ناسیونالیستی دارند اما این چیزی نیست که باعث دشمنی بشود. آقای قپانی پور با من تماس گرفت من گفتم بگذارید مردم با تعامل با یکدیگر موضوع را حل کنند. من که دیگر در این بحث وارد نمی‌شوم. خودتان بروید مشکل را حل کنید. حوزه استحفاظی را با یک پرده یا چادر عوض نمی‌شود.

به نظر می‌رسد که شما اعتقاددارید که اینجا حوزه استحفاظی کاشان است و با یک پرده و چادر عوض نمی‌شود.
بله اینجا حوزه استحفاظی کاشان است، من نمی‌گویم که نیست، باید یک اجازه کوچک می‌گرفتند.

وقتی مشکلی بین مردم دچار سوءتفاهمی می‌شوند نیاز به توضیح و شفاف‌سازی دارد.
مردم خیلی بهتر از آنی هستند که شما تصور هم بکنید. ممکن است تعصباتی هم باشد اما بین مشکات و سفید شهر باید یک تعاملاتی باشد. مثل کاشان و آران و بیدگل. ما یک منطقه هستیم باید یاد بگیریم با یکدیگر تعامل و ارتباط داشته باشیم و گفتگو کنیم.

بله باید سعی کنیم مردم را تحریک نکنیم که باعث تفرقه بشویم.
اگر مسئولین با یکدیگر تعامل کنیم مشکل حل می‌شود.

ظاهراً مشکل درجایی است که ما سردر نمی‌آوریم!
مشکلی نیست، چیزی نیست که فکر و ذهن خودمان را با آن درگیر کنیم؛ و ما و شما هم بشویم آتش بیار معرکه. شما هم دعوت کنید به اینکه این دو منطقه باید با یکدیگر تعامل داشته باشند. ما مشکلات دیگری داریم، این‌که نمی‌شود همیشه باهم بحث و دعوا کنیم و بشویم دو تا حزب سیاسی که؟ ما در آران و بیدگل مدت‌هاست فهمیده‌ایم که این مناقشات فایده‌ای ندارد و داریم کارهای توسعه را پیش می‌بریم.

دیشب در کاشان نیوز هم به همین مسئله پرداخته‌شده و اینکه آران و بیدگل مشکلات خود را حل کرده ولی کاشان هنوز درگیر مشکلات داخلی است؛ اما این اختلافات ممکن است باعث بروز مشکلات دیگری در روابط بین کاشان و آران و بیدگل باشد.
انشاالله اگر شما درست بنویسید و ما درست عمل کنیم مشکلی پیش نمی‌آید. مردم عاقل‌تر از این هستند که ما تصور کنیم.
شهردار مشکات هم چند مرتبه به ما زنگ زد، من گفتم وقتی دو شورای شهر مشکات و سفید شهر در کلانتری سفیدشهر به یک تفاهمی دست‌یافته‌اند چرا مخالفت می‌کنید؟ شما و شهردار سفید شهر اندکی کوتاه بیایید مشکاتی و سفیدشهری‌ها هم اندکی کوتاه بیایید. یک چادر زدن ماهیت مشکات یا سفید شهر را عوض نمی‌کند. شما هم سعی کنید بحث را به‌طرف تعامل بکشانید. همه ما فرمانداری دو شهرستان و شوراهای دو شهرستان باید باهم باشیم تا کاشان بزرگ خوبی و منطقه آران و بیدگل خوبی داشته باشیم.

امیدواریم این مشکل همین‌طور که شما میگویید حل شود.
قلم شما اگر به وحدت دعوت کند قطعاً این اتفاق میافتد.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=70419
مطالب مرتبط

Comments are closed.