تاریخ ارسال : ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت : ۹:۲۸ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly

مصطفی ملکیان در پایتخت کتاب

کاشان نیوز- مرضیه گیلاسی: عصر پنج شنبه ۲۰ اردیبهشت ساربوک میزبان دوستداران فلسفه و اندیشه و کتاب با سخنرانی مصطفی ملکیان بود.

این برنامه به همت متولیان کتابفروشی ساربوک واقع در میدان پانزده خرداد کاشان، برگزار شد.برگزاری چنین محفلی در فضای کتابفروشی ابتکار عملی بود که در راستای لقب یافتن کاشان به عنوان پایتخت کتاب انجام گرفته بود.

در این گردهمایی کوچک ملکیان برای علاقمندان به مباحث فلسفی، اخلاقی، معنوی با موضوع «ما و متون مقدس» سخن گفت.
این فیلسوف اندیشمند سخنان خود را با طرح این پرسش‌ها آغاز کرد: «آیا کتاب‌های مقدس کارآیی دارند یا ندارند؟ و اگر کارکردی دارند چیست؟ »

ملکیان با ارائه‌ی دلایل منطقی نیاز انسان امروزی را به دانستن و آگاهی متون مقدس اقتضای انسان حقیقت طلب برشمرد.
ملکیان با توضیح تعریف دقیق از حقیقت و حقیقت طلبی گفت:« که در پنج حوزه حقایقی هست که پاسخگوی پرسش‌هایمان است،یکی از این پنج حوزه دین است.»

ملکیان با اشاره به این واقعیت که گرایشی در میان نسل‌های جدید پدیدآمده است که متون مقدس را یاوه می‌پندارند گفت: «واقعیت این است که بنیانگذاران ادیان، انسان‌هایی هستند که باید به آن‌ها توجه کرد. و این خسران است که خودمان را از یافته‌هایشان محروم کنیم و این بی‌توجهی به خود است.»

این فیلسوف عارف به نقل از سیمون وی دین‌شناس فرانسوی می‌گوید: « «توجه» بزرگترین وظیفه انسان در قبال خدا است.» وی در ادامه چند آیه از قرآن را برای حاضرین معرفی کرد که از دیدگاه عقلانی کاملا درست و صحیح است و بسیار برمعنویت بشر تاثیر گذار است از جمله آیه «ما تنها متولد می‌شویم و تنها می‌میریم» و در باب این آیه توصیفاتی را برای حاضران ارائه کرد.

در بخش دیگر از این سخنرانی ملکیان با صراحت گفت:«اگرحاصل خواندن متن مقدس این باشد که ما بر حقیم و‌‌ دیگران ناحق هستند،به خطا رفته‌ایم .آیا باور می‌کنید خدا کتابی را بیاورد که خط کشی میان آدم‌ها را بیشتر کند؟ بعداز خواندن پیام خدا باید به هم نزدیکتر شویم .»

این محفل بعد از سخنرانی ملکیان با پرسش و پاسخ و خواندن متن تقدیر از ملکیان به عنوان تئوری پردازی در سطح بزرگان فلسفه وعرفان جهان توسط یکی از حاضران ادامه یافت .
در پایان برنامه علاقمندان کتاب‌های استاد را از ساربوک خریداری می‌کردند و‌ توسط خود استاد امضا می‌شد.

ملکیان دوسال قبل هم در کاشان حضور یافت و در برنامه «تعزیت آفتاب»در کانون مسجد میرنشانه سخنرانی کرد.
برگزاری چنین محافلی مقدمه‌ی خوبی برای آغاز به کار پایتخت کتاب شدن شهرمان کاشان است. کتابفروشی ساربوک از جمله کتابفروشی‌های خاص شهرستان است که کتاب‌هایی از نویسندگان روشنفکری چون علی شریعتی، مسعود بهنود، مهدی بازرگان و… را به علاقمندان ارائه داده و هر هفته برنامه شاهنامه‌خوانی را نیز در فضای کتابفروشی  برگزار می‌کنند.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=70888
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: