تاریخ ارسال : ۰۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت : ۱۲:۲۸ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly
کارنامه انجمن سینمای جوان کاشان در 6 شب

معرفی، شناسایی و تماشای سرمایه‌های فرهنگی کاشان درپاتوق بهاره فیلم کاج

کاشان نیوز-عطیه جوادی راد: فیلم و نقد فیلم، دو عنصر تشکیل دهنده پاتوقی شد به نام پاتوق بهاره فیلم کاج در آخرین ماه از نمایش و نقد و بررسی فیلم در بهار پر باران کاشان.
خانه تاریخی کاج در شب¬های نخستین ماه رمضان امسال میزبان فیلم‌سازان انجمن سینمای جوان بود که در شش شب پیاپی فیلم‌هایشان را به تماشا گذاشتند. هر شب بعد از اکران فیلم¬ها، نشست نقد و بررسی با حضور کارگردان برگزار شد.
این پاتوق در اولین نگاه به سبب دعوت از فیلم‌سازان شهر بدون محدودیت موضوع و شکل فیلم‌ها از یک‌سو و اکران فیلم‌ها برای تماشاگرانی که شاید برای بار اول فیلم‌هایی از فیلم‌سازان همشهری را در یک بنای آشنای تاریخی تماشا می‌کردند درخور توجه بود. اگرچه بودند علاقه‌مندانی که برخی از این فیلم‌ها را در جشنواره‌های منطقه‌ای یا نشست‌های خصوصی سینمای جوان دیده بودند، ولی تماشای فیلم‌ها توسط اعضای کانون‌های ادبی فعال در خانه کاج و امکان گفتگو درباره فیلم‌ها با کارگردان و دیگر تماشاچی‌های جلسه، به این پاتوق معنا بخشید.
در جلسه‌های پرسش و پاسخ و بعد از آن شده تا ساعت‌هایی بعد از نیمه‌شب، گروه¬های چند نفره¬ای در گوشه و کنار ایوان خانه تاریخی کاج درباره فیلم‌ها حرف¬ها می‌زدند یا حرف هم را قطع می¬کردند. گاهی صدایی بالا می‌رفت و صورتی سرخ می‌شد و شنیدن «نع» های محکم به انکار؛ یا «بله» هایی که با «آفرین» چاشنی می‌شد در تائید و ابرام.
سینمای جوان کاشان باسابقه سه دهه، توانست در این شش روز برنامه، کارنامه¬ی شش نفر از اعضای خودش را به تماشا بگذارد. تماشای این فیلم‌ها خود پلی شد برای عبور از سال‌های کارکردن در انجمن و تأثیر و تأثر انجمن سینمای جوان بر فیلم‌سازان کاشان؛ که اغلب با تقدیر و تشکر و قدرشناسی از کسانی چون آقای رضا بهمنی که به احترامش کارگردانی از پشت میز گفتگو برخاست و دست ارادت به سینه گذاشت آغاز می‌شود و گاهی می¬رسید به گفتگو در باب مشکلات و طرح پرسش از چگونگی تکرار نگاه و تسلط مضمونی برخی از فیلم‌ها در چندین دهه متوالی در انجمن سینمای جوان کاشان…
جلسات نقد و بررسی به یمن دانش و انرژی عباس جمالی، مجری جلسه، (آقای رضوی زاده از استادان باسابقه انجمن سینمای جوان، مجری شب اول برنامه بودند) خیلی وقت¬ها از سقف جلسه رد می‌شد و با صدای منتقدین بالاتر می¬رفت. از دیگر ویژگی‌های این پاتوق حضور دانش‌آموختگان جامعه‌شناسی، ادبیات و سینما (کارگردانان مستقل) در جمع تماشاچیان بود که منجر به چندوجهی شدن نقدها در ساحت¬های بین‌رشته‌ای همچون هنرهای تجسمی، روانشناسی، جامعه‌شناسی و مردم‌شناسی شد که می‌توان به حضور فعال محمود ساطع درروند گفتگوها چه به‌عنوان برگزارکننده و چه مخاطبی با پشتوانه دانش انسان‌شناسی و ادبیات اشاره کرد.
پاتوق بهاره فیلم کاج با همه¬ی ارزش¬ها و کمبودهای ناگزیرش توانست در شش شب به معرفی، شناسایی و تماشای سرمایه¬های فرهنگی کهن شهری به نام کاشان، درزمینهٔ فیلم و نقد فیلم بپردازد. این پاتوق با وعده ادامه‌دار بودن، با دورهم جمع‌کردن فیلم‌سازان دیگر، چه‌بسا دیگرانی که صدایشان در این بهار خالی بود؛ به کار خود پایان داد.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=71250
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: