تاریخ ارسال : ۲۶ آذر ۱۳۹۳ ساعت : ۱۰:۴۱ ب.ظ ۲ نظر
Print Friendly

منار تاریخی زین‌الدین کاشان مرمت شد

با توجه به مطالعات طرح مرمت، مستندسازی، آسیب‌شناسی سازه‌ای، به‌دست آوردن تحلیل سه بعدی منار زین‌الدین و تحلیل نتایج و آسیب‌شناسی این منار که در سال گذشته توسط مشاورین مجرب سازمان تهیه شده، انجام گرفته است.

کاشان نیوز: سرپرست اداره میراث فرهنگی کاشان از اجرای مرحله نخست مرمت منار تاریخی «زین‌الدین» این شهرستان خبر داد.
 به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی کاشان، «مهران سرمدیان» اظهار داشت: مرحله اول مرمت این منار تاریخی با اعتباری افزون بر ۳۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات ملی به پایان رسید. OLYMPUS DIGITAL CAMERA
سرمدیان افزود: این اقدام با توجه به مطالعات طرح مرمت، مستندسازی، آسیب‌شناسی سازه‌ای، به‌دست آوردن تحلیل سه بعدی منار زین‌الدین و تحلیل نتایج و آسیب‌شناسی این منار که در سال گذشته توسط مشاورین مجرب سازمان تهیه شده، انجام گرفته است.
وی تاکید کرد: مرمت و اصلاح تمامی پله‌های مارپیچ منار، نصب چوب چهارتراش در لبه پله‌ها، اجرای مجدد کف‌فرش‌ها به همراه بدنه‌سازی داخلی منار، اجرای کف‌فرش سنتی روی بام و اصلاح شیب بام، مرمت شبکه‌های آجری نمای بیرونی منار، اجرای اندود کاهگل بدنه‌های داخل حیاط از اهم اقدامات این پروژه در فاز اول است.
به گفته وی تهیه و نصب پروژکتورهای مورد نیاز و نور‌پردازی به همراه کلیه اتصالات از دیگر اقداماتی است که جهت نور‌پردازی و شناسایی این بنای ارزش‌مند تاریخی انجام گرفته است.
منار زین‌الدین با ارتفاع ۴۷ متری خود یکی از بلند‌ترین منارهای شهر بوده به طوری که از دید هیچ مسافری که از دور به شهر نزدیک می‌شده، مخفی نمی‌مانده است.
این منار آجری در زلزله نسبتا بزرگ کاشان در دوره زندیه آسیب دید و از حالت تعادل و ایستایی خارج و کمی خم شده است، به‌طوری که مستشرقین از آن به نام منار خمیده کاشان نیز یاد کرده‌اند.
این بنای تاریخی در حدود قرن هفتم هجری قمری و به نقل قولی برگرفته از متون تاریخی، مربوط به قرن نهم می‌باشد، در اوایل قرن حاضر به دلیل جلوگیری از ریزش منار در حدود ۲۰ متر از بالای آن تخریب و ارتفاع آن کاهش داده شد.
این بنای تاریخی دوره ایلخانی در سال ۱۳۱۰ به شماره ۱۱۸ در فهرست آثار ملی قرار گرفته است.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=37536
مطالب مرتبط

 • .. آذر ۲۹, ۱۳۹۳ - ۱۱:۲۳ ق.ظ - پاسخ دادن

  حیف

  (0)(0)
 • شهروند آذر ۲۹, ۱۳۹۳ - ۱۱:۲۲ ق.ظ - پاسخ دادن

  حالا که کاشـــــــــــی های مناره رو دزدیــــــــــــــــدند!!!!!!!!!!!!!

  آسیبی که در این سالها دید از زلــــزله ی زندیه بیشتر بود.

  اسم خودتونو گذاشتین مسئول آیا؟؟؟

  (0)(0)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: